Gliwice
Gliwice
Gliwice to miasto o powierzchni 134,2 km kw., które liczy ponad 170 tysięcy mieszkańców. Wedle danych z ubiegłego roku Gliwice zajmowały 19. miejsce na liście największych miast w Polsce pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. W województwie śląskim plasują się na 4. pozycji pod względem liczby mieszkańców.
Na terenie Gliwic działa podstrefa gliwicka Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA, w której zainwestowano blisko 10 miliardów złotych. W Gliwicach krzyżują się dwie autostrady: A4 i A1. W mieście kwitnie życie kulturalne, technologiczne i naukowe. Znajduje się tu Politechnika Śląska, która zajmuje 4. miejsce wśród uczelni technicznych w Polsce oraz 9. pośród wszystkich uczelni akademickich w kraju.
W Gliwicach znajduje się również jedna z najlepszych polskich placówek leczniczych, czyli Centrum Onkologii, z pierwszym w Polsce Centrum Radiochirurgii Nowotworów. W instytucie wykonano pierwszą na świecie transplantację narządów szyi, połączoną z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku. Zabieg odbył się w 2019 roku, pacjentem był 7-letni chłopiec, który połknął płyn do udrożniania rur. W 2013 roku lekarze z instytutu wykonali przeszczep twarzy, a w 2015 roku przeprowadzili pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyi.
W mieście znajduje się słynna radiostacja, nazywana gliwicką wieżą Eiffla. Ta, wykonana z drewna modrzewiowego, najwyższa drewniana budowla w Europie, liczy 111 metrów wysokości. W roku 2017 roku wieża Radiostacji, wraz kompleksem do niej przylegającym, rozporządzeniem Prezydenta RP została uznana za Pomnik Historii. W budynkach należących do kompleksu Radiostacji doszło do prowokacji gliwickiej. W 1939 roku grupa Niemców, którzy udawali Polaków, wtargnęła do budynku nadawczego i po polsku nadała w eter komunikat. Mimo, że padło zaledwie 9 słów, to fakt ten został wykorzystany propagandowo przez Niemców, w celu uzasadnienia agresji na Polskę. Dokładnie chodzi o komunikat: „Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich”.
W mieście znajduje się również Arena Gliwice, jedna z najnowocześniejszych w Polsce hal widowiskowo-sportowych, która może pomieścić ponad 17 000 widzów.
W mieście rozpoczyna się Kanał Gliwicki, który po otwarciu w 1941 roku, był najnowocześniejszą drogą wodną w całej Europie. Ma 40 kilometrów długości, łączy przemysłowe miasta Górnego Śląska z Odrą. Dziś jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w Metropolii. W weekendy można wypłynąć tu w 6-kilometrowy rejs, który zajmuje nieco ponad godzinę. Na ten właśnie kanał wypuszczane są też barki z węglem, które płyną z Gliwic do elektrociepłowni we Wrocławiu. Każda z barek ma ładunek o wadze 330 ton.
Jest w Gliwicach również miejsce, w którym nawet podczas srogiej zimy można poczuć się jak na egzotycznej wyspie. Wszystko za sprawą Palmiarni Miejskiej. Znajduje się w niej blisko 6 tysięcy roślin. Zobaczymy tu m.in. arapaimę, czyli największą rybę słodkowodną na świecie oraz jedyną w Polsce kolonię mrówek, zamieszkujących rejony Amazonii. W Palmiarni znajdują się także ogromne akwaria, w których odtworzone zostały ekosystemy Amazonki, jeziora Tanganika, rzek azjatyckich i polskich.
W Gliwicach urodził się wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej i mistrz olimpijski z 1972 roku, Włodzimierz Lubański. W mieście wychował się znany i ceniony polski wokalista jazzowy Stanisław Soyka. To z Gliwic pochodzi Oskar Troplowitz, wynalazca na początku XX wieku popularnego kremu Nivea.
Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Gliwic jest wieża Radiostacji.
Galeria/video
Artykuły archiwalne
Zmiany w strefie płatnego parkowania
Od 1 stycznia 2021 r. będą obowiązywały nowe stawki za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania w Gliwicach. Co się zmieni? Przypomnijmy, że miejscy radni przyjęli w lipcu 2020 r. uchwałę zmieniającą zasady funkcjonowania strefy płatnego parkowania, w wyniku analiz prowadzonych przez Zarząd Dróg Miejskich w…
By dzieci były szczęśliwe
Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach promuje ideę rodzicielstwa zastępczego, które dla wielu dzieci pozbawionych miłości biologicznych rodziców jest jedyną szansą na odnalezienie rodzinnego ciepła i bezpieczeństwa. Zawodową rodziną zastępczą mogą zostać małżeństwa, osoby samotne lub rodziny, które są gotowe podjąć trud i…
Zaplecze dla sportowców gotowe
Kiedy pod koniec września 2020 oddano do użytku boiska przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach, w budynku szkoły trwały intensywne prace modernizacyjno-adaptacyjne, których celem było przygotowanie zaplecza dla sportowców korzystających z obiektów sportowych. Adaptacja budowlana, wraz z modernizacją tej części budynku od poczatku…
Druga młodość Radiostacji
Radiostacja to niewątpliwie jedna z najważniejszych wizytówek Gliwic. Świadek pierwszych wydarzeń II wojny światowej, Pomnik Historii i najwyższa na świecie drewniana wieża nadawcza przejdzie renowację, dzięki której będzie cieszyła oko gliwiczan oraz licznie odwiedzających ją gości z całego świata przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Prace rozpoczną…
Miasto stawia na zieleń
W Gliwicach robi się coraz bardziej zielono. Tylko w tym roku na terenie miasta nasadzono ponad 52 tys. roślin. Niektóre z nich mogliśmy już podziwiać w pełnej krasie, pozostałe zakwitną wiosną upiększając parki, skwery, pasy drogowe i podwórka gliwickich dzielnic. Od początku roku na terenie…
Górna 1–3. Nowe mieszkania w mieście
W Gliwicach dzięki realizowanemu od lat miejskiemu programowi mieszkaniowemu przybywa mieszkań zarówno dla rodzin o niższych dochodach, jak i dla osób średnio sytuowanych. Komunalne kompleksy powstały m.in. przy ulicach Jana Pawła II, Żeromskiego, Jasnej, Targowej, Kochanowskiego, Staromiejskiej i Jagiellonki. Kolejne są wznoszone w kwartale ulic…
Gliwice rozwijają skrzydła
Dynamiczny rozwój Gliwic to zasługa m.in. nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej – już nie tylko lądowej i wodnej, ale też powietrznej. Wizytówką rozwoju transportu lotniczego w mieście staje się lotnisko na Trynku, zmodernizowane od podstaw z myślą o całodobowej obsłudze menadżerów biznesu, małych lotów pasażerskich i ruchu…
Nowy mikrobus dla przedszkolaków
Mali podopieczni Niepublicznego Przedszkola dla Dzieci Niepełnosprawnych mają nowy mikrobus. Pojazd został kupiony dzięki Miastu Gliwice, które pozyskało środki finansowe na ten cel z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 9-osobowy bus będzie służył dzieciom z Niepublicznego Przedszkola dla Dzieci Niepełnosprawnych przy ul. Słowackiego 58 B,…

