Bezpiecznie z Metropolią. Plakaty z instrukcją pierwszej pomocy w komunikacji miejskiej

30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy. O tym, że te proste czynności mogą uratować życie, słyszeliśmy nie raz. Jednak tej wiedzy nigdy dość. Dlatego też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, tuż przed rozpoczęciem wakacji 2018, chciała przypomnieć pasażerom podróżującym autobusami, tramwajami i trolejbusami pięć prostych zasad udzielania pierwszej pomocy.

Sprawdź czy poszkodowany reaguje,jeśli nie – sprawdź, czy oddycha, odchylając jego głowę do tyłu. Jeśli nie wyczuwasz oddechu, nie widzisz, aby jego klatka piersiowa się poruszała lub oddechy są pojedyncze i rzadkie, zadzwoń pod 112, wyznacz osobę do pomocy,poproś o przyniesienie defibrylatora, jeśli znajduje się w pobliżu, i rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. 30 ucisków – 2 wdechy.

Plakaty informacyjne z tą krótką instrukcją, przygotowaną według wytycznych ERC z 2015 roku, już można zobaczyć w autobusach, tramwajach i trolejbusach, kursujących w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 18 czerwca 2018 roku zainaugurowana została akcja „Bezpiecznie z Metropolię. Możesz pomóc”.

– Tej wiedzy nigdy dość, dlatego też kampanię będziemy chcieli kontynuować również wtedy, gdy wakacje się już skończą – mówi Karolina Wadowska, członek zarządu Metropolii.

– Dobrze, aby te dwie proste czynności, 30 ucisków klatki piersiowej i 2 wdechy, weszły nam w krew, stały się dla nas czymś naturalnym i przede wszystkim, żebyśmy nigdy nie bali się podejść do człowieka, by udzielić mu pierwszej pomocy – dodaje.