1

Dla inwestorów i mieszkańców

Realizacja dużego przedsięwzięcia Dąbrowskich Wodociągów zapewni dostawy wody do Tucznawy, a na Łęknicach i w Gołonogu w jego ramach zmodernizowana zostanie kanalizacja.

Dzięki tej inwestycji strefa ekonomiczna w Tucznawie będzie bez problemu mogła przyjąć kolejnych dużych inwestorów. Chodzi o budowę 5 km wodociągu do dzielnicy, w której w ostatnich latach powstają duże zakłady produkcyjne. A te potrzebują dostępu do wody, stąd decyzja Dąbrowskich Wodociągów by rozbudować sieć. Na inwestycji, która rozpoczęła się w maju i potrwa do końca listopada, skorzystają też mieszkańcy – poprawi się bezpieczeństwo dostaw wody do Tucznawy, a w rejonie ulic: Północnej, Topolowej oraz Alei Zagłębia Dąbrowskiego zmodernizowana zostanie kanalizacja.

Dla Dąbrowskich Wodociągów najważniejszym zadaniem inwestycyjnym, rozłożonym na najbliższe lata, jest realizacja strategii zabezpieczenia dostaw wody w Dąbrowie Górniczej. To właśnie w jej ramach budowana jest magistrala wodociągowa do Tucznawy.

– Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo dostawy wody z alternatywnego źródła mieszkańcom i zakładom przemysłowym. Wraz z rozwojem strefy ekonomicznej ta inwestycja była konieczna. Nowy wodociąg, dzięki dużej przepustowości, uruchamia potencjał rozwoju w całej Dąbrowie Górniczej. Bo przecież nowi inwestorzy to nowe miejsca pracy – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

Rozpoczęte z początkiem maja prace idą pełną parą. Z 5 km nowego wodociągu, który powstanie do końca listopada 2020 roku wzdłuż ul. Gołonoskiej od ronda z ul. Koksowniczą, przy Lesie Bienia do strefy ekonomicznej, już zostało ułożonych 700 metrów. Prace prowadzone są też w kilku miejscach w innych częściach miasta – w rejonie ulic: Północnej, Topolowej, a wkrótce także Alei Zagłębia Dąbrowskiego na wysokości osiedla Morcinka. To na tym obszarze modernizowana jest sieć kanalizacyjna, która zostanie przystosowana do odbioru ścieków właśnie z rejonu strefy ekonomicznej w Tucznawie, ale też zwiększy możliwości techniczne całej sieci w tej okolicy.

Część prac prowadzona jest metodą bezwykopową tzw. mikrotunelingiem. Dzięki temu nie ma potrzeby prowadzenia otwartego wykopu i nie jest w związku z tym naruszana powierzchnia. Dąbrowskie Wodociągi tę metodę stosują w trudnych warunkach gruntowych, ale także pod drogami czy torami kolejowymi.

 – Staramy się, wykorzystując nowoczesne technologie, zmniejszać uciążliwości naszych inwestycji. Ale i te się pojawią. Ze względu na specyfikę robót mikrotunelingowych, wykonawca będzie prowadził prace w niektóre dni wolne od pracy. W związku z powyższym mogą pojawić się okresowe uciążliwości związane z utrudnieniami w ruchu pojazdów i pieszych związane z zajęciem pasa drogowego i organizacją robót budowlanych. Wykonawca będzie prowadził prace w takich godzinach, aby zminimalizować ewentualną uciążliwość związaną z hałasem dla mieszkańców – tłumaczy Andrzej Malinowski.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza