1

W Planetarium Śląskim rozpoczęła się międzynarodowa olimpiada młodzieży z astronomii

Przez 9 dni do 19 sierpnia w Planetarium- Śląskim Parku Nauki młodzi entuzjaści astronomii będą prowadzić obserwacje nieba oraz rozwiązywać testy i zadania. To nieprzeciętne umysły, 250 uczestników z blisko 50 krajów nim trafiło do Planetarium musiało najpierw zwyciężyć w olimpiadach i zawodach krajowych.

Zawodnicy będą rywalizować podczas zmagań teoretycznych, analizować dane astronomiczne oraz prowadzić obserwacje astronomiczne.

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki to prestiżowe wydarzenie. Promuje zainteresowania astronomią, badaniami kosmicznymi i naukami ścisłymi wśród uczniów szkół średnich.

Po zmaganiach uczestnicy olimpiady będą mieli okazję poznać województwo śląskie oraz Metropolię.

– Mamy wiele wspólnego. Wy szukacie gwiazd na niebie. My też jesteśmy swego rodzaju gwiazdozbiorem, złożonym z aż 41 gwiazd – miast i gmin tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Mamy ponad 2 miliony mieszkańców. Gdybyśmy byli jedną gwiazdą – byliśmy najjaśniejszą gwiazdą na polskim niebie – największym polskim miastem. Dołączam się do życzeń i gratulacji. Życzę Wam satysfakcji z naukowych zmagań. Mam nadzieję, że po nich znajdziecie również czas by poznać naszą Metropolię.- powiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący Metropolii podczas otwarcia wydarzenia.

Planetarium Śląskie w swojej historii organizuje takie współzawodnictwo po raz drugi. Ostatnim razem takie wydarzenie miało miejsce w 2011 roku.

Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia jest partnerem tegorocznej edycji Olimpiady.

Więcej informacji: IOAA 2023

Foto: GZM