Defibrylatory AED wkrótce w autobusach na lotnisko

Na przełomie marca i kwietnia we wszystkich liniach autobusowych na lotnisko pojawią się defibrylatory AED. Urządzenia zostały przekazane już do Zarządu Transportu Metropolitalnego i po zakończeniu wszystkich formalności trafią do pojazdów.

W lutym ZTM ogłosił przetarg na zakup 15 defibrylatorów AED oraz przeszkolenie kierowców z ich obsługi. Postępowanie zostało rozstrzygnięte, a wykonawca dostarczył wszystkie urządzenia. W tym momencie trwają jeszcze ostatnie formalności, m.in. kwestia ubezpieczenia urządzeń.  

W połowie przyszłego tygodnia szkolenie z ich obsługi przejdą wszyscy kierowcy, którzy na co dzień jeżdżą autobusami linii lotniskowych. Na przełomie marca i kwietnia defibrylatory trafią już do pojazdów. Dodatkowo na autobusach pojawią się specjalne naklejki, które poinformują podróżnych, że w danym pojeździe znajduje się urządzenie, które może pomóc uratować życie.

Do tej pory tego typu urządzenia nie były dostępne w pojazdach Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny analizuje rytm pracy serca osoby poszkodowanej i podejmuje decyzję o tym, czy jest konieczna defibrylacja. Urządzenia są na tyle proste w obsłudze, że mogą być używane również przez osoby bez przeszkolenia medycznego.