1

Ogrzewaj z głową – weź dotację z PONE

W Bytomiu trwa nabór wniosków na dofinansowanie do wymiany przestarzałych systemów ogrzewania. Od początku realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji wpłynęło już prawie 400 wniosków na udzielenie dotacji celowej.

Z dofinansowania m. in. na montaż kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody czy wymianę pieca węglowego klasy V (z automatycznym podajnikiem) mogą skorzystać mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej, natomiast na podpięcie do miejskiej nitki ciepłowniczej posiadacze mieszkań. Jak dotąd z największym zainteresowaniem spotkała się dotacja na montaż kotłów gazowych (120 sztuk), 44 wnioski dotyczą instalacji niskoemisyjnych kotłów na węgiel, 8 – na biomasę.

Z kolei zainstalowaniem centralnego ogrzewania poprzez podłączenie lokalu mieszkalnego do miejskiej sieci ciepłowniczej zainteresowanych jest 47 wnioskodawców. Na zastosowanie w swoich gospodarstwach domowych odnawialnych źródeł energii zdecydowało się 43 wnioskodawców. Są jeszcze wolne miejsca w programie w zakresie zakupu i montażu pieców z automatycznym podajnikiem klasy 5 na paliwa stałe i biomasę oraz zabudowę kolektorów słonecznych w domach jednorodzinnych oraz podłączenia lokalu mieszkalnego w ramach nitki ciepłowniczej.

Jak to działa?

W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek, a dopiero po jego pozytywnej weryfikacji wybrać firmę, która przeprowadzi inwestycję. Ostatnim etapem będzie podpisanie umowy z Gminą Bytom i przelew dotacji na konto firmy wykonującej prace. Poszczególne etapy sprawnej realizacji inwestycji w programie PONE, znajdziesz tutaj.

Przypomnijmy, że bytomianie mają możliwość uzyskania dofinansowania w formie dotacji celowej wynoszącej zgodnie z tabelą, odnoszącej się w tym zakresie do pozostałych jeszcze wolnych miejsc wymienionych powyżej rodzajów modernizacji systemu grzewczego:

*zadania instalacji OZE budynku (wiersz 3) jako pojedyncze zadanie
realizowane w ramach programu może być wykonane tylko w przypadku,
jeżeli inwestor posiada ekologiczne źródło ciepła (kocioł na paliwo
stałe z automatycznym załadunkiem paliwa min. 4 klasy, gazowy, pompa
ciepła, olejowy itp.) zgodne z wymogami regulaminu.

Zgodnie z zapisami tzw. uchwały antysmogowej do końca 2021 roku kotły
niespełniające żadnych norm emisji, ponad 10-letnie lub nieposiadające
tabliczek znamionowych mają zostać wymienione na ekologiczne systemy
grzewcze np. niskoemisyjne kotły grzewcze V klasy.

Wnioski na dofinansowanie wymiany ogrzewania przyjmowane są do
wyczerpania limitu w Punkcie Obsługi Klienta Programu Ograniczenia
Niskiej Emisji dla gminy Bytom (POK) w Urzędzie Miejskim w Bytomiu w
pokoju 213. Można je składać w poniedziałki od 12.00 do 17.00 oraz w
każdy czwartek od 10.00 do 15.00. Więcej informacji: tel. 792 243 029,
794 243 787, 600 243 782, www.niskaemisja.ekoscan.pl, bytom@ekoscan.pl.
Autor: AK
Zdjęcia: www.pixabay.com