1

Od czwartku maseczki obowiązkowe. Sprawdziliśmy, gdzie je dostać.

W czwartek, 16 kwietnia, w całej Polsce zacznie obowiązywać powszechny nakaz noszenia w miejscach publicznych maseczek lub innych środków ochronnych (np. szali, chust) zakrywających nos i usta. Apteki, również te na terenie Pyskowic, już sygnalizują braki w zaopatrzeniu i problemy z uzupełnieniem stanu. Sprawdziliśmy, gdzie jeszcze można kupić maseczki. Darmowe, uszyte przez wolontariuszy, trafiają do mieszkańców z inicjatywy samorządu.

Apteki to nie jedyne miejsca, gdzie można zaopatrzyć się w maseczki. Jak ustaliśmy w Pyskowicach dostępne są już również w następujących punktach:

El Dekor, ul. Wojska Polskiego 1,
Sezam 2, ul.Wojska Polskiego 15,
Pasmanteria, ul.Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6,
Pracownia Krawiecka Anna Ziob, ul.Sikorskiego 48/1,
Firanexstyl, ul.Strzelców Bytomskich 14 (szycie maseczek na zamówienie).

Powyższa lista będzie aktualizowana. Prosimy o wskazówki, gdzie jeszcze maseczki są do kupienia. Informacje można przesyłać na adres promocja@pyskowice.pl

Jednocześnie przypominamy, że dystrybucję darmowych maseczek prowadzi samorząd. Powstają chałupniczo, w domach wolontariuszy. Akcja powiązana jest z inicjatywami sąsiedzkimi w ramach projektu Aktywne Pyskowice, realizowanego przez samorząd oraz Miejski Ośrodek Kultury i Sportu.

Maseczki rozdają strażnicy miejscy i wolontariusze. Dystrybucja nie ma stałych godzin i dni. Maseczki dostepne są w miejscach, które stanowią centra codziennej aktywności ograniczonej do minimum obecną sytuacją – w okolicach sklepów, aptek, poczty, przystanków autobusowych czy parkingów.

Należy zwrócić uwagę, że bawełniane maseczki wielorazowego użytku wymagają odpowiedniej konserwacji. Aby dobrze spełniały swoją rolę, należy je wyprać i wyprasować po każdym użyciu. Maseczka taka nie stanowi bariery dla wirusa, ale może zminimalizować ryzyko zarażenia, a co najważniejsze chroni osoby postronne, żebyśmy kaszląc i kichając nie zakażali innych.

Noszenie maseczki nie zwalnia nas z obowiązku trzymania odpowiedniego dystansu, unikania skupisk ludzkich czy dbania o higienę. Maseczki nie zaszkodzą, ale są tylko uzupełnieniem ochrony.

Źródło: UM Pyskowice