Trwają regularne dezynfekcje przystanków, małej architektury i stref pieszych
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, wyprzedzając ogólne zarządzenia, Katowice prowadzą akcję dezynfekcji przestrzeni miejskiej. Działania realizują Miejski Zarząd Ulic i Mostów oraz Zakład Zieleni Miejskiej. Dołączyło do nich także Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
Choć to zdecydowanie nie czas na korzystanie z miejskiej infrastruktury, przesiadywanie na ławkach, czy spacer, wiele osób codziennie musi dojechać do pracy, czy dotrzeć na zakupy. Dlatego służby dbają o dezynfekcję obiektów w przestrzeni miejskiej.
– Prowadzimy dezynfekcję stref pieszych, głównie w centrum miasta, takich jak m.in. chodniki, pasaże czy mała architektura. Zaangażowani są w to nasi pracownicy, z odpowiednim sprzętem do ręcznej dezynfekcji. Wykorzystujemy także zamiatarki znajdujące się na naszym wyposażeniu. Są one napełniane odpowiednim środkiem do dezynfekcji i przełączane na funkcję opryskiwania. Mamy zapasy płynu odkażającego, uzupełniamy je na bieżąco, nie ma problemów z dostępnością – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.
Działania te uzupełniają aktywności na terenie całego miasta, podjęte przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów oraz Zakład Zieleni Miejskiej.
– W trosce o bezpieczeństwo katowiczan codziennie dezynfekowane są przystanki autobusowe i tramwajowe, a jest ich w naszymi mieście ponad 660. Pracownicy dezynfekują wiaty, ławki i kosze, które się przy nich znajdują. Ponadto podobne działania są realizowane przy przejściach podziemnych, kładkach dla pieszych i tunelach. W tych miejscach bardzo dokładnie odkażane są poręcze, zarówno przy schodach, jak również przy podjazdach dla niepełnosprawnych – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.
W sumie w Katowicach codziennie dezynfekowanych jest 661 przystanków, a na nich: 658 koszy przystankowych, 457 wiat wraz z zintegrowanymi siedziskami, 238 ławek wolnostojących przy przystankach.
Odkażaniu podlegają również 33 obiekty takie jak przejścia podziemne, kładki dla pieszych i tunele. W ramach dezynfekcji tych miejsc również szczególnie uważnie czyszczone i odkażane są wszelkiego rodzaje poręcze, a także kolejnych 128 koszy na śmieci. Dodatkowo, co drugi dzień, dezynfekowane są także ławki i poręcze na skwerach, placach i parkach miejskich.
Źródło: UM Katowice