Finał XVIII Grand Prix Radzionkowa w szachach
Ostatni i zarazem finałowy turniej XVIII Grand Prix Radzionkowa w szachach odbył się 16 listopada 2019 w sali Centrum Kultury „Karolinka”. W zawodach uczestniczyło 27 szachistów.
Organizatorem całej edycji Grand Prix są: Stowarzyszenie Szachowe i Gier Umysłowych PIONEK Radzionków, MOSiR Radzionków, Centrum Kultury „Karolinka” i Urząd Miasta Radzionków.
Zawody wzorem ostatnich lat rozegrano w dwóch odrębnych grupach, „A” powyżej 16-lat i grupa „B” do 16 lat. Turniej odbył się na dystansie 7-rund w systemie szwajcarskim z czasem gry po 15 minut dla każdego zawodnika w każdej partii.
Cykl tym razem składał się tylko z 2 turniejów i wyłaniał zwycięzcę, który zgromadzi najwięcej punktów z wszystkich turniejów.
W grupie „A” wystartowało 15 zawodników, a w grupie juniorów 14 szachistów. Walki tym razem nie było bo od startu do końca wszystkie partie wygrał Jarosław Pietruch uzyskując 7 pkt z 7 partii i ostatecznie kolejny raz triumfował w całym cyklu .O pozostałe miejsca toczyła się niezwykle emocjonująca batalia drugie miejsce zajął Kazimierz Tchórzewski z wynikiem 5,5 pkt. Kolejne miejsca zajęli: Pawłem Koza zdobywając 5 pkt, Michał Kulikowski, Cezary Stebakow, i Robert Sowa uzyskując po 4 pkt. Najlepszy zawodnik z Radzionkowa Jan Zbijowski osiągnął wynik 3,5pkt.
W turnieju grupy „B” do 16 lat prym wiedli juniorzy spoza Radzionkowa, nasi juniorzy grali bardzo ospale, tak zresztą, jak też angażują się w szachy. Zwyciężył Piotr Bochenek uzyskując 6,5 pkt przed Sebastianem Olszewskim, który zdobył 6 pkt, zaś Daniel Radwan 5 pkt .Najlepszy junior z Radzionkowa Tomasz Mrowiec uzyskał 3 pkt. W grupie „Benjaminów”, najmłodszych do 10 lat zwyciężyła Laura Zielińska z wynikiem 4 pkt.
Klasyfikacja finałowa XVIII Turniej
Grupa OPEN:
1. Jarosław Pietrucha 11 pkt
2. Kazimierz Tchórzewski 9,5 pkt
3. Paweł Koza 9 pkt
4. Krzysztof Hryciuk 8,5 pkt
5. Cezary Stebakow 8 pkt
6. Robert Sowa 8 pkt
Grupa do 16 lat:
1. Piotr Bochenek 11,5 pkt
2. Remigiusz Zalewski 11 pkt
3. Sebastian Olszewski 9,5 pkt
4. Marcin Hajda 8 pkt
5. Wiktor Sowa 7 pkt
6. Laura Zielińska 6,5 pkt
Grupa „ Benjaminów” do 10 lat
1. Dominika Kita 6,5 pkt
2. Laura Zielińska 6,5 pkt
3. Oliwier Wróbel 5 pkt
Juniorzy z Radzionkowa :
1. Marcin Hajda 8 pkt
2. Tomasz Mrowiec 3 pkt
3. Patryk Tomczyk 3 pkt
Cieszy dobry poziom gry i wiele ciekawych partii oraz dramatów, kiedy podstawia się lub przeoczy narzucające się posunięcia, ale to tylko nauka na przyszłość dla każdego szachisty .
Atrakcyjne nagrody w postaci pucharów, medali, a także nagród rzeczowych i książek szachowych oraz symbolicznych pamiątek z pewnością pozostaną w pamięci, nie tylko dla zwycięzców.
Tym razem zawód sprawili zawodnicy z Radzionkowa, szczególnie juniorzy. Spadają wymagania, słaba praca własna, a przecież „bez pracy nie ma kołaczy”. Może to ich zmotywuje, bo przecież potencjał jest, ale … cywilizacja obrazkowa pociąga bardziej niż samodzielne myślenie.
Najlepszym zawodnikiem z Radzionkowa był Henryk Duzdowski i Wojciech Hajda, którzy uzyskali po 7 pkt .
Zawody przebiegały w bardzo sportowej atmosferze, a szachiści zaprezentowali sportowe zachowanie. Zawody sędziował Rudolf Sobczyk przy asyście Wojciecha Hajdy. Szczegółowe wyniki na www.chessarbiter.com.
Zapraszamy na turniej CIDERSZACH 2019 w dniach 13-14-15 grudnia 2019 z tempem gry 60 minut na partię dla zawodnika, miejsce Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, szczegóły na chessarbiter.com.
Pozycja z partii Z. Kasperek – W.Hajda
Końcówka pionkowa, niby prosta. Zawodnicy zgodzili się na remis. Wydawało się po partii, że tempowy ruch w „zapasie” białych g3 może dać realne szanse na zwycięstwo .
1. Kd3 , Kd5 2. g3 ,Kc6 3.Kc4, Kc7! I opozycja jest utrzymana REMIS. Zawodnicy mieli racje był remis.
H.Duzdowski – A.Granosz
Zawodnik z Radzionkowa ma bardzo duże doświadczenie, kategorie nie grają, ale konkretna wiedza i znajomość końcówek. Młodzi patrzcie i uczcie się. Czarne miały za skoczka dwa piony i oddalonego piona na linii ‘h’. Jak rozegrać końcówkę : Skoczek + pionki przeciwko 4 pionom .
1) utrzymać Skoczka i swojego piona, aby mógł uzyskać promocję,
2) zlikwidować piony rywala,
3) przygotować manewrami Króla do ewakuacji z linii ‘h’ do pomocy przy awansie piona na Hetmana .
Łatwo powiedzieć, ale trudno zrobić
Patrz na diagram Sa6 broni piona b4 to klucz do pozycji odbiera również pole ‘c5’ królowi rywala. Czarny król czy zdąży dobrać się do Skoczka aby go przegonić. Pan Henryk trzyma się planu. 1. K:h5, K d5 2 Kg5 ,Kc6 3. Kf5, Kb6 4. Sc5 , Kc6 5. Kd5 i już opozycyjna pozycja Króla będzie spychała czarnego Króla , dalej zdobywamy piona ‘b5’ i Skoczek + pionek wygrywają. Czarne poddały się .
M.Kulikowski -P.Koza
Osłabiony Król białych bez obrońców?
1.. Wg6+ 2. Kf2 , H:h3 i ucieczki przed matem albo startami materialnymi już nie mal czarne wygrały .
Notował R.Sobczyk