O smogu z uczniami z Polski, Bułgarii i Rumunii

„Spread solution, not pollution!” – to nazwa międzynarodowego projektu wymiany młodzieży, realizowanego w ramach programu Erasmus Plus. Uczniowie z Polski, Bułgarii i Rumunii odwiedzili siedzibę Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, aby razem z nami podyskutować o tym, jak zwalczać problem zanieczyszczenia powietrza.

Nikt nie ma wątpliwości, że smog to problem globalny. Przekonywali o tym również uczniowie z Bułgarii i Rumunii, którzy odwiedzili Metropolię w czwartek (14 lutego).

Uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniami na temat zanieczyszczenia powietrza. Można było się dowiedzieć przykładowo, że w Bułgarii to przede wszystkim samochody emitują najwięcej zanieczyszczeń do atmosfery, a nie domowe paleniska – okres grzewczy w tym kraju nie jest tak długi jak w Polsce.

Ze strony Metropolii spotkanie poprowadził Jacek Woźnikowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy. Tłumaczył, że walka ze smogiem możliwa jest nie tylko dzięki ekologicznym inwestycjom, ale konieczna jest także zmiana nawyków społecznych. Mowa o takich działaniach, jak reagowanie na sytuacje, gdy sąsiedzi palą śmieciami, a także przekonywanie społeczeństwa do korzystania z komunikacji miejskiej.

Koordynatorem wymiany młodzieży było Centrum Współpracy Europejskiej „Młodzi Europejczycy”. W projekcie wzięło udział blisko 40 uczniów w wieku 17-19 lat. Celem tego programu jest m.in. wzrost świadomości i odpowiedzialności ekologicznej wśród młodzieży.