Największa grupa zakupowa energii elektrycznej w Polsce

73 zamawiających, skupiających 289 jednostek. To metropolitalna grupa zakupowa, która w 2019 roku zamówi razem prawie pół TWh energii elektrycznej. Koszt tych dostaw to ok. 192 mln zł. Przetarg został rozstrzygnięty po ponownym ogłoszeniu i skróceniu czasu trwania umów z dwóch lat do jednego roku. Powodem były zbyt wysokie ceny prądu w Polsce. 

Mamy do czynienia ze znacznymi podwyżkami cen energii elektrycznej. To problem globalny, na który złożyło się – jak wynika z naszych analiz – kilka czynników jak np. wzrost kosztów produkcji energii czy zakupu zielonych certyfikatów – wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

– Niemniej jednak członkowie nowej grupy zakupowej nie zrezygnowali z planów wspólnego zamówienia energii elektrycznej, ale zdecydowaliśmy o skróceniu okresu obowiązywania tych umów – z wcześniej planowanych dwóch lat, do roku. Wszyscy mamy bowiem świadomość, że działając razem, wciąż mamy większe szanse na uzyskanie lepszej oferty, niż gdybyśmy działali w pojedynkę. Daje nam to również szansę zaobserwowania tendencji, które pojawią się na rynku energii, co będzie miało wpływ na nasze decyzje w przyszłości – podkreśla.