image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Z Rozbarkiem związani są niejednokrotnie od dziecka. Tutaj pracowali przez wiele lat w pobliskiej, nieczynnej już kopalni „Rozbark”, którą wspominają ze szczególnym sentymentem. Chcąc promować historię i rozbarskie tradycje, byli pracownicy kopalni postanowili założyć Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku.

Stowarzyszeniem, które powstało w sierpniu 2020 roku liczy już blisko 40 osób, z czego zdecydowana większość to byli pracownicy Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”, zlikwidowanej w 2004 roku. To właśnie byli jej pracownicy dbają o to, aby pomnik i wagonik kolejowy położony na rogu ulic Chorzowskiej i Tuwima, upamiętniający zakończenie eksploatacji w jednej z największych kopalni w Bytomiu, był w dobrym stanie. Byli pracownicy KWK „Rozbark” w czasie kiedy kopalnia fedrowała zaangażowani byli w wiele akcji: wydawali m.in.  zakładową prasę, organizowali doroczne „Barbórki”, a także zabawy i festyny dzielnicowe. Po tym, jak kopalnia została w wyniku restrukturyzacji górnictwa zlikwidowana wielu z nich zabrało najcenniejsze pamiątki do swoich domów. Do dzisiaj jedna z nich – kopalniany sztandar – jest w posiadaniu jednego z założycieli Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku, które niedawno rozpoczęło działalność.

Dzięki życzliwości władz miasta nasze Stowarzyszenie otrzymało lokal w Rozbarku przy ul. Kochanowskiego 27, w którym będziemy mogli prowadzić działalność. Zanim jednak będziemy mogli zaprezentować posiadane pamiątki, czeka nas remont pomieszczenia, aby przystosować je w pełni do planowanej działalności – mówi Jan Łoś, zastępca prezesa Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku.

Celem Stowarzyszenia jest nie tylko pielęgnowanie pamięci o dawnej kopalni „Rozbark”, ale przede wszystkim historii, tradycji oraz kultury Rozbarku. Członkowie Stowarzyszenia w planach mają utworzenie Izby Pamięci Rozbarku, w której będą znajdować się najważniejsze pamiątki, nawiązujące do historii dzielnicy. Ma to być również miejsce spotkań seniorów z przedszkolakami, a także uczniami bytomskich szkół, gdzie będę mogli poznać historię, tradycję oraz najważniejsze wydarzenia związane z dziejami Rozbarku.

Warto dodać, że w naszym mieście coraz więcej osób decyduje się na założenie stowarzyszeń czy grup pasjonatów, których celem jest nie tylko pielęgnacja historii Bytomia, ale również uratowanie przed zniszczeniem lub zapomnieniem pamiątek oraz cennych przedmiotów.

Źródło: UM Bytom