Wakacje w Mieście!

Tegoroczne wakacje będą wyjątkowe – pierwszy raz w niepewnych czasach epidemii, pierwszy raz po długim czasie spędzonym na nauce w domu. Miejski Ośrodek Kultury w Wojkowicach proponuje więc chwilę wytchnienia od domowych oraz szkolnych obowiązków i zaprasza dzieci na w pełni bezpieczne zajęcia i warsztaty wakacyjne. Dwa razy w tygodniu od 8 lipca zapewnimy w przyjaznej atmosferze ciekawe zajęcia dla najmłodszych, które rozwiną ich talenty w różnych dziedzinach. Na warsztaty obowiązują zapisy, bowiem ze względów sanitarnych liczba miejsc jest ograniczona.

Kto pierwszy ten lepszy, zachęcamy więc do rezerwowania miejsc!

Dwa razy w tygodniu będą się odbywały warsztaty dla dzieci od 5 do 15 roku życia. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie – zarówno miłośnicy klocków Lego i konstruowania skomplikowanych budowli jak i wielbiciele sztuki i prac plastycznych.

W cztery kolejne środy zapraszamy na różnorodne warsztaty plastyczne w plenerze! Zaczniemy od prawdziwie malarskich zajęć przy sztalugach na podwórku MOK-u od strony sali widowiskowej. W przyjemnej atmosferze każdy będzie mógł poczuć się jak prawdziwy artysta. Następne warsztaty będą inspirowane podwodnym światem morskich opowieści, zaprosimy dzieci do twórczych działań związanych z górskimi wędrówkami i spacerem po lesie – a jak wiadomo natura i wszystko co z nią związane dobrze wpływa na nasze samopoczucie.

Dla odmiany w piątki będą się odbywały godzinne zajęcia z robotyki! I tutaj zachęcamy nie tylko młodych majsterkowiczów i informatyków, ale wszystkich którzy chcą się czegoś dowiedzieć o programowaniu, a nawet projektowaniu gier komputerowych. Zajęcia będą tematycznie nawiązywały m.in. do Minecrafta oraz klocków Lego.

Udział w zajęciach jest płatny. Koszt każdorazowych zajęć wynosi 20 zł.

Zajęcia będą prowadzone w reżimie sanitarnym wprowadzonym Zarządzeniem Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach zgodnym z wytycznymi GIS.

Zapisy pod numerem telefonu – 32 769 64 82.

Źródło: UM Wojkowice
Jeżeli procenty, to tylko te dobre – daj z siebie sto procent!

Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach rusza z realizacją trzymiesięcznego programu profilaktyki zapobiegania inicjacji alkoholowej oraz nauki umiejętnego korzystania z komputera i Internetu, w tym zapobiegania cyberuzależnieniom. Jednym z jego elementów będzie turniej FIFA 2020 dla młodych mieszkańców Świętochłowic.

Program „% tylko te dobre, daj z siebie sto procent” składa się z cyklu zajęć prowadzonych w instytucjach publicznych przez wykwalifikowanych specjalistów, przy współpracy liderów rówieśniczych. Kierowany jest do młodzieży oraz rodziców i opiekunów prawnych dzieci między 3 a 18 rokiem życia.

Jednym z elementów programu jest miejski turniej FIFA 2020 dla dzieci i młodzieży (7-18 lat), któremu bacznie będzie się przyglądał Marcin „mRN” Sczes, jeden z najdłużej grających zawodników FIFA w Polsce oraz zwycięzca I Edycji Ekstraklasa Games.

Za realizację programu odpowiada Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach. Patronat nad wydarzeniami towarzyszącymi objęły m.in.: Urząd Miejski Świętochłowice, Centrum Kultury Śląskiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Świętochłowicach, Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach, III Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej w Chorzowie, Poradnia psychologiczno-pedagogiczna oraz organizacje pozarządowe.

– Wszyscy zgodnie uważamy, że obecnie istnieje potrzeba realizacji skutecznego programu profilaktycznego wdrożonego przez samorządy lokalne. Chcemy pomóc rodzicom w prowadzeniu rozmów z dziećmi na temat skutków uzależnienia, zarówno od alkoholu, jak i korzystania z Internetu. Chcemy także pomóc dzieciom w niepoddawaniu się presji społecznej ze strony rówieśników oraz zwiększyć ich wiedzę na temat konsekwencji różnego rodzaju uzależnień – podkreśla Daniel Beger, Prezydent Świętochłowic, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

W ramach programu odbędą się także m.in. prelekcje, spotkania i rozmowy ze specjalistami, konkurs plastyczny, projekcja filmu oraz zabawy edukacyjne dla dzieci. Warunkiem udziału w programie, w tym w turnieju FIFA 2020 jest uzyskanie pisemnej zgody rodziców na udział w turnieju, upublicznianie wizerunku i przetwarzaniu danych osobowych do celów realizacji Programu.

Zapisy do udziału w turnieju już ruszyły i potrwają tylko do 24 lipca!!!

Szczegółowych informacji udziela:
Centrum Integracji Społecznej
ul. Sądowa 1 w Świętochłowicach,
nr tel. 32 345 55 24

Dokumenty do pobrania, zapoznania się i ewentualnego podpisania:
Regulamin Turnieju
Obowiązek Informacyjny
Karta Zgłoszenia
Zgoda na upublicznianie wizerunku – osoba powyżej 16 lat
Klauzula zgody – osoba powyżej 16 lat
Zgoda na upublicznianie wizerunku – dziecko
Klauzula zgody – dziecko

Źródło: UM Świętochłowice
Czy w całej Metropolii ubywa mieszkańców?

Sytuacja demograficzna w całym kraju staje się coraz trudniejsza. Prognozy demograficzne pokazują, że z roku na rok liczba mieszkańców Metropolii również będzie się zmniejszać. Powodów tej sytuacji jest wiele – wysoka umieralność, niska dzietność, migracje, itp. Czy jednak we wszystkich obszarach Metropolii ubywa mieszkańców? Czy w GZM są obszary, w których wzrosła w ostatnich latach liczba ludności? Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć na mapie rozmieszczenia ludności GZM, przygotowanej przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej GZM i opublikowanej na portalu InfoGZM.

Na trzech warstwach zostały przedstawione dane pozyskane z rejestru PESEL: liczba ludności z początku 2019 r., z końca 2014 r. oraz dynamikę zmian – różnica w liczbie mieszkańców w latach 2019 – 2014.

Dane na mapie przedstawione są na siatce heksagonalnej o oczku siatki o powierzchni 25ha. Po wybraniu interesującego nas heksagonu w panelu po lewej stronie pojawią się szczegóły dotyczące ludności w danym obszarze: dynamika zmian liczby mieszkańców, udział kobiet i mężczyzn, biologiczne i ekonomiczne grupy wieku.

Wybierając z panelu z prawej strony warstwę liczba ludności 2014 lub 2019 możemy zobaczyć rozmieszczenie ludności w GZM, gdzie występuje największa koncentracja mieszkańców – im większa liczba ludności zamieszkuje w danym obszarze – tym intensywniejszy kolor oczka siatki. Z kolei wybierając warstwę Dynamika zmian możemy zobaczyć w jakich lokalizacjach zwiększyła się liczba mieszkańców stosunku do 2014 r. (kolor zielony), a gdzie mamy do czynienia z depopulacją (kolor czerwony).

Przygotowana przez nas mapa posiada niewątpliwie dużą wartość informacyjną, potwierdzającą aktualne i palące współczesne trendy: jak wyludnianie się centrów miast, zjawisko rozlewania się miast (tzw. urban sprawl). To także cenny zbiór zgeokodowanych danych, dzięki któremu Metropolia, będzie mogła lepiej planować swoje działania, inwestycje transportowe, a przed wszystkim monitorować zachodzące zjawiska demograficzne. To element budowania naszej interdyscyplinarnej bazy wiedzy o GZM. Mamy nadzieję, że zarówno z mapy rozmieszczenia ludności, jak i całego portalu InfoGZM, korzystać będą gminy członkowskie GZM do prowadzenia własnych analiz i porównań – komentuje Andrzej Kolat, Dyrektor Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej GZM.

Mapę można znaleźć na portalu InfoGZM w zakładce Analizy > Mapy > Demografia (PESEL).

Portal InfoGZM – opracowany i prowadzony przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej GZMstanowi integralny element jednego ze strategicznych działań GZM, czyli Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego. Celem Obserwatorium jest monitorowanie zmian i procesów zachodzących w Metropolii oraz gromadzenie danych, które potencjalnie mogą wspierać proces programowania rozwoju społeczno-gospodarczego GZM.

Źródło: UM Siemianowice Śląskie
Złóż wniosek o dofinansowanie w Mobilnym Biurze

Już w najbliższy piątek (17 lipca) do Zabrza zawita Mobilne Biuro Programu „Czyste Powietrze”. Bus, którym podróżują eksperci z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, stanie przy placu Wolności, w godz. 10.00-13.00.

– Mieszkańcy naszego miasta będą mogli uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące termomodernizacji czy też wymiany przestarzałych systemów grzewczych, a także od razu na miejscu wypełnić wnioski o dotacje – informuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Zabrze, to kolejna gmina w województwie śląskim na trasie Mobilnego Biura Programu Czyste Powietrze. Działalność Mobilnych Biur zainaugurował minister klimatu Michał Kurtyka.

– Spotkania na żywo z osobami, które doradzą w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych, czy też pokażą, jak wypełnić wniosek w programie, to kolejny krok w celu poprawy jakości powietrza – zaznaczył minister Michał Kurtyka.

Do końca sierpnia eksperci chcą dojechać do jak największej liczby osób i pomóc im w wyplenianiu wniosków o dotacje na wymianę tzw. kopciuchów oraz termomodernizację domu.

– Dostajemy sygnały, że jest bardzo wiele osób, zainteresowanych wymianą starych kotłów i termomodernizacją swojego domu, które chętnie skorzystałyby z dofinansowania na ten cel, ale przyjazd do siedziby Funduszu w Katowicach lub naszych biur w Bielsku-Białej i Częstochowie, to dla nich często zbyt duże obciążenie – tłumaczy Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Mobilne Biura to inicjatywa, którą realizują dwa Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska – w Katowicach oraz Krakowie. Pilotażowy projekt potrwa do końca sierpnia br. W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy Mobilne Biura będą odwiedzać śląskie i małopolskie gminy, tak by dotrzeć do jak największej liczby osób.

Spotkania będą się odbywały z zachowaniem wszystkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, tak, by były bezpieczne dla mieszkańców.

Źródło: UM Zabrze
Umowa na budowę osiedla przy Traugutta podpisana

Sosnowiec czekał na to ponad 40 lat. W poniedziałek MZZL podpisał umowę na budowę 96 mieszkań przy ulicy Traugutta.

Nowe mieszkania komunalne przy ulicy Traugutta wybudowane zostaną przez należący do miasta Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu. – Szukaliśmy informacji kiedy ostatnio w naszym mieście wybudowane zostały mieszkania komunalne. Najprawdopodobniej były to lata siedemdziesiąte – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Projekt osiedla został wybrany w konkursie w 2017 roku, do którego stanęło sześć pracowni. W 4 budynkach będzie 96 mieszkań o różnej powierzchni, po 24 w każdym. Najmniejsze będą miały około 33 m2, a największe prawie 58 m2. Na parterze każdego z budynków znajdą się garaże, będzie ich w sumie 24. Przy budynkach znajdzie się również przestrzeń na 96 miejsc postojowych. Projekt obejmuje także budowę placu zabaw. Wszystkie budynki będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych, przewidziano specjalne podjazdy do budynków, specjalne rampy i duże windy oraz strefę rekreacji dla mieszkańców.

Nowe osiedle będzie korzystać z fotowoltaiki, a pozyskana energia posłuży do oświetlenia części wspólnych osiedla. Wszystkie lokale będą mieszkaniami komunalnymi. To oznacza, że przyszli najemcy będą pochodzili z listy osób, które złożyły wniosek o mieszkanie komunalne.

Inwestycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem potencjalnych wykonawców – aż 12 złożyło swoje oferty. Po aukcji elektronicznej, ostatecznie najlepsza oferta opiewa na kwotę 14 790 000 zł od Przedsiębiorstwa Maximus. W poniedziałek umowa została podpisana, a budynki mają powstać w ciągu 20 miesięcy. 

Źródło: UM Sosnowiec

Foto: UM Sosnowiec
Ekologiczna kraina pod TCK

Jeże, koty, ptaki, pszczoły, biedronki – w centrum miasta – pod budynkiem Tarnogórskiego Centrum Kultury, dzięki zabiegom pracowników tej instytucji, dla zwierzaków i owadów stworzono prawdziwy raj!

Teren zielony przed Tarnogórskim Centrum Kultury zyskał nowych mieszkańców. Hotelik przed TCK cieszy się już od dawna zainteresowaniem owadów z okolicy. To doskonałe miejsce m.in. dla biedronek, bzygów lub murarek. Po sąsiedzku powstały dodatkowe azyle dla żyjątek. Pierwszy z nich to kulturalna przystań dla kotów. Tuż obok znajduje się noclegownia dla tuptających w nocy jeży. Dodatkowo w pobliżu znajdują się budki dla ptaków, a nad nimi gniazdo dla pracowitych pszczół. Latające zapylacze dodatkowo zostały zaopatrzone w łąkę kwietną, która dumnie piętrzy się przed głównym wejściem TCK.

– Wspomniane działania są kontynuacją zapoczątkowanego ponad 10 lat temu cyklu Eko Kraina, który co roku promuje działania proekologiczne na terenie Tarnowskich Gór i okolic. Chcielibyśmy poszerzyć nasze działania w tym kierunku poprzez zaszczepienie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców oraz promowanie dobrych praktyk w zakresie ochrony środowiska i naszego najbliższego otoczenia. Tematem przewodnim tegorocznej Eko Krainy będą drzewa, których zbawienny wpływ na nasze życie jest coraz bardziej podkreślany – mówi Krzysztof Stręcioch z TCK. – Jesteśmy też pewni, że to nie koniec świadomej ewolucji terenu zielonego przed TCK – dodaje. 

Źródło: UM Tarnowskie Góry
Termomodernizacja ZSS z unijnym wsparciem

Kolejna placówka edukacyjna na terenie Piekar Śląskich zostanie poddana pracom termomodernizacyjnym współfinansowanym z Unii Europejskiej. Tym razem wygląd zmieni Zespół Szkół Specjalnych.

Wartość projektu o nazwie „Termomodernizacja Zespołu Szkół Specjalnych w Piekarach Śląskich” wynosi 2 259 258,92 zł. Wydatki kwalifikowane to 2 030 026,85 zł, a wysokość dofinansowania – wynosząca 85% wydatków kwalifikowanych – to 1 725 522,82 zł.

W ramach projektu przyczyniającego się do likwidacji „niskiej emisji” oraz kompleksowej modernizacji energetycznej budynku wykonany zostanie szereg prac:

  • wymiana instalacji centralnego ogrzewania,
  • docieplenie elewacji,
  • izolacja ścian fundamentowych,
  • docieplenie stropodachu,
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
  • wymiana opraw świetlnych.

Planowany termin zakończenia prac to 15 grudnia 2020 roku.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, działanie 4.3 Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej, poddziałanie 4.3.1 Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej – ZIT

Źródło: UM Piekary Śląskie
Misie i dzieci toną po cichu – akcja prewencyjna

Za nami spotkanie inaugurujące kolejną akcję prewencyjną Częstochowskiej Komendy Miejskiej Policji, gdzie współorganizatorem przedsięwzięcia jest Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie, reprezentowany przez dyrektora Piotra Dobosza.

Głównym celem kampanii edukacyjnej jest poświęcenie szczególnej uwagi dzieciom, które podczas wakacji aktywnie korzystają z wolnego czasu, również nad wodą.

Lato w pełni, właśnie rozpoczęły się wakacje. Upalne dni i sprzyjające warunki atmosferyczne zachęcają do skorzystania z kąpieli. Większość dzieci spędzi ten czas na wsi, w pobliżu jezior, stawów czy pobliskich zalewów.Z pewnością część dzieci wybierze się wraz z opiekunami nad polskie morze, lub za granice. Większość dzieci pozostanie w te wakacje w domach,  pomagając  swoim rodzicom w gospodarstwach. Warto jednak pamiętać, aby każde dziecko, niezależnie od tego, gdzie spędzi wakacje, czuło się bezpiecznie zwłaszcza  w pobliżu wody.

Pamiętajmy, że dzieci często nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Maluchy nie czują strachu przed wodą, zwykle nie są świadome potencjalnych zagrożeń, motywuje je zachwyt, nadmierna ciekawość i chęć popisania się przed rówieśnikami. Częste rozmowy pozwalające ustalić proste zasady w  zakresie, co można, a czego nie można robić, aby uniknąć wypadków, pobudzają wyobraźnię u dziecka i zwiększają jego czujność. Mając to na uwadze, należy także dbać o dzieci bawiące się w pobliżu akwenów wodnych, zapewniając im nadzór bądź opiekę osób dorosłych.

Statystyki policyjne podają, że w polskich wodach dochodzi do utonięcia blisko pół tysiąca osób dorosłych i dzieci. Warto również przestrzec, że w naszym kraju utonięcie to trzecia pod względem policyjnych statystyk przyczyna śmierci dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Niezmiennie, co roku główną przyczyną tragedii w polskich akwenach jest nieuwaga, lekceważenie zasad bezpieczeństwa i alkohol, a w przypadku dzieci dochodzi jeszcze brak nadzoru ze strony dorosłych. Nie zawsze starsi opiekunowie potrafią zauważyć tonące dziecko, bo ono zwykle nie krzyczy, ginie  w ciszy i nawet osoby będące w pobliżu mogą nie zauważyć, że coś złego się dzieje. Z perspektywy zwykłego obserwatora różnica między wygłupami w wodzie czy zabawą a walką o życie może być niezauważalna. Nie należy zatem lekceważyć pracy i pouczeń ratowników, którzy dzięki doświadczeniu potrafią czasem w ostatniej chwili zapobiec tragedii.

Często popełnianym błędem jest wbieganie do wody prosto z plaży. Ciało jest rozgrzane a woda zimna. Dochodzi do szoku termicznego i nawet zdrowy, świetnie pływający człowiek może utonąć. Szczególnie, jeśli spożywał alkohol przed lub w trakcie kąpieli.

Niestety zdarza się również, że spędzając czas wolny nad wodą i opiekując się dziećmi, to właśnie rodzice spożywają alkohol, co znacznie przyczynia się do zmniejszenia  uwagi dzieciom, które w tym czasie beztrosko bawią się w wodzie.

Dlatego, tak ważne jest promowanie tego typu akcji prewencyjnych. Hasło przewodnie „Misie i dzieci toną po cichu” ma zwrócić uwagę na nieustannie czyhające zagrożenia, zwiększyć czujność i świadomość osób przebywających na obszarach wodnych oraz opiekujących się osobami małoletnimi do zachowania przede wszystkim zdrowego rozsądku.

-Najważniejsze przecież jest, by wakacje były pełne wyłącznie dobrych wspomnień, a żeby tak było, warto kierować się podstawową zasadą bezpieczeństwa: Piłeś nie wchodź do wody, opiekujesz się dziećmi – nie pij! – zaapelował dyrektor OR KRUS w Częstochowie Piotr Dobosz, który zapewnił jednocześnie, że idea rozpoczętej kampanii będzie wykorzystywana w prewencyjnej działalności KRUS.

Źródło: UG Mierzęcice
Mieszkańcy zaadoptowali ponad 40 donic

Mieszkańcy Katowic, firmy prywatne i instytucje zaadoptowały w sumie ponad 40 donic w mieście. Kto i gdzie podjął wyzwanie można sprawdzić na mapie on – line.

Akcja „Zaadoptuj donicę” polegała na szukaniu w swoim otoczeniu starych, zapomnianych donic miejskich i adoptowania ich na łąki kwietne. Miasto przygotowało pakiety startowe, w których znalazły się nasiona łąk kwietnych przekazane przez Fundację Kwietną oraz kompost z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach, powstający z odpadów biodegradowalnych. Dodatkowo Zakład Zieleni Miejskiej zaoferował dwadzieścia donic z odzysku, wraz z ziemią i sadzonkami roślin. Warunek był jeden: donicami należało się zaopiekować, tzn. nie tylko posiać łąkę czy posadzić rośliny, ale także później dbać o nie, doglądać i podlewać. Najlepiej deszczówką, albo wodą zaoszczędzoną w gospodarstwie domowym, np. po płukaniu warzyw i owoców. 

Jordana10.jpg

– Wyglądało, jakby mieszkańcy tylko czekali na taką akcję. W pierwszej kolejności zabrakło donic z odzysku, tu jednak obowiązywała zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Ale jednocześnie nie nadążaliśmy z przyjmowaniem zgłoszeń o adopcji starych, najczęściej betonowych donic w mieście – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w Katowicach.  – Ta akcja udowodniła, że chcemy mieć zieleń na wyciągniecie ręki, w miejscach gdzie mieszkamy a dbanie o niąprzynosi nam dużo satysfakcji – dodaje.

W efekcie zaadoptowanych zostało w sumie ponad 40 donic. Oprócz osób prywatnych, wśród adoptujących znalazły się m.in. Dom Pomocy Społecznej „Przystań”, Rady Jednostek Pomocniczych z Koszutki i Szopienic – Burowca, MOSP Katowice, Stowarzyszenie Przyjaciół Dąbrówki Małej i Burowca, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Siódemka, Inicjatywa Mieszkańców Osiedli Kokociniec i Sadyba, Zespół Szkół nr 7 i Młodzieżowy Dom Kultury w ZSiP nr 2 z Załęża, Przedszkole nr 14 z Koszutki czy Rada Osiedla Centrum a także Kancelaria Radców Prawnych Ogłódek Czarnecka mieszcząca się w kamienicy przy ul. Kopernika i Bar Mleczny Talerz i Szklanka przy ul. Staromiejskiej.

Kokociniec.jpg

W ponad 20 zaadoptowanych donicach wyrosną łąki kwietne. Mieszkańcy odbierali pakiety startowe i czasami po raz pierwszy w życiu siali nasiona kwiatów. Została dla nich przygotowana instrukcja video, jak to zrobić w donicy miejskiej, którą najpierw należało oczyścić z rosnących tam chwastów. Kolejny etap to podlewanie i doglądanie upraw. Z mieszanki nasion mogą wyrosnąć m.in. mak polny, chaber bławatek, rumianek pospolity, gipsówka wiechowata, ostóżeczka polna, złocień polny, lepnica baldaszkowata, maczek kalifornijski, lnica marokańska, smagliczka nadmorska, len zwyczajny, facelia błękitna czy koniczyna krwistoczerwona. Jesienią, po przekwitnięciu kwiatów, łąki kwietne można będzie wykosić i na kilka dni zostawić w donicach. – Po wyschnięciu i osypaniu się nasion, rośliny usuwamy. W przyszłym roku wystarczy lekko przegrzebać ziemię, żeby odsłonić młode siewki i na pewno pojawią się nowe kwiaty. Jeśli potrzebna jest większa kontrola nad efektem, można zbierać nasiona po przekwitaniu kwiatów i z nich wysiewać kompozycje gatunków w kolejnym roku – wyjaśnia Karolina Nawrot z Fundacji Kwietnej.  

Wyjątkowo dwie stare, betonowe donice przy ul. Staromiejskiej zostały obsadzone kwiatami przez Zakład Zieleni Miejskiej, a opieki nad nimi (doglądania i podlewania) podjął się Bar Mleczny Talerz i Szklanka. Zakład Zieleni Miejskiej przez dwa dni rozwoził też donice „z odzysku” do chętnych, którzy zadeklarowali opiekę nad nimi. W Dąbrówce Małej trzy donice stanęły obok kopalnianego wagonika, podarowanego mieszkańcom przez KWK Wieczorek. Ciekawie prezentują się donice przy ulicach Jordana i Kopernika, które zdobią wejścia do modernistycznych kamienic. W „Siódemce” donice wraz z zielenią będą pełniły rolę w rehabilitacji osób niepełnosprawnych.  Z kolei mieszkańcy Kokocińca i Sadyby poddali jedną z donic up – cyklingowi i przemalowali. 

Na finał akcji powstała mapa on – line donic zaadoptowanych, gdzie nie tylko zaznaczono ich lokalizacje, ale także można przeczytać pod czyją są opieką. Wszystkie donice mają także swoje tabliczki informacyjne. – Mapa może służyć również oznaczaniu donic do adopcji, czyli takich, o których wiemy, ale nie znalazły jeszcze swoich opiekunów. Nie wykluczamy, że będziemy kontynuować projekt w kolejnych sezonach – dodaje Niziołek – Żądło. Takie donice można nadal zgłaszaćpod adresemKatoobywatel@katowice.eu.

Adres mapy on – line: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=14rtbU4zoHbATTvfhow3hD9EZewwdmmBf&usp=sharing

Więcej informacji: http://katoobywatel.katowice.eu/

Źródło: UM Katowice
Łapcie za aparaty…

…i fotografujcie Szobiszowice. Tegoroczna edycja Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie dotyczyć właśnie tej dzielnicy Gliwic. Ale zanim jesienią będziemy poznawać jej ciekawą historię, Muzeum w Gliwicach ogłasza konkurs fotograficzny.

Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na czasowej wystawie w gliwickim Muzeum. Nadsyłać można dowolne zdjęcia – ciekawych budynków, przyrody, życia codziennego. Ważne, żeby obrazowały Szobiszowice. Na zrobienie zdjęć są całe wakacje – prace konkursowe będą przyjmowane od 1 do 8 września. W fotograficznej zabawie mogą wziąć udział mieszkańcy Gliwic bez ograniczeń wiekowych. Każdy uczestnik może przesłać maksymalnie trzy zdjęcia. Regulamin jest dostępny na stronie muzeum.gliwice.pl.

Źródło: UM Gliwice