Metropolia na Szczycie: interaktywna wystawa, warsztaty i pokazy filmowe w dawnej siedzibie Muzeum Śląskiego
Interaktywna wystawa i mapping, spotkania z Filipem Springerem i Gilem Penalosą, pokazy filmowe i warsztaty ekologiczne dla najmłodszych, część wydarzeń dostosowanych również do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących. To tylko kilka propozycji jakie przygotowała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dla mieszkańców i uczestników nadchodzącego Szczytu klimatycznego. Metropolia otwiera drzwi dawnej siedziby Muzeum Śląskiego, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiego rynku. Tam od 1 do 16 grudnia będzie biło jej serce.
Szczyt klimatyczny ONZ to najważniejsze wydarzenie poświęcone problematyce zmian klimatu. Tegoroczna konferencja odbędzie się w Katowicach. Z tej okazji Metropolia otwiera swoje drzwi w dawnej siedzibie Muzeum Śląskiego, znajdującej się w sąsiedztwie katowickiego rynku (al. Korfantego 3), gdzie przygotowywanych jest szereg atrakcji, wydarzeń i koncertów, które przybliżą mieszkańcom i uczestnikom szczytu specyfikę i potencjał GZM. I chociaż szczyt odbywa się w dniach od 3 do 14 grudnia, to wydarzenia organizowane przez Metropolię będą odbywać się dłużej – potrwają od 1 do 16 grudnia.
Część z wydarzeń m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania z zaproszonymi gośćmi będą tłumaczone nie tylko na język angielski, ale i migowy. Część materiałów informacyjnych zostanie przygotowanych również w alfabecie Braille’a.
Daj się zaskoczyć: mapping, interaktywna wystawa w strefie otwartej
Metropolia otwiera swoje drzwi już w sobotę (1 grudnia), która poprzedza inauguracją Szczytu klimatycznego. W dawnej siedzibie Muzeum Śląskiego czekać będzie wypełniona wieloma atrakcjami strefa otwarta, która będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9-23, natomiast w weekendy od godz. 10 do 23.
Osoby odwiedzające budynek przy al. Korfantego 3 będą mogły zobaczyć m.in. imponujący mapping, przedstawiający w formie audiowizualnej bogactwo, potencjał i historię naszego obszaru. Kolejną atrakcją będzie interaktywna wystawa prezentująca wizję metropolii przyszłości.
Dawna siedziba Muzeum Śląskiego na czas Szczytu klimatycznego zamieni się w miejsce tętniące życiem – tam będzie biło serce Metropolii. W metropolitalnej strefie otwartej nie zabraknie również baristów serwujących pyszną kawę, natomiast specjalny bar tlenowy, który będzie czynny w pierwszych dwóch godzinach otwarcia strefy, pozwoli odwiedzającym odetchnąć pełną piersią.
Oprócz stałych atrakcji strefy otwartej, w budynku przy al. Korfantego 3 odbędą się także wyjątkowym projekcie, koncerty czy spotkania z polskimi i europejskimi ekspertami.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, część wydarzeń organizowanych przez Metropolię wymaga rejestracji.
Zainspiruj się: spotkania z ciekawymi osobami i światowymi ekspertami
A skoro o ekspertach mowa, Metropolia zaprosiła do udziału w wydarzeniu osoby, których wiedza i autorytet znane są na arenie międzynarodowej.
Gil Penalosa, jest światowej klasy ekspertem w dziedzinie tworzenia tętniących życiem miast i zdrowych społeczności dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci, umiejętności i pochodzenia społecznego, ekonomicznego czy etnicznego. Skupia się na projektowaniu i użytkowaniu parków i ulic jako wielkich miejsc publicznych, a także promowaniu zrównoważonej mobilności. Ze względu na jego unikalne połączenie doświadczenia, pragmatyzmu i pasji, wiele miast i organizacji na całym świecie poszukuje jego przywództwa i cennych rad. Pracował w ponad 300 różnych miastach na wszystkich kontynentach. Gil Penalosa będzie gościem Metropolii 4 grudnia. Udział wymaga rejestracji – https://gzmpenalosa.evenea.pl/.
Następnego dnia, czyli w środę 5 grudnia, Gil Penalosa będzie także jednym z prelegentów konferencji pn. „Revita Metropolis”. Konferencja będzie poświęcona tematyce rewitalizacyjnej, a swoimi doświadczeniami podzielą się również przedstawiciele Związku Metropolitalnego Ruhry. Udział w tym wydarzeniu możliwy na podstawie zaproszenia.
Warto również zarezerwować w kalendarzu datę 14 grudnia, bo wtedy odbędzie się spotkanie z Filipem Springerem, reporterem i fotografem, którego książka „Miedzianka. Historia znikania” znalazła się w finałach: Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Udział wymaga rejestracji – https://gzmspringer.evenea.pl/.
Dowiedz się: pokazy filmowe, warsztaty ekologiczne i obywatelskie
W ramach 16-dniowego wydarzenia będzie można obejrzeć trzy filmy dokumentalne, które stanowią ważny głos w debacie o przyszłości naszej planety. Udział w pokazach wymaga rejestracji.
7 grudnia odbędzie się pokaz filmu „Ginący świat” (https://gzmfilmginacyswiat.evenea.pl/), który dotyka problemu gatunków zwierząt, współcześnie zagrożonych wyginięciem. Dwa dni później odbędzie się projekcja dokumentu „Łowcy miodu” (https://gzmfilmlowcymiodu.evenea.pl/), opowiadającego o zagrożeniach dla ludzkiej cywilizacji, wynikających z masowego ginięcia rodzin pszczelich. Z kolei 12 grudnia będzie można zobaczyć film „Znikająca wyspa” (https://gzmfilmznikajacawyspa.evenea.pl/), którego tematyką jest niebezpieczne zjawisko podnoszenia się poziomu wód.
W ramach cyklu filmowego – którego współorganizatorem jest Instytucja Filmowa „Silesia Film” – odbędą się także spotkania m.in. z aktorem Marcinem Dorocińskim oraz twórcą filmowym Krystianem Matyskiem.
Spektrum zaplanowanych wydarzeń, które odbędą się w dawnym Muzeum Śląskim, jest jeszcze szersze. Ekowarsztaty dla najmłodszych, w których wezmą udział również uczniowie szkół specjalnych oraz finał konkursu Biznes Mixer na najbardziej ekologiczny startup, to tylko niektóre z dodatkowych aktywności, jakie zaplanowano w budynku przy al. Korfantego 3 od 1 do 16 grudnia.
Metropolia to nie tylko ciekawe inicjatywy, ale Metropolia to ludzie. Dlatego podczas wydarzeń towarzyszących Szczytowi klimatycznemu zostanie położony nacisk na kształtowanie postaw obywatelskich. Przez pierwszą połowę grudnia, niemal każdego dnia, odbywać się będą warsztaty z kształtowania świadomości obywatelskiej, do których zaproszono młodzież ze szkół średnich z obszaru Metropolii.
Warsztaty poprowadzą przedstawiciele Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides”, którzy od ponad 15 lat wspierają mieszkańców i lokalnych aktywistów, a także budują relacje pomiędzy samorządem i organizacjami pozarządowymi.
Wsłuchaj się: koncerty szkół muzycznych i kwartetu smyczkowego Aukso
Skoro będą filmy, nie może zabraknąć muzyki. Już pierwszego dnia, w sobotę 1 grudnia, zapraszamy do wysłuchania koncertu Zespołu Szkół Muzycznych z Rudy Śląskiej. O jakości koncertu niech świadczy fakt, że uczniowie z rudzkiej szkoły muzycznej przez lata sięgali po liczne nagrody i wyróżnienia, zaś sama tradycja muzyczna w tym mieście sięga okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Drugiego dnia do dawnej siedziby Muzeum Śląskiego zapraszamy melomanów, którzy szczególnie lubują się w muzyce jazzowej. Popis jazzowych umiejętności dadzą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach.
W kolejnych dniach będzie można posłuchać koncertu kwartetu smyczkowego Aukso oraz przekonać się o talencie wychowanków Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach oraz Katowicach. Nie zabraknie również muzycznych warsztatów – poprowadzi je multiinstrumentalista Tomasz Drozdek. Na koncert kwartetu Aukso (https://gzmaukso.evenea.pl/) oraz warsztaty muzyczne Tomasza Drozdka (https://gzmdrozdek.evenea.pl/) wymagana jest rejestracja.