1

Śląski Festiwal Nauki. Co przygotowała dla Was Metropolia?

Dzieci wybudują miasto marzeń, dowiecie się o wyzwaniach związanych z zastosowaniem dronów w przestrzeni miast a także dowiecie się, jak Metropolia wpływa na rozwój mobilności. Zobaczycie prezentację projektów, które powstały podczas ostatniego Climathonu. Festiwal Nauki to najlepsza okazja zaprezentowania interaktywnego filmu „MY”

Mali urbaniści wybudują miasto marzeń

W strefie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dzieci pod okiem animatorów będą tworzyć parki , budynki, place zabaw, teatry, szkoły i muzea.

Materiałem budowlanym będą m.in. kartony, papier, kredki, farby. Można będzie z nich stworzyć swoje ulubione miejsca. Pod koniec dnia, na stoisku Metropolii powstanie kartonowe, kolorowe miasto stworzone przez dzieci. Będzie to współczesne miasto marzeń – dobrze zaprojektowane i zrównoważone. Warsztaty wyzwolą w dzieciach kreatywność i chęć zmieniania otoczenia.

Warsztaty prowadzone przez animatorki działają przez całą niedzielę. Zajęcia będą trwać od 15 do 30 minut.

Link: Stanowisko Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii | Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (slaskifestiwalnauki.pl)

Metropolia pod znakiem dronów i mobilności

Zapraszamy na prelekcje naszych specjalistów. W niedzielę, o godzinie 14.00 w strefie techniki opowiedzą o możliwościach zastosowania bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni miast.

O 17.30 na scenie „kieruj się na tradycję” dowiecie się, jak Metropolia kształtuje nowoczesną mobilność. Autobusy niskoemisyjne napędzane energią elektryczną i wodorem, system roweru metropolitalnego, drogi rowerowe o charakterze Velostrad a to wszystko przy wsparciu otwartych danych. O tych i innych projektach podczas prezentacji „Metropolia na kółkach”.

Metropolia w powietrzu | Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (slaskifestiwalnauki.pl)

Mobilna metropolia | Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (slaskifestiwalnauki.pl)

Kryzys klimatyczny- jak działać lokalnie?

W strefie węgla Metropolia przygotowała wystawę prezentującą zwycięskie projekty z dotychczasowych dwóch edycji Metropolitalnego Climathonu. To ogólnoświatowa akcja organizowana w ponad 140 miastach świata jednocześnie, poświęcona kwestii zmian klimatycznych. Nazywany maratonem kreatywności, polega na wspólnym wypracowaniu rozwiązań odpowiadających na konkretne wyzwania klimatyczne w trakcie eventów trwających całą dobę. Jego unikalność polega na wniesieniu lokalnej perspektywy do globalnych wyzwań.

Wśród zaproponowanych działań znalazły się pomysły na utworzenie samowystarczalnego ogrodu społeczno-osiedlowego, będącego miejscem do uprawy warzyw i owoców oraz miejscem integracji użytkowników, jak również koncepcja zacieniającego ekoparasola niwelującego miejskie wyspy ciepła w miastach.

Na ekranie premiera filmu „MY”

MY to interaktywny serial. Głównym bohaterem jest historia o ludziach ze Śląska i z Zagłębia, zanurzona w konwencji gęstego kryminału spod znaku filmów noir. Na pierwszym planie zobaczymy mężczyznę, który po wielu latach rozłąki jednoczy się z rodzicami i siostrą, wzbudzając swym tajemniczym powrotem tyleż radość, co niedowierzanie. Widzowie wspólnie z bohaterami staną przed wyzwaniem ułożenia spójnego obrazu z rozsypanych puzzli. Specjalnie dla serialu stworzona została multimedialna platforma, wprowadzająca element interaktywności. Uczestnik logując się otrzyma dostęp do platformy, a po obejrzeniu każdego odcinka będzie odpowiadał na pytania dotyczące Metropolii, zdobywając punkty i wygrywając nagrody. Za kamerą serialu stanął Krzysztof Komander, współtwórca filmów „Czerwony Pająk” i „Wesele”.

Wydarzenie będzie miało miejsce w poniedziałek o godzinie 10.00 w strefie wykładów, sala konferencyjna 25 i 26

Link: Premiera informacyjno-edukacyjnej platformy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii 'MY’ | Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (slaskifestiwalnauki.pl)
Śląski Festiwal Nauki. Przed nami niezapomniane emocje

Już dni dzielą nas od szóstej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki- 4 i 5 grudnia spotkamy się w dobrze znanych wnętrzach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. 

W programie festiwalu znajdą się, jak co roku, setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi. Przestrzeń festiwalowa podzielona będzie na sześć stref, poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce. Będzie także strefa specjalna, w tym roku poświęcona węglowi – surowcowi, na którym w przeszłości zbudowana została potęga Górnego Śląska i którego umiejscowienie w naszej przyszłości już teraz stanowi dla nas ogromne wyzwanie.

Szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach przygotowań stolicy województwa śląskiego do pełnienia funkcji Europejskiego Miasta Nauki w roku 2024 – ten prestiżowy tytuł przyznało Katowicom Stowarzyszenie EuroScience.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

STREFY I WYDARZENIA SPECJALNE

Strefa WĘGLA

Przygotowana zostanie w modelu multimedialnym oraz interdyscyplinarnym. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję poznać drogę, jaką pokonał węgiel na przestrzeni dziejów – od powstania życia na Ziemi, w którym to procesie węgiel odegrał fundamentalną rolę, aż po eksplorację wszechświata przez rodzaj ludzki. Poprowadzimy naszych gości przez miliony lat, zarówno w metaforycznym, jak i fizycznym wymiarze. Spojrzymy na węgiel pod kątem różnych dziedzin wiedzy, a nawet sztuki. Potraktujemy ten surowiec/pierwiastek uniwersalnie i zadbamy o to, by wrażenia związane ze strefą węgla były wyjątkowe.

Życie gwiazd, czyli inauguracja projektu Citizen Science Gaia Vari

Podczas festiwalu odbędzie się inauguracja projektu Citizen Science Gaia Vari, w ramach którego pasjonaci kosmosu mogą samodzielnie odkrywać tajemnice Drogi Mlecznej, z wykorzystaniem danych dostępnych dotychczas jedynie dla profesjonalnych astronomów.

Uczestnicy projektu wesprą naukowców przy klasyfikacji gwiazd zmiennych z naszej Galaktyki na podstawie obserwacji prowadzonych przez misję Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sonda Gaia bada Drogę Mleczną, znajdując się 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Narzędziem umożliwiającym udostępnienie internautom danych pochodzących z misji i włączenie ich w pracę naukowców jest Zooniverse – najpopularniejsza na świecie platforma gromadząca projekty badań społecznościowych z różnych dziedzin nauki. Rezultatem projektu będzie niezwykle dokładny katalog gwiazd zmiennych. Projekt Gaia Vari jest realizowany przez Sednai i Science Now dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

EXPO festiwali nauki

Wyjątkowym elementem szóstej odsłony ŚFN będzie pierwsze EXPO festiwali nauki.

KONKURSY

 OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazków

Konkurs OFF Science promuje fenomen społecznej wynalazczości i innowacyjności. Każdego roku na festiwal zapraszani są konstruktorzy w każdym wieku, działający indywidualnie lub w zespołach (maksymalnie do 5 osób), chcący zaprezentować podczas festiwalu swoje autorskie koncepcje wynalazków, urządzeń lub nowatorskich rozwiązań technicznych.

Komisja Konkursowa dokona weryfikacji oraz kwalifikacji zgłoszeń do finału, który odbędzie się 4 grudnia 2022 roku w MCK w Katowicach. Przewidziane są nagrody pieniężne w trzech kategoriach – Nagroda Komisji Konkursowej, Nagroda Publiczności Festiwalowej oraz Nagroda Internautów.

POP Science

Ile czasu upływa od przeprowadzonych badań naukowych czy wydania książki do upowszechnienia prezentowanych w nich wyników? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale pewne jest, że popularyzatorzy nauki skracają ten czas. Można ich spotkać podczas Śląskiego Festiwalu Nauki, ale także na co dzień, gdy możemy słuchać ich w audycjach radiowych, podczas wystąpień w szkołach, w trakcie lokalnych wydarzeń albo w globalnych serwisach video.

Efekty pracy popularyzatorów nauki to także m.in. blogi i strony internetowe. Część z licznych form i kanałów popularyzacji nauki organizatorzy ŚFN chcą zebrać w jednym miejscu, wyróżnić, a wybrane formy i osoby nagrodzić. Temu właśnie służy konkurs, którego rezultatem jest przyznanie nagród POP Science w następujących kategoriach: wideoblog, blog lub strona internetowa, podcast lub audycja radiowa. Zwycięzców wybierają wszyscy zainteresowani, poprzez głosowanie internetowe na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl oraz Jury Konkursu, z zachowaniem proporcji 50% głosów internautów i 50% głosów Jury.

Konkurs dla uczniów „Młodzi dla przyszłości Śląska”

Podczas tej edycji festiwalu zadebiutuje konkurs dla uczniów „Młodzi dla przyszłości Śląska”. Organizatorzy zaprosili wszystkich uczniów oraz ich nauczycieli do zgłaszania propozycji szkolnego projektu naukowego w obrębie pięciu stref tematycznych: humanistyczno-społecznej, przyrodniczej, nauk ścisłych, medycyny i zdrowia oraz techniki. Najlepsze propozycje szkolne zostaną włączone do programu festiwalu, a ich autorzy będą mogli zaprezentować efekty swych wysiłków w poniedziałek 5 grudnia, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

GOŚCIE SPECJALNI 

Trudno wyobrazić sobie festiwal nauki bez wyjątkowych gości. Na ŚFN co roku zapraszane są osobistości reprezentujące różne, często bardzo odległe i zaskakujące dziedziny nauki. Są to więc badacze, popularyzatorzy nauki, pisarze, dziennikarze, szefowie lub pracownicy ośrodków naukowych, urzędnicy państwowi, publicyści, bloggerzy, artyści, muzycy i wielu innych.

Podczas szóstej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie można wysłuchać i zadać pytania osobistościom takim jak m.in.:

Kevin Warwick — dziekan wydziału cybernetyki uniwersytetu w Reading, „pierwszy cyborg” w historii; Greg Foot — dziennikarz naukowy, prezenter BBC; Daniel Tammet — pisarz, sawant autystyczny; John Chase — raper naukowy; Mark McCaughrean — starszy doradca ds. nauki i eksploracji w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA); Kathryn Harkup — chemiczka, badaczka trucizn i ciemnej strony nauki; Avihu Ronen — historyk, pisarz, laureat International Book Prize for Holocaust Research; Tomasz Stawiszyński — filozof, pisarz, autor książki „Reguły na czas chaosu”; Grzegorz Kasdepke — autor literatury dziecięcej, aktywista; Zbigniew Izdebski — seksuolog; Wojciech Jagielski — dziennikarz, reportażysta; Sylwia Chutnik — pisarka, aktywistka; Anna Dziewit-Meller — pisarka, aktywistka; Max Cegielski — publicysta, pisarz; Wojciech Orliński — pisarz, publicysta, nauczyciel, blogger; Dawid Łasiński — twórca postaci Pana Belfra — nauczyciela z Internetów; Karol Wójcicki — twórca fanpage’a „Z głową w gwiazdach”, Grzegorz Wrochna — prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Dionnisos Sturis — dziennikarz, pisarz, reporter; Julia E. Wahl — psycholożka, trenerka podejścia uważności i współczucia;  Mateusz Hołda — najmłodszy polski profesor, Mikołaj Sokół — dziennikarz i komentator sportowy.

 

WARTO WIEDZIEĆ 

Udział w festiwalu jest bezpłatny

Sprawne poruszanie się po miejscach festiwalowych ułatwia aplikacja mobilna Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, dostępna w Google Play i Apple App Store. Aplikacja pokazuje wydarzenia, które w danym momencie odbywają się na wszystkich scenach festiwalowych.

Pełny program wydarzenia dostępny będzie na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl

Gazeta z programem festiwalu dostępna będzie m.in. w dzienniku regionalnym (na tydzień przed festiwalem),w punktach informacji turystycznej w Katowicach oraz w uczelniach w całym województwie.

Udogodnienia

JĘZYK MIGOWY: podczas wydarzenia dostępny będzie tłumacz języka migowego.

JĘZYKI OBCE: część wydarzeń odbędzie się w języku angielskim oraz ukraińskim, z tłumaczeniem na język polski.

BEZPŁATNY TRANSPORT: komunikacja ZTM zapewni bezpłatne dotarcie na festiwal 4 grudnia (niedziela) i 5 grudnia (poniedziałek). W tym celu należy pobrać bilet na transport, dostępny na stronie festiwalu i okazać go wraz z wejściówką w czasie kontroli. Nie trzeba drukować biletu, można okazać go na telefonie.

WODA: zabierz swoją butelkę i korzystaj z wody z dystrybutorów dostępnych na terenie festiwalu.

JAK WEJŚĆ NA TEREN FESTIWALU?

Na teren festiwalu można dostać się za okazaniem wejściówki (indywidualnej lub dla grup szkolnych). Link do rejestracji znajdziesz na stronie wydarzenia. Dzięki rejestracji na festiwal otrzymasz przed wydarzeniem informacje praktyczne oraz programowe (jeśli Twój adres e-mail został udostępniony do kontaktu na etapie rejestracji).

Na 5 grudnia  2022 roku (poniedziałek) przewidziano odrębną rejestrację dla grup zorganizowanych (np. w ramach wycieczek szkolnych). Grupy powinny dokonać wcześniejszej rejestracji na wejście do Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Na jej podstawie będą mogły wziąć udział w większości festiwalowych aktywności. Jedynie na część z nich (warsztaty i wydarzenia specjalne) będzie obowiązywała dodatkowa rejestracja. Zapisy na warsztaty możliwe będą od listopada 2022 roku. Szczegóły na stronie festiwalu.

Zarejestruj się i pobierz bezpłatną wejściówkę na festiwal: www.slaskifestiwalnauki.pl

Materiał ukazał się w ostatnim, listopadowym numerze magazynu „W Metropolii” [KLIKNIJ TUTAJ]
Przybywa kobiet kierowców

Powoli, ale jednak – wśród przewoźników Zarządu Transportu Metropolitalnego przybywa kobiet kierowców. Najwięcej pań zasiada każdego dnia za kierownicami autobusów w PKM Katowice i Sosnowiec – po 28. Nieco mniej, bo 24 – pracuje w Gliwicach. O ile w PKM-ach kobiety stanowią od 5 do 10 % załogi, o tyle w tramwajach śląskich jest ich zdecydowanie więcej.

W przypadku autobusów stosunkowo niewielka liczba kobiet kierowców to w dużej mierze zaszłość historyczna. W czasach, gdy na naszych drogach królowały popularne kiedyś Ikarusy, kobiet kierowców w zasadzie nie było. Prowadzenie takiego pojazdu wiązało się z bardzo dużym wysiłkiem fizycznym. Teraz, kiedy pojazdy mają wspomaganie kierownicy i automatyczną skrzynię biegów, prowadzenie autobusu stało się bardziej uniwersalnym zawodem. Jedną z kierowczyń jest Katarzyna Olszewska, pracująca na co dzień w PKM Sosnowiec.

— To było moje marzenie jeszcze dziecięce. Nawet nie wiem, skąd mi się to wzięło, po prostu podobały mi się autobusy. Postanowiłam zrealizować to marzenie w życiu dorosłym. Później, do pracy przyciągnęła mnie również stabilność. PKM to duża firma, praca w niej jest stabilna, mężczyźni i kobiety traktowani są tak samo, również pod kątem zarobków. No i na koniec – chęć sprawdzenia się, dlatego zdecydowałam się na pracę za kierownicą. Spodobało mi się – to jest najważniejsze – mówi Pani Katarzyna.

KOBIETY ZA PULPITEM MOTORNICZEGO

Jeśli chodzi o liczbę pracujących kobiet, nieco inaczej sytuacja wygląda w Tramwajach Śląskich. Tu kobiety, ze względu na inną specyfikę prowadzenia pojazdu, są obecne od lat i współcześnie stanowią prawie 35 % załogi motorniczych. Jedną z nich jest Edyta Surma, jeżdżąca tramwajem od prawie 7 lat. Udało nam się z nią porozmawiać w zajezdni Zawodzie, zanim wyjechała na trasę tramwajem linii 14.

— Do udziału w kursie motorniczego zachęcił mnie mąż, kierowca autobusu. Praca w tramwajach daje dużo satysfakcji. Kobieta nie ma taryfy ulgowej, mamy te same umiejętności, co mężczyźni. Lubię po prostu jeździć, prowadzić tramwaj. Choć jadę po torach, czuję wolność – nikt nie stoi mi nad głową. Nie mam ulubionej trasy ani pojazdów – lubię tę pracę za to, że codziennie czeka nas coś innego. Zawsze możemy też liczyć na życzliwość pasażerów. Pani Edyta ceni również kwestie związane z zatrudnieniem. – Praca motorniczej czy motorniczego to również stabilność, bezpieczeństwo, wypłata zawsze na czas oraz różne dodatki.

DEFICYT KIEROWCÓW W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Jeśli ktoś zdecyduje się na pracę kierowcy, na brak ofert pracy, nie tylko w PKM-ach, nie może narzekać. Jak informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, ze wstępnych prognoz badania Barometr Zawodów wynika, że w województwie śląskim kierowcy autobusów będą w 2023 r. zawodem deficytowym. Za deficytowy zawód ten został uznany w 26 powiatach, z czego w 3 (w Siemianowicach Śląskich, Tychach i Zabrzu) deficyt ten został określony jako duży. Podobnie było w prognozie na obecny, 2022 r. Zawód kierowcy autobusu był uznany za deficytowy w 22 powiatach województwa, z czego w 3 (w tym w Zabrzu) był to deficyt duży.

Również w danych statystycznych, dotyczących bezrobocia rejestrowanego, wyraźnie widać, że kierowcy autobusów mogą liczyć na wiele ofert pracy. Liczba kierowców zarejestrowanych jako bezrobotni spada (z 84 wg stanu na 30 czerwca 2020 r. do zaledwie 39 w połowie 2022 r.). Rośnie za to liczba ofert pracy. W I półroczu 2020 r. zgłoszono do urzędów pracy 85 ofert pracy, zaś w I półroczu 2022 r. – aż 331. Jeśli chodzi o liczbę ofert pracy zamieszczonych na portalu CBOP (Centralna Baza Ofert Pracy https://oferty.praca.gov.pl) dla zawodu kierowca autobusu, to w województwie śląskim, wg stanu na 5 października, opublikowane były 22 propozycje zawierające 153 wolne miejsca pracy.

REKRUTACJE KIEROWCÓW

Obecnie, aby zostać kierowcą autobusu w ZTM, nie trzeba od razu posiadać uprawnień do prowadzenia pojazdów. Poszczególne PKM-y oferują darmowe kursy prawa jazdy kategorii D albo możliwość ich refundacji. Aktywnie kobiet kierowców poszukuje PKM Świerklaniec. Spółka kilka tygodni temu wyemitowała film, w którym zachęca panie do wstąpienia w swoje szeregi. — Reklama skierowana jest do kobiet, które dobrze czują się za kierownicą i nie boją się wyzwań – mówi Krzysztof Dudziński, p.o. prezesa zarządu PKM Świerklaniec. — Przyszli pracownicy po przeszkoleniu mogą liczyć na stabilną i satysfakcjonującą pracę. Jak na razie zatrudniamy około 10 kobiet na ponad 200 wszystkich kierowców, ale z każdym rokiem ta liczba się zwiększa. Jesteśmy w stanie przyjąć nawet 50 kolejnych osób. Oczywiście, nie tylko kobiet – dodaje.

Na co może liczyć zatrudniony kierowca? Poza tym, że firma sfinansuje lub pomoże w sfinansowaniu kursu prawa jazdy i świadectwa kwalifikacji, pracownicy mogą liczyć na bogaty pakiet socjalny, w tym dodatkowe ubezpieczenie medyczne, czy kartę MultiSport. Regularnie, zazwyczaj raz w roku, nabór nowych motorniczych prowadzą również Tramwaje Śląskie. Kurs trwa około 3 miesięcy i jest bezpłatny. Osobom, które ukończą kurs i uzyskają uprawnienia do prowadzenia pojazdów, Tramwaje Śląskie dają gwarancję zatrudnienia.

Autor: Łukasz Zych

Artykuł pochodzi z listopadowego numeru magazynu „W Metropolii” 
Świąteczny klimat Katowic

Choinka w każdej dzielnicy, bombki przygotowane przez uczniów katowickich szkół oraz dzielnicowe jarmarki. Do tego pełen atrakcji Jarmark Bożonarodzeniowy na katowickim Rynku. W grudniu Katowice będą wypełnione świąteczną atmosferą.

– Setki, jeśli nie tysiące mieszkańców naszego miasta już odwiedziły tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy na katowickim Rynku. Ze względu na konieczność wprowadzenia oszczędności zdecydowaliśmy się na organizację jednej dużej przestrzeni, która przyciąga odwiedzających świątecznym klimatem. Jednak nie zapominamy o dzielnicach naszego miasta, w których staną świąteczne choinki, a do tego w części dzielnic odbędą się mniejsze jarmarki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Na płycie Rynku stoi już świąteczne drzewko – to 14-metrowy świerk, który przyjechał do nas z Orzesza. Na uroczyste uruchomienie światełek na tej choince zapraszam, zwłaszcza najmłodszych mieszkańców naszego miasta, w najbliższą środę o godz.17.00 – dodaje prezydent. Dekoracje na tej choince zapewni firma Turon.

28 listopada przy sztucznej Rawie, w miejscu gdzie latem stoją feniksy kanaryjskie  ustawione zostały 3 choinki, których dekoracje stanowić będą bombki przygotowane przez dzieci z katowickich placówek oświatowych. To już 7. edycja akcji. W tym roku zaangażowało się w nią 88 przedszkoli i szkół.

Montaż choinki przy Rawie_fot. UMK.jpg

W związku z tym, że zdecydowanie najwięcej mieszkańców odwiedza Jarmark Bożonarodzeniowy w weekendy, a liczba miejsc postojowych w centrum miasta jest ograniczona zachęcamy do korzystania z bezpłatnych parkingów na katowickich centrach przesiadkowych. Na parkingach przy CP w Zawodziu i Brynowie łącznie dostępnych jest ok. 900 miejsc parkingowych, a dojazd z nich tramwajem na katowicki Rynek nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut.

Świąteczne drzewka w dzielnicach

W dzielnicach, również montowane lub przyozdabiane będą choinki. Pomimo ograniczenia liczby montowanych ozdób świątecznych, Katowice starają się by takie elementy pojawiły się w różnych częściach miasta. W ubiegłym tygodniu świąteczne drzewka stanęły już m.in. w Bogucicach, Koszutce, Dąbrówce Małej, Szopienicach, Nikiszowcu, Zarzeczu, Ligocie i Giszowcu. W kolejnych dzielnicach choinki będą ustawiane w najbliższych dniach.

Jarmark na Nikiszu_fot. Rafał Roguski.JPG

Jarmark na Nikiszu

Zdecydowanie największym jarmarkiem dzielnicowym, który już dawno swoim rozmachem i zainteresowaniem ze strony mieszkańców wyszedł poza granice swojej dzielnicy jest „Jarmark na Nikiszu” (9-11 grudnia br.). W tym roku czeka nas 15. edycja tego jednego z najbardziej popularnych jarmarków w regionie, który przyciąga swoją niepowtarzalną atmosferą i klimatem. Jak co roku, spodziewamy się wielu odwiedzających, którzy przybędą na Nikiszowiec z różnych części Katowic, regionu oraz Polski, a nawet zza granicy.

Dlatego zachęcamy wszystkich do przyjazdu na Jarmark bezpłatnymi liniami autobusowymi. Specjalnie z tej okazji przygotowane zostały dwie takie linie, które będą jeździć wahadłowo. Pierwsza kursować będzie z katowickiego dworca podziemnego przy Dworcu PKP (stanowisko nr 10), przez Centrum Przesiadkowe Sądowa i Centrum Przesiadkowe Zawodzie (gdzie istnieje możliwość skorzystania z darmowego parkingu) do przystanku Janów-Zamkowa Skwer, znajdującego się tuż przy terenie wydarzenia. Druga krótsza linia łączyć będzie 2 nieodpłatne parkingi: przy Katowickim Cmentarzu Komunalnym (ul. Murckowska 9), z parkingiem przy rondzie usytuowanym w bliskim sąsiedztwie Nikiszowca (między ul. Gospodarczą a ul. Szopienicką, obok Szpitala Specjalistycznego MAVIT).

W piątek (9.12) każda linia zacznie kursować o godz. 14.00 i będzie jeździć co 30 minut aż do godz. 20.30. W sobotę i w niedzielę (10-11.12) początek kursów o godz. 11.00, a ich częstotliwość – co 20 minut, także do godz. 20.30. Na obu trasach jeździć będą głównie autobusy elektryczne.

Jarmarki dzielnicowe

Od kilku lat, mieszkańcy niektórych dzielnic decydują o organizacji w swoich dzielnicach jarmarków świątecznych w ramach budżetu obywatelskiego. W tym roku jarmarki takie odbędą się południowych dzielnicach Katowic:

  • Jarmark Bożonarodzeniowy w Zarzeczu (4.12.2022, godz. 9.00-17.00) – Zapraszamy do domu kultury w Zarzeczu przy ul. Stellera 4 na świąteczny jarmark, podczas którego będzie okazja do zakupu oryginalnych ozdób i upominków.
  • Jarmark Bożonarodzeniowy w Podlesiu (10.12.2022, godz. 12.00-18.00) – Jarmark odbędzie się na terenie MDK „Południe” w Podlesiu przy ul. Sołtysiej 25. Zapraszamy na stoiska ze świątecznym rękodziełem. W programie warsztaty pierniczkowe (15.00 i 16.00), na których ozdobimy pierniki na choinkę. Przez cały czas trwania jarmarku zapraszamy do kawiarenki z gorącą czekoladą.
  • Jarmark Bożonarodzeniowy w Kostuchnie (11.12.2022, godz. 14.00-19.00) – Świąteczny jarmark przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Kostuchnie. W programie: występy chóru „Słowiczek” (16.00) i chóru żeńskiego „Les Demoiselles” (18.00), stoiska z ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi oraz miodami z lokalnych pasiek.
  • Jarmark Świąteczny w Murckach (11.12.2022, godz. 12.00-17.00) – Świąteczny jarmark na rynku murckowskim. W programie m.in.: dziecięce popisy estradowe murckowskich przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, występy teatru „Gabi Art.”, kapeli góralskiej „Maliniorze”, zespołu regionalnego „Podlesianki” oraz pokaz ogni grupy artystycznej OKB.
  • Jarmark Bożonarodzeniowy w Giszowcu (17-18.12.2022, godz. 10.00-19.00) – dwudniowe wydarzenie, które odbędzie się na terenie MDK Giszowiec. Na odwiedzających czekać będą stoiska handlowe z rękodziełem i lokalnymi produktami, akcja „Dar za Dar” czyli choinka dla krwiodawcy, koncerty „Gosia Markowska Band” i Marty Fydryszyn z zespołem, spektakle „Teatru Trip” oraz wspólne kolędowanie z kapelą góralską „Póki Co”.
Lodowisko_fot. MOSiR.jpg

Zimowe atrakcje

Dzięki sprzyjającej pogodzie od 18 listopada działa także lodowisko przy katowickim Rynku. Tafla o wymiarach 10 na 40 metrów stoi na ulicy Mickiewicza, tuż obok DH Skarbek. Obsługują ją pracownicy MOSiR-u Katowice. Dla posiadających łyżwy korzystanie z lodowiska jest bezpłatne. Ci, którzy sprzętu nie mają mogą go na miejscu wypożyczyć. Za łyżwy czy kask trzeba zapłacić 8 zł za godzinę. Za pingwina lub misia do nauki jazdy – 15 zł za godzinę. Wypożyczalnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-20.00 oraz w weekendy w godzinach 10.00-20.00.

Drugie lodowisko „pod chmurką” zostanie udostępnione mieszkańcom w parku Murckowskim. – Otwarcie lodowiska w Murckach planujemy na 3 grudnia. Mrożenie tafli jest zależne od pogody – warunkiem jest brak deszczu i temperatura oscylująca w granicach zera. Mieszkańcy będą mogli korzystać ze ślizgawki do końca marca – zapowiedział Daniel Muc, dyrektor MOSiR-u w Katowicach. Lodowisko o wymiarach 60 na 28 m będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-22.00 oraz w soboty i niedziele od 12.00 do 22.00. Tu również zostanie uruchomiona wypożyczalnia sprzętu, której cennik będzie analogiczny jak w tej na katowickim Rynku.

Również Zakład Zieleni Miejskiej jest w gotowości by jak tylko pojawią się odpowiednie warunki atmosferyczne uruchomić tor saneczkowy w Parku Kościuszki. Aby było to możliwe i nasypany śnieg mógł się utrzymać temperatura powietrza musi wynosić nie więcej niż -5 ̊C, przy czym przez następne 24h temperatura nie może przekroczyć 0 ̊C.

Źródło: UM Katowice
Polsko-niemieckie wsparcie dla Ukrainy – konkurs o Nagrodę Królowej Rychezy

Nagrodę w wysokości do 10 000 euro mogą zdobyć gminy, szkoły czy stowarzyszenia, które wezmą udział w konkursie o Nagrodę Królowej Rychezy, organizowanym przez kraj związkowy Nadrenia Północna -Westfalia (Niemcy). Projekty dotyczące polsko-niemieckiego wsparcia dla Ukrainy można zgłaszać do 15 stycznia 2023 r.

Nagroda została ustanowiona po raz pierwszy w 2009 r. przez kraj związkowy Nadrenia Północna -Westfalia. Patronka nagrody, królowa Rycheza, pierwsza koronowana królowa Polski, której szczątki spoczywają w katedrze w Kolonii, symbolizuje historyczne więzi między Polską i Nadrenią Północną-Westfalią. Poprzez to wyróżnienie kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia wyraża swoje szczególne, historycznie ugruntowane i nadal bliskie więzi z Polską oraz przyczynia się do dalszego wzmacniania i pogłębienia stosunków polsko-niemieckich. W obecne, piątej edycji konkursu tematem przewodnim jest „Nadrenia Północna -Westfalia i Polska razem dla Ukrainy”.

Informacje o konkursie

Zgłaszany projekt może być inicjatywą społeczną, wydarzeniem dyskusyjnym, działaniem artystycznym, spotkaniem lub inną formą, która ma charakter międzykulturowy, wzmacnia, rozszerza lub inicjuje polsko-niemieckie wsparcie dla Ukrainy oraz wspiera tworzenie sieci i dialog między tymi trzema krajami.

W obecnej edycji konkursu kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia oferuje nagrody w wysokości do 5000 euro. Szczególnie innowacyjne, merytoryczne i wybiegające w przyszłość projekty mogą również otrzymać nagrodę w wysokości do 10 000 euro.

Warunki uczestnictwa

Wnioski o Nagrodę Królowej Rychezy mogą składać gminy, stowarzyszenia, szkoły oraz inne placówki i instytucje z siedzibą w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia do 15 stycznia 2023 roku.  W sytuacji, gdy dana instytucja nie może złożyć takiego wniosku, może za nią to zrobić zaprzyjaźniona szkoła, dom kultury czy inna instytucja z Nadrenii Północnej-Westfalii, z którą placówka z GZM współpracuje. Przykładowo wśród nagrodzonych projektów w 2019 r., znalazły się partnerstwa takie jak Gesamtschule Essen i III Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu albo projekty realizowane w Niemczech i w Katowicach, Chorzowie oraz Gliwicach.

Projekty mogą być realizowane zarówno w Nadrenii Północnej-Westfalii, jak i w Polsce, najlepiej we współpracy z polskimi i ukraińskimi podmiotami. Co ważne, muszą być zrealizowane w okresie od 1 kwietnia do 31 października 2023 r.

Szczegółowe informacje o konkursie (w j. niemieckim) są dostępne na stronie https://www.mbei.nrw/richeza-preis

Regulamin konkursu  (w j. niemieckim) znajduje się na stronie:

https://www.mbei.nrw/sites/default/files/asset/document/richeza-preis-wettbewerbsbedingungen.pdf

Ostatnia uroczystość wręczenia Nagród Królowej Rychezy odbyła się w 2019 roku. Nagrodę otrzymały 32 projekty w zakresie współpracy polsko-niemieckiej. Lista nagrodzonych projektów (w j. niemieckim) znajduje się poniżej.

Projekty nagrodzone w 2019 r. 
Metropolia to ludzie: Jarosław Juszkiewicz – „Kieruj się na południe!”

Dziś trudno wyobrazić sobie podróżowanie bez nawigacji. W najpopularniejszej z nich – Google Maps – polskim głosem jest katowiczanin Jarosław Juszkiewicz.

Kiedy nie wiemy, jak dojechać w konkretne miejsce, najczęściej bierzemy telefon, włączamy nawigację, wpisujemy adres, potwierdzamy rozpoczęcie i po chwili słyszymy „kieruj się na południe”. W ten sposób aplikacja Google Maps, daje nam pierwszą wskazówkę głosem Jarosława Juszkiewicza, katowiczanina, który na co dzień jest dziennikarzem radiowym i rzecznikiem prasowym Planetarium Śląskiego, a w dotarciu do celu za pośrednictwem map pomaga nam już od 13 lat.

— Kiedy nagrywałem komunikaty dla Google Maps traktowałem to jako kolejną pracę i naprawdę nie spodziewałem się, że będzie to miało tak duży wpływ na moje życie. Samo nagrywanie nie było skomplikowane, natomiast było o tyle wymagające, że nie było ze mną wtedy reżysera. Zatem metodą prób i błędów starałem się tak czytać te wszystkie komunikaty, aby składały się w zdania – mówi Jarosław Juszkiewicz, który udziela głosu również innym aplikacjom związanym z nawigacją.

W 2020 roku amerykańska firma postanowiła zastąpić głos lektora syntezatorem mowy. To zdecydowanie nie spodobało się polskim użytkownikom, którzy zaczęli masowo negatywnie oceniać działanie aplikacji. Google równie szybko wycofał się z tej zmiany i cały czas w podróży towarzyszy nam głos Jarosława Juszkiewicza.

— Do dzisiaj staram się zrozumieć fenomen tej reakcji ludzi – zastanawia się katowiczanin i jak przyznaje on sam używa aplikacji Google Maps z wyłączonym głosem. — Wolę jeździć w ten sposób, żeby nie dochodziło do dziwnych sytuacji. Chociaż czasami nie mam wyjścia, kiedy np. jadę hulajnogą, wtedy muszę używać aplikacji z włączonym głosem i wiele razy wyprowadziłem się w pole – uśmiecha się „polski głos Google Maps”.

Jak się okazuje komunikaty w nawigacji nie tylko pomagają w dotarciu do celu, ale mają także inne właściwości. — Ostatnio jedna z koleżanek z pracy, z radia, opowiadała mi, że spieszyła się na spotkanie, wiedząc, że czeka na nią sala pełna ludzi, powiedziała mi „Jarek, dziękuję Ci, moja mama prowadziła samochód, ja się spieszyłam, a Ty swoim spokojnym głosem mówiłeś, żeby dalej jechać prosto. Wyobraziłam sobie, że starasz się mnie uspokoić” – opowiada Jarosław Juszkiewicz i dodaje, że czasem, podróżując taksówką, kiedy kierowca używa Google Maps, lubi wypowiedzieć jeden z komunikatów na żywo i wtedy zdziwienie kierującego bywa naprawdę spore.

Autor: Zbigniew Anioł

Artykuł ukazał się w magazynie „W Metropolii” nr 13 / listopad 2022
Śląskie Dni Lotnictwa i Dronów połączone z wyścigami latających maszyn. Metropolia zaprasza do Gliwic

Arena Gliwice w piątek (25 listopada) stanie się centrum debaty o bezzałogowych statkach powietrznych, a także miejscem rozgrywania Mistrzostw Polski Dronów Wyścigowych FPV. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest partnerem wydarzenia.

Bezzałogowe statki powietrzne zarówno w ujęciu technologicznym jak i gospodarczym będą tematem Śląskich Dni Lotnictwa i Dronów, organizowanych po raz czwarty przez Śląski Klaster Lotniczy. Konferencja jest okazją do nawiązania współpracy pomiędzy przedstawicielami firm oraz podmiotów działających w branży lotniczej i dronowej, która należy do jednej z najbardziej innowacyjnych gałęzi światowej gospodarki.

Wydarzenie co roku skupia przedstawicieli biznesu, nauki i samorządów. Podczas tegorocznej edycji swoimi doświadczenia w obszarze bezzałogowych statków powietrznych podzielą się także przedstawiciele Metropolii, która od lat współpracuje z partnerami z kraju i zagranicy, aby wykorzystać drony w miejskiej mobilności powietrznej.

Wydarzenie w Gliwicach połączy fachową dyskusję o dronach z elementem rozrywki dla całych rodzin. Tego samego dnia w Arenie Gliwice odbędą się Mistrzostwa Polski dronów Wyścigowych FPV w kategorii F9U.

Wyścigi dronów FPV do bardzo dynamiczna dyscyplina sportu, w której pilot drona zakłada gogle i dzięki zamontowanej na statku powietrznym kamerze obserwuje lot swojej maszyny z perspektywy pierwszej osoby. Ze względu na niewielką wagę i silniki elektryczne o dużym momencie obrotowym drony mogą przyspieszać i manewrować z prędkością ponad 150 km/h. Bezzałogowe statki przemieszczają się między przeszkodami (bramkami), a obraz z kamery trafia dodatkowo na ekrany, dostarczając widzom niezwykłych przeżyć i gwarantując znaczną dawkę adrenaliny. Całość odbywa się w zabezpieczonym obszarze, co gwarantuje widzom pełne bezpieczeństwo.

Organizowane w Gliwicach Mistrzostwa stanowią finał rywalizacji pilotów FPV za rok 2022. Po zakończeniu zawodów i podliczeniu punktacji z całego roku wyłoniona zostanie Kadra Narodowa na rok 2023, która reprezentować będzie nasz kraj na arenach międzynarodowych w kolejnym roku.

Śląskie Dni Lotnictwa i Dronów połączone z wyścigami dronów FPV odbędą się w piątek (25 listopada) w Arenie Gliwice. Początek o godz. 9:00. Metropolia GZM jest partnerem wydarzenia.

Więcej na temat IV Śląskich Dni Lotnictwa i Dronów: https://4slaskiedni.aerosilesia.eu

Więcej na temat Mistrzostw Polski dronów Wyścigowych FPV: https://wdpo.org/mistrzostwa-polski-2/
Spotkania z Belindą Tato – cenioną architektką i propagatorką miejskiego projektowania społecznego

W grudniu uczelnie Konsorcjum Akademickiego Katowice-Miasto Nauki odwiedzi architektka i wykładowczyni Uniwersytetu Harvarda – Belinda Tato. Architektka poprowadzi gościnne wykłady i spotka się ze wspólnotą akademicką oraz mieszkańcami regionu. Od 2-6 grudnia Belinda Tato będzie mówić o swoich projektach, a także o zaangażowaniu użytkowników w proces zmiany przestrzeni publicznych. Przed przyjazdem do Katowic, Belinda Tato przeprowadzi wykład online wprowadzający do metodologii pracy ecosistema urbano oraz prezentujący zrealizowane projekty (28 listopada).

Tato definiuje swoje podejście jako miejskie projektowanie społeczne, przez które rozumie projektowanie środowisk, przestrzeni w celu poprawy samoorganizacji obywateli, interakcji społecznych w ramach społeczności oraz ich relacji ze środowiskiem.

Belinda Tato jest bardzo zaangażowana w edukację jako część swojej działalności. Oprócz nauczania na różnych uniwersytetach na całym świecie, zarówno w ramach regularnych kursów semestralnych, jak i warsztatów (Madryt, Harvard, Bergen, Alicante, IAac, Royal Danish Academy of Fine Arts, Aarhus School of Architecture, …) jest również profesorem nadzwyczajnym w departamencie architektury krajobrazu w Harvard University Graduate School of Design.

Podczas wykładów i seminariów prowadzonych przez Belindę Tato chcemy pokazać, w jaki sposób partycypacja może stać się sposobem na konfrontację z naszymi obawami, lub wsparciem naszych intuicji w kontekście, w którym architektura, urbanistyka i inne dziedziny związane z projektowaniem stają się coraz bardziej złożone i wielowarstwowe. Partycypacja nie jest celem, jest środkiem: potężnym narzędziem, które tworzy nowe połączenia i pobudza zarówno kreatywność, jak i produkcję nowych pomysłów. Partycypacja również umożliwia budowanie zbiorowego dialogu, który będzie angażował ludzi na różne sposoby, w różnych formatach i w różnym czasie. Partycypacja jest metodą umożliwiającą tworzenie bardziej demokratycznych, inkluzywnych i otwartych środowisk, redefiniujących samo pojęcie obywatelstwa. Podczas zajęć będziemy próbowali odpowiedzieć na pytania: – Jak projektanci mogą na nowo wyobrazić sobie procesy decyzyjne oparte na uczestnictwie? – Jak powinna rozwijać się partycypacja w projektowaniu w ciągle zmieniającej się rzeczywistości? – Co poprawia komunikację i wzmacnia twórczy dialog? – Czy projektowanie partycypacyjne może prowadzić do otwartych procesów lub rezultatów?

Metodologia pracy B. Tato pobudza do działania złożone i wzajemnie powiązane procesy zachodzące w mieście. Wychodząc od drobiazgowej analizy kontekstu, stara się uzupełnić strategiczną wizję rozwoju miasta o taktyczne, zorientowane na działanie podejście oraz produkcję namacalnych rezultatów i doświadczeń związanych z transformacją.

Wielokrotnie też realizowała projekty dla branży edukacji, m. in. jeden z ostatnich dużych projektów to Kampus w Maladze.

 

Serdecznie zapraszamy na spotkania z Belindą Tato:

28 Listopada godz. 18.00- 19.00

Wykład online

prezentacja wybranych projektów oraz metodologii pracy ecosistema urbano

2 grudnia godz. 11.00 – 12.30

SEMINARIUM SPECJALISTYCZNE, sala konferencyjna CINiBA ul Bankowa 11, Katowice

ENVIRONMENTAL AWARENESS. CITY AS AN EDUCATIONAL SPACE

ŚWIADOMOŚĆ EKOLOGICZNA. MIASTO JAKO PRZESTRZEŃ EDUKACYJNA

4 grudnia godz. 13.40 – 14.40

WYKŁAD SPECJALISTYCZNY w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki (Scena – Naucz się miasta), MCK Katowice

DESIGNING ATMOSPHERES FOR SOCIAL INTERACTION

PROJEKTOWANIE ATMOSFERY DLA INTERAKCJI SPOŁECZNYCH

Podczas wizyty Belindy Tato w Katowicach odbędą się również dedykowane wykłady dla studentów i wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej, a także warsztat mający na celu opracowanie koncepcji zmiany przestrzeni publicznej kampusu uniwersyteckiego.

5 grudnia godz. 9.00-10.30

Wykład specjalistyczny „Participation and new technologies. How to engage with the communities for the design of the future city” (Partycypacja i nowe technologie. Jak zaangażować społeczności do projektowania miasta przyszłości) na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (sala kinowa)

5 grudnia godz. godz. 12.00-13.30

Wykład specjalistyczny „Tactical urbanism” (Urbanistyka taktyczna) na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

6 grudnia, godz. 9.00-15.00

KONSULTACJE INDYWIDUALNE (warsztat zamknięty)

Spotkanie prowadzone z władzami i pracownikami Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawicielami Konsorcjum Akademickiego Katowice- Miasto Nauki, zaangażowanymi w opracowanie koncepcji zmiany przestrzeni publicznej kampusu uniwersyteckiego. W wyniku konsultacji zostaną wypracowane rekomendacje dotyczące kierunków zmiany Doliny Rawy oraz powiązań przestrzennych sieciowego centrum nauki.

Projekt „Ruszamy ze zmianą Rawy” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024.

#MetropoliaNauki

Wizyta Belindy Tato wpisuje się w działania podejmowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024.
Nowe numer kwartalnika „W Metropolii. Biznes” już dostępny!

Przygotowaliśmy kolejny numer kwartalnika „W Metropolii. Biznes”.

Prezentujemy w nim najważniejsze informacje o tym, co wydarzyło się w gospodarce GZM w III kwartale 2022 roku.

W tym numerze przeczytacie więc o:

  • znakomitych wynikach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,
  • kolejnych projektach inwestycyjnych miast i gmin poprawiających jakość życia,
  • działaniach i sukcesach uczelni znajdujących się w Metropolii.

Biuletyn „W Metropolii. Biznes” to kwartalnik prezentujący informacje o gospodarce, rynku pracy, edukacji i nauce, oraz o jakości życia w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Biuletyn jest adresowany do środowisk gospodarczych w kraju i za granicą, stąd ukazuje się w polskiej i w angielskiej wersji językowej.

Biuletyn „W Metropolii. Biznes” to projekt Departamentu Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Współpracy Urzędu Metropolitalnego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii realizowany wspólnie z Departamentem Marki i Komunikacji Marketingowej.

Pobierz magazyn w wersji polskiej lub angielskiej:

W_METROPOLII_BIZNES_NR_3_2022

W_METROPOLII_BIZNES_ENG_NR_3_2022

 
Kolejny wykład „noblowski”, tym razem z obszaru medycyny. Gościem prof. Cecilia Mascolo z Cambridge

Serdecznie zapraszamy studentów, doktorantów, pracowników Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w wykładzie prof. Cecilii Mascolo z Uniwersytetu w Cambridge.

Wykład pod tytułem „Wearables and health care applications” odbędzie się w poniedziałek, 21 listopada, o godz. 11.00. Aby wziąć udział w wykładzie wejdź na platformę YouTube: https://youtu.be/D63fpHhAC4M

Profesor Cecilia Mascolo dysponuje unikatową w skali świata wiedzą z zakresu biomarkerów głosowych i aplikacji mobilnych. Jest głównym badaczem w badaniu wykorzystującym sztuczną inteligencję i rozwiązania mobilne do analizy objawów u pacjentów diagnozowanych w kierunku COVID-19. Na co dzień Pani Profesor pracuje jako Director of Centre for Mobile, Wearable Systems and Augmented Intelligence na Uniwersytecie Cambridge.

Projekt „Digital applications in cardiovascular medicine. Wykłady i konsultacje dla studentów, doktorantów i pracowników naukowych III Katedry Kardiologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” na lata 2022-2024.