Oświetlenie LED na ulicy Zdrowia
Trwa instalacja nowoczesnego oświetlenia w technologii LED na ulicy Zdrowia. Inwestycja ta realizowana jest w ramach bardzo dużego zadania pn.: „Instalacja efektywnego energetycznie oświetlenia na terenie gminy Bieruń – etap II”.
Zadanie zakłada instalacje 400 opraw LED na 23 ulicach Bierunia. Jego wartość to 1 127 771,00 zł. Warto podkreślić, że Gmina Bieruń pozyskała skutecznie 85% dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na realizację tego przedsięwzięcia. To największa tego typu inwestycja w historii naszego miasta.
Do tej pory zmodernizowano już oświetlenie ulic: Nasypowej, Bażantów, Sokolskiej, Majowej, części ulicy Ekonomicznej oraz ulicy Chemików – od skrzyżowania z ulicą Turystyczną do skrzyżowania z ulicą Krakowską. Całe zadanie zakończone ma być do połowy września 2020 roku.
Całe zadanie obejmuje swoim zakresem modernizację oświetlenia na następujących ulicach i obszarach:
- ul. Ekonomiczna
- ul. Turyńska i Chemików
- ul. Nasypowa
- ul. Sokolska i Bażantów
- ul. Majowa
- ul. Kościelna
- ul. św. Barbary
- ul. Pilnikowa
- ul. Marcina (boczna)
- ul. Królowej Jadwigi (teren Skatepark)
- ul. Turystyczna (teren wokół budynku Centrum Inicjatyw Gospodarczych)
- ul. Turystyczna (teren wokół budynku Komendy Powiatowej Policji)
- ul. Bojszowska (teren przy „Zajeździe Jajosty”)
- ul. Mikołaja
- ul. Krótka
- ul. Warszawska (teren przed halą sportową przy Szkole Podstawowej nr 3)
- łącznik pomiędzy halą sportową przy ul. Warszawskiej a Plantami Karola
- ul. Kadłubowa (parking)
- ul. Solecka (Plac przed Domem Pogrzebowym)
- ul. Węglowa ( teren przed Szkołą Podstawową nr 3)
- ul. Szarych Szeregów (parking przy hali sportowej)
- ul. Jagiełły (teren wokół Triady)
- ul. Zdrowia
Oprawy sodowe oświetlenia zewnętrznego o mocy 150 i 250 wat zastąpione zostaną przez oprawy ledowe o mocy 20, 55 oraz 71 wat. Oznacza to ogromną oszczędność energii. Warto zaznaczyć, że każda oprawa w technologii LED wyposażona jest w sterownik lokalny, który łączy się z centralnym systemem sterowania i zarządzania oświetleniem. Dzięki temu, oświetleniem ulicznym można sterować w podziale 1/3, 2/3 lub 100% mocy. Jest to niezwykle funkcjonalne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Sterownik z wbudowanym przekaźnikiem umożliwia również fizyczne wyłączanie i włączanie opraw. Technologia ta docelowo doprowadzi do znacznego obniżenia kosztów utrzymania oświetlenia ulicznego, zwiększając jednocześnie jego niezawodność. Niewątpliwymi zaletami lamp ledowych są efektywność – zapewniają bowiem bardzo dobrą widoczność, a także trwałość – ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku oświetlenia kablowego. Ponad to, oświetlenie uliczne typu LED jest bardzo ekologiczne – gwarantuje niską emisję spalin. Montaż kilkuset nowych opraw ledowych w mieście obniży koszty eksploatacji, a także doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co przełoży się na znaczne ograniczenie emisji CO2.