1

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Muzeum Miejskie “Sztygarka” zaprasza na uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbędą  się przy obelisku poświęconym Ofiarom Zbrodni Katyńskiej przy ul. Piłsudskiego, obok Komendy Miejskiej Policji, 13 kwietnia o godzinie 15.00.  Następnie delegacja miejska uda się na Górkę Gołonoską, gdzie pod obeliskiem znajdującym się przy parafii św. Antoniego, złożone zostaną kwiaty.

17 września 1939 roku Związek Radziecki zaatakował walczącą z Niemcami Polskę. W wyniku działań Armii Czerwonej, w niewoli znalazło się ponad 200 000 polskich żołnierzy. Większość szeregowych, wkrótce po zakończeniu działań wojennych zwolniono. Zatrzymanych oficerów osadzono w obozach Starobielsku (3900 osób) i Kozielsku (4500 osób). W wyniku aneksji wschodnich kresów Rzeczypospolitej w obozach znaleźli się również policjanci, żandarmi oraz funkcjonariusze Służby Więziennej, których przetrzymywano w obozie w Ostaszkowie (6300 osób).

5 marca 1940 szef NKWD Ławrientij Beria zwrócił się do Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego z propozycją rozstrzelania wszystkich przetrzymywanych jeńców, jeszcze tego samego dnia tą propozycję przyjęto.  Egzekucje przeprowadzano w kwietniu i maju 1940 roku. W Smoleńsku, Kalininie i Charkowie strzałem w tył głowy zamordowano  14 514 oficerów Wojska Polskiego i innych służb mundurowych. Dodatkowo w ramach tej samej akcji śmierć poniosło 7305 obywateli polskich, przetrzymywanych w radzieckich więzieniach.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza