Władze

Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu

Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, pierwszej metropolii w Polsce. Koordynuje prace związane z realizacją przez Metropolię ustawowych zadań. Wcześniej pełnił funkcję wicemarszałka województwa śląskiego, gdzie odpowiadał za sprawy związane m.in. z Europejskim Funduszem Społecznym oraz Ochroną Środowiska i Gospodarki. W latach 1999 – 2003 prowadził działalność gospodarczą, następnie w 2003 roku założył jedną z pierwszych w Polsce agencji zatrudnienia.  W 2007 spółka została sprzedana międzynarodowemu inwestorowi. Notowała przychody na poziomie ponad 50 mln zł, zatrudniała i delegowała blisko 3 tys. pracowników

Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu

W zarządzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odpowiada za sprawy związane z rozwojem społeczno-gospodarczym oraz współpracą. Od lat związany jest z branżą energetyczną. W latach 2008-2016 pełnił funkcję prezesa w – należącym do Skarbu Państwa – Zespole Elektrowni Wodnych Niedzica. Od lipca 2016 roku do końca 2017 roku współpracował z Urzędem Miasta w Tychach, gdzie zajmował się doradztwem w zakresie energetyki, reprezentował również miasto w Programie Elektromobilności.  

Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu

W zarządzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odpowiada za sprawy związane ze strategią, analizami i planowaniem przestrzennym. Wcześniej była wieloletnim (2001-2017) skarbnikiem Miasta Katowice. Dodatkowo przez wiele lat zaangażowana w działalność społeczną na rzecz samorządu terytorialnego. Danuta Kamińska została odznaczona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Grzegorz Kwitek, członek zarządu

W zarządzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odpowiada za sprawy związane z transportem i komunikacją oraz zamówieniami publicznymi. W latach 2016 – 2017 pełnił obowiązki dyrektora Urzędu Miejskiego w Gliwicach, jednocześnie od 2013 r. pełnił funkcję naczelnika Wydziału Zamówień Publicznych. Jako dyrektor odpowiadał za prawidłowe funkcjonowanie Urzędu. Jego kreatywność pomogła stworzyć jednolite oprogramowania, wykorzystywane w procesie udzielania zamówień publicznych przez wszystkie miejskie jednostki.

Karolina Wadowska, członek zarządu

W zarządzie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odpowiada za realizację zadań związanych z projektami i inwestycjami. Wcześniej przez wiele lat związana z Parkiem Przemysłowo Technologicznym EkoPark w Piekarach Śląskich, gdzie w latach 2015-2017 pełniła funkcję prezesa zarządu spółki. W czasie, gdy przewodniczyła pracom zarządu, przychody EkoParku wzrosły o 42 proc. w 2016 roku.