Bezpłatna komunikacja z akredytacją Szczytu klimatycznego

Uczestnicy Szczytu klimatycznego w Katowicach mogą bezpłatnie podróżować komunikacją zbiorową na terenie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Do przejazdów uprawniają specjalne identyfikatory, które otrzymają akredytowani uczestnicy COP24. Bezpłatne przejazdy obowiązują od 25 listopada do 16 grudnia 2018 r. Wszystko po to, aby ułatwić delegatom oraz obsłudze Szczytu dojazd do centrum Katowic.

Aby ułatwić osobom biorącym udział w COP24 poruszanie się po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, podjęto zarządzenie o objęciu akredytowanych uczestników Szczytu bezpłatnymi przejazdami komunikacją miejską na terenie Metropolii. Do bezpłatnego podróżowania upoważniają specjalne identyfikatory, które zostały przyznane delegatom, wolontariuszom COP24 i przedstawicielom mediów.

Bezpłatne przejazdy dla akredytowanych uczestników Szczytu dotyczą regularnych linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Bezpłatnie mogą podróżować także uruchomionymi z inicjatywy GZM ekspresowymi liniami autobusowymi na lotnisko, ale z wyłączeniem pierwszego kursu, czyli z lotniska w Pyrzowicach do Katowic, jeśli uczestnicy nie będą w tym czasie jeszcze posiadać specjalnego identyfikatora. 

– Osoby wracające ze Szczytu, czy też korzystające z przejazdów liniami lotniskowymi w trakcie jego trwania np. podróżując z Będzina do Katowic, będą mogli korzystać z nich bez żadnych opłat,jeśli posiadają ze sobą specjalny identyfikator COP24 – tłumaczy Mariusz Dziesiński, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu GZM.

– Wyjątkiem jest pierwszy przejazd, czyli z portu lotniczego do Katowic, kiedy uczestnicy nie będą jeszcze mieli identyfikatorów COP24. Stąd też organizatorzy szczytu informują akredytowanych delegatów, że będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami na lotnisko, z wyjątkiem tego pierwszego przejazdu z lotniska do Katowic – dodaje.

Pociągi i dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe

Bezpłatne przejazdy dla uczestników Szczytu obowiązują w komunikacji KZK GOP, MZK Tychy i MKZP Tarnowskie Góry. Delegaci, organizatorzy, wolontariusze COP24 oraz dziennikarze mogą także bezpłatnie podróżować pociągami Kolei Śląskich, ponieważ KŚ zagwarantowało akredytowanym uczestnikom bezpłatne przejazdy na terenie całego województwa śląskiego. 

Ale na tym nie koniec. Na czas trwania Szczytu zostaną wprowadzone dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe. Uruchomione zostały dwie linie autobusowe (COP1 i COP2) oraz dwie linie tramwajowe (COPT, COP24), które będą bezpłatne dla wszystkich uczestników i mieszkańców – również bez identyfikatorów.

Ponadto miasto Katowice uruchamia specjalne linie autobusowe dla uczestników Szczytu. Autobusy o oznaczeniach COP3, COP4, COP4N, COP5 i COP5N bezpłatnie wożą uczestników Szczytu na podstawie identyfikatorów m.in. do Krakowa, Oświęcimia czy Bielska-Białej.