Festiwal Gorczyckiego – Vivica Genaux na bytomską inaugurację

Trwają przygotowania do 14. Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego. 15 listopada o 19.00 na scenie Opery Śląskiej wystąpi światowej sławy mezzosopranistka Vivica Genaux, której towarzyszyć będzie Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa.

W wykonaniu artystki zabrzmią wirtuozowskie arie z oper i oratoriów barokowych twórców: Georga Friedricha Händla, Nicoli Antonio Porpory, Johanna Adolpha Hassego, Pietra Torriego, Riccarda Broschiego oraz cudownie melodyjne arie Antonia Vivaldiego. Vivica Genaux specjalizuje się w muzyce operowej, zwłaszcza XIX-wiecznym bel canto i muzyce barokowej.

Na co dzień współpracuje z najlepszymi teatrami operowymi na świecie jak Deutsche Staatsoper Berlin, Wiener Staatsoper czy Metropolitan Opera. Koncertowała z takimi zespołami jak Akademie für Alte Musik Berlin, La Cetra, Il Complesso Barocco, Concerto Italiano, Concerto Köln, Europa Galante, Freiburger Barockorchester, Les Talens Lyriques, Venice Baroque Orchestra, Les Violons du Roy, Orchestre National de France czy Orchestre National du Capitole de Toulouse.

Występowała na wielu różnych festiwalach na całym świecie. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, nagrała kilkanaście płyt, w tym solowych, z muzyką operową i dawną, a o jej wspaniałym głosie nakręcono  film dokumentalny „A Voice Out of the Cold”.

Solistce będzie towarzyszyć Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa. Capella Cracoviensis to jeden z najciekawszych i najbardziej utytułowanych zespołów na współczesnej scenie muzyki dawnej, wykonujący repertuar od renesansowej polifonii po wczesnoromantyczne opery na instrumentach z epoki i przy użyciu historycznych praktyk wykonawczych. Capella Cracoviensis jest gościem wielu ważnych festiwali i sal koncertowych oraz prestiżowych nagród międzynarodowych.

Program:

Arcangelo Corelli – Concerto grosso F-dur op. 6 nr 6
Georg Friedrich Händel – aria „Brilla nell’alma z opery Alessandro”
Nicola Porpora – aria „Alto Giove z opery Polifemo”
Johann Pachelbel – „Kanon i Gigue D-dur”
Antonio Vivaldi – aria „Come in vano il mare irato z opery Catone in Utica”
Johann Adolf Hasse – aria „Se d’un amor tiranno z opery Artaserse”
Riccardo Broschi – aria „Son qual nave ch’agitata”
Arcangelo Corelli – Concerto grosso c-moll op. 6 nr 3
Antonio Vivaldi – aria „Cor mio che prigion sei ” z opery „L’Atenaide”
Pietro Torri – aria „Vo’ che in mezzo del furor” z opery „Nicomede”