Koronawirus: działania zapobiegawcze w komunikacji zbiorowej ZTM i praktyczne porady
Z uwagi na rosnące zagrożenie spowodowane koronawirusem, Zarząd Transportu Metropolitalnego podjął kolejne działania w celu zapobiegania zakażeniom w komunikacji zbiorowej. Ponadto informacje o tym, jak chronić się przed koronawirusem, znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, a także na stronach miast i gmin członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Z tego względu konieczne jest wprowadzanie dodatkowych środków bezpieczeństwa, a także szerzenie wiedzy na temat możliwych działań zapobiegawczych.
Dodatkowe środki bezpieczeństwa w komunikacji zbiorowej
Dotychczas ZTM zalecił operatorom mycie pojazdów ze szczególną dokładnością oraz wprowadzenie automatycznego otwierania wszystkich drzwi autobusów, tramwajów i trolejbusów podczas obsługi przystanków. Ponadto organizator komunikacji miejskiej zintensyfikował kontrole czystości pojazdów oraz przystąpił do realizacji akcji informacyjnej – w pojazdach oraz Punktach Obsługi Pasażera wywieszone zostały plakaty informujące pasażerów o tym, jak zapobiegać zakażeniu. Z takimi samymi informacjami można zapoznać się również w mediach społecznościowych ZTM.
Dziś ZTM (11.03) wydał kolejne dyspozycje przewoźnikom. Operatorom zalecono regularną obsługę wszystkich przystanków – również tych „na żądanie”. Dzięki temu minimalizowana jest liczba dotknięć przez pasażerów przycisków. Ponadto kierowcom i motorniczym zarekomendowano dodatkowe wietrzenie pojazdów – poprzez otwieranie wszystkich drzwi na co najmniej minutę przed odjazdem z początkowego przystanku. Zawieszono również sprzedaż biletów w pojazdach na dwa tygodnie (od 12.03).
ZTM przygotowuje się również do działań obejmujących przeprowadzanie dodatkowej dezynfekcji automatów biletowych. Szczególna uwaga poświęcona będzie najczęściej dotykanym przez pasażerów elementom urządzeń, czyli ekranowi, klawiaturze, rynnie (gdzie wydawane są bilety papierowe i reszta) oraz wlotowi na monety.
Podsumowanie działań podjętych przez ZTM:
- mycie pojazdów przeprowadzane przez operatorów ze szczególną dokładnością,
- wzmożona kontrola czystości pojazdów,
- zalecenie automatycznego otwierania wszystkich drzwi,
- zawieszenie sprzedaży biletów w pojazdach na dwa tygodnie (od 12.03),
- realizacja akcji informacyjnej (plakaty w pojazdach oraz POP, media społecznościowe),
- decyzja o przeprowadzaniu dodatkowego czyszczenia automatów biletowych,
- regularna obsługa przystanków „na żądanie”,
- dodatkowe wietrzenie pojazdów.
Zalecane środki bezpieczeństwa
Ministerstwo Zdrowia przypomina o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaniu dotykania oczu, nosa i ust. Kaszląc lub kichając, należy zawsze zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Należy zachować bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
W przypadku występowania objawów typowych dla koronawirusa, należy:
- bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
Lista stacji epidemiologicznych
lub
- zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Lista szpitali zakaźnych
Więcej informacji na temat tego, czym jest wirus i jak się przed nim chronić, można znaleźć na dedykowanej rządowej stronie internetowej – TUTAJ.
Poniżej prezentujemy wykaz infolinii uruchomionych w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych w woj. śląskim:
Polecamy śledzić komunikaty na szczeblu krajowym i lokalnym
Ze względów bezpieczeństwa w całym kraju odwoływane są imprezy masowe, ale także mniejsze wydarzenia, które uwzględniają skupiska ludzi.
Przypominamy o odwiedzaniu stron internetowych miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje na temat odwoływanych imprez, ograniczeniach w funkcjonowaniu instytucji czy zalecanych działaniach profilaktycznych.
Bardzo ważne jest w bieżącej sytuacji zasięganie informacji z oficjalnych- urzędowych źródeł.
Na stronach gmin pojawiają się m.in. zalecenia, aby mieszkańcy ograniczali wizyty osobiste w urzędzie i siedzibach jednostek na rzecz załatwienia spraw w formie elektronicznej, telefonicznej, drogą pocztową lub poprzez e-PUAP i SEKAP.