1

Drogowcy w akcji „Zima”, czyli najważniejsze informacje o odśnieżaniu w mieście

Sezon zimowy za pasem, chociaż w części naszego regionu spadł już pierwszy śnieg, a w Siemianowicach Śląskich pierwsze pługosolarki wyjechały na ulice w ostatnich dniach. Dlatego, jak co roku o tej porze, służby komunalno – drogowe w naszym mieście są już w pełnej gotowości do walki z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a w magazynach czekają tony soli i piasku.

Utrzymaniem przejezdności siemianowickich dróg w trakcie zimy zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. Krystian Troć, kierownik Zakładu Infrastruktury Komunalnej w MPGKiM, zapewnia, iż przedsiębiorstwo jest przygotowane do sezonu, zarówno pod względem sprzętowym , jak i osobowym. – Mamy do dyspozycji trzy duże (powyżej 5 ton dopuszczalnej masy całkowitej) pługosolarki, czyli samochody z pługiem lemieszowym oraz zabudowaną posypywarką talerzową, dwa traktory z pługiem lemieszowym i posypywarkami oraz pojazd AEBI, który służy do odśnieżania m.in. chodników, bocznych ulic oraz ścieżek rowerowych – wylicza kierownik. W gotowości na terenie zakładu czekają również: koparkoładowarka oraz samochody dostawcze, którymi dostarczane są środki do posypywania ulic czy chodników. Pełna mobilizacja jest także wśród pracowników. – W kulminacyjnym momencie, w razie potrzeby, w miasto wyjeżdża cały sprzęt, ale pracownicy odśnieżają także te miejsca, do których sprzęt ciężki nie może dojechać – mówi Krystian Troć.

Łącznie w utrzymaniu miasto ma ponad 106,3 km jezdni. W magazynach zaś zabezpieczono 600 ton soli i 200 ton piasku do posypywania dróg i chodników w naszym mieście.

Pracownicy służb komunalnych na co dzień śledzą prognozy meteorologiczne i radary pogodowe po to, by zareagować z odpowiednim wyprzedzeniem i zaangażować na miejskich trasach odpowiednią liczbę sprzętu oraz ludzi. Miasto nie zostawia więc przypadkowi tego, jak podczas ewentualnych śnieżyc będą wyglądały nasze ulice, chodniki, przystanki autobusowe czy ścieżki rowerowe.

– Zgodnie z opracowanymi procedurami odśnieżania, drogi w tzw. I standardzie muszą być odśnieżone do godziny po ustaniu opadów śniegu, zaś na jezdnie należące do II standardu odśnieżarki muszą wyjechać do 4 godzin po tym, jak przestanie padać śnieg – wyjaśnia Iwona Robak-Charchan, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich.

Oznacza to, że po tym czasie ulice muszą być przejezdne. Dotyczy to również przystanków autobusowych oraz tzw. miejsc niebezpiecznych.

Na drogach I kat. odśnieżania nie mogą występować zaspy śnieżne oraz zajeżdżone warstwy śniegu. Także podczas opadów oraz zamieci śnieżnych. Z tych dróg błoto pośniegowe musi zostać usunięte do 4 godzin po ustaniu opadów, zaś z dróg II kat. odśnieżania, czas na uprzątnięcie pośniegowego błota wynosi do 6 godzin.

– Do pierwszej kategorii odśnieżania należą te ulice, które stanowią główne ciągi komunikacyjne Siemianowic Śląskich, jak np.: ul. 1 Maja, Al. Młodych, Bańgowska, Bohaterów Westerplatte, czy Budowlana. Także dlatego, że odbywa się na nich ruch autobusowy, który nie może zostać zakłócony również przez warunki atmosferyczne – wskazuje Iwona Robak-Charchan.

Co istotne, wszystkie pojazdy, które uczestniczą w akcji „Zima” wyposażone są w urządzenia lokalizacyjne GPS. Dzięki temu można sprawniej koordynować akcją odśnieżania miasta.

Warto w tym miejscu pamiętać, że za stan chodników – zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – odpowiadają zarówno samorządy, jak i właściciele nieruchomości. – Ustawa ta stanowi, że za uprzątnięcie błota, śniegu, lodu czy innych zanieczyszczeń z traktów dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości odpowiedzialni są ich właściciele – mówi naczelnik Iwona Robak-Charchan.

Za taką drogę uznaje się część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. I mimo, że to na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek utrzymania chodnika bezpiecznym dla pieszych, to gmina sprawuje nad tym nadzór. Bowiem w przypadku szkody wynikającej z nieodśnieżenia traktu dla pieszych na terenie gminnym, to gmina ponosi odpowiedzialność z tego tytułu.

– Dlatego wnikliwie sprawdzamy, czy w przypadku, gdy pada śnieg, siemianowickie chodniki są bezpieczne – dodaje naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Siemianowicach Śląskich.

32 220 01 80 – pod tym całodobowym telefonem alarmowym dyżuruje pracownik Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, który przyjmuje zgłoszenia dotyczące bezpieczeństwa w naszym mieście. Również te związane ze stanem infrastruktury drogowej w okresie zimy. Tutaj można zgłaszać uwagi dotyczące zaśnieżonych chodników czy ulic.

W razie sytuacji kryzysowych można dzwonić na powyższe numery telefonów

W przypadku wątpliwości, kto jest dysponentem danego chodnika czy działki i do kogo należy obowiązek jego utrzymania w czystości, może pomóc narzędzie GEOPORTAL, które jest dostępne pod adresem https://bit.ly/geoportal_siemce.

Mimo, że zima dla wielu oznacza zawieszenie rowerowego sezonu, to zgodnie z harmonogramem odśnieżania, również te ciągi komunikacyjne muszą być odśnieżane. Według harmonogramu – dwadzieścia cztery godziny po ustaniu opadów śniegu.

Szczegółowych informacji związanych z zimowym utrzymaniem infrastruktury pieszo-drogowej udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich, pod nr tel. 32 760 54 92 lub 32 760 53 77

Pracownicy odpowiedzialni za akcję „Zima” na siemianowickich drogach, nie czekają, aż ustaną opady śniegu. Często drogi posypywane są solą przed pierwszymi zapowiadanymi opadami, a „odśnieżarki” wyjeżdżają na trasy od pierwszych minut opadów – tak jak to miało miejsce w ostatnich dniach, gdy pojawiły się pierwsze opady śniegu oraz przymrozki. Częstokroć drogi posypywane są solą już w nocy, tak by nie utworzyła się na nich warstwa lodu. Niejednokrotnie utrudnieniem w trakcie odśnieżania jest to, iż odśnieżarki nie mają pierwszeństwa przejazdu i stoją w korkach, tak jak i inne samochody.

Niestety w trakcie intensywnych opadów śniegu samochody odśnieżające drogi nie są w stanie być w każdym żądanym przez mieszkańca miejscu, gdyż jeżdżą po wyznaczonej trasie zgodnie z kategoriami dróg przeznaczonymi do odśnieżania. Niemniej pracownicy odpowiedzialni za całą akcję dokładają wszelkich starań, aby zapewnić ciągłość w ruchu komunikacyjnym i pieszym na wszystkich miejskich drogach – zapewnia naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Siemianowicach Śląskich.