1

Autobusy wodorowe wyjadą na ulice GZM. Umowa z wykonawcą podpisana

Osiem autobusów wodorowych zostanie dostarczonych jesienią przyszłego roku do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wartość zamówienia wynosi 31,8 mln zł.

– Decyzja o wdrożeniu pilotażowego projektu obejmującego zakup ośmiu autobusów wodorowych wynika wprost z naszej strategii rozwoju, której jednym z elementów jest wspieranie ograniczania emisji transportowych – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

– Za technologią wodorową przemawia zerowa emisja zanieczyszczeń oraz możliwość pokonywania znacznych dystansów przy minimalnych czasach tankowania. Projekt ten stanowi dla nas szansę na praktyczną weryfikację potencjału autobusów wodorowych w warunkach miejskich i zdobycie cennych doświadczeń w zakresie ich integracji z istniejącą infrastrukturą transportową – dodaje Karolczak.

Pojazdy wyprodukuje spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. W ramach zamówienia do GZM trafi łącznie osiem pojazdów – 5 sztuk do dyspozycji Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach oraz 3 sztuki do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach. Będą to 12-metrowe autobusy o wysokim standardzie wyposażenia, każdy zdolny pomieścić min. 85 pasażerów, z czego co najmniej 25 na miejscach siedzących.

Wykonawca ma czas na realizację zamówienia do 29 listopada 2025 roku.

Autobus wodorowy tak naprawdę jest autobusem elektrycznym, posiadającym swoją własną „mini-elektrownię”. Wytwarza prąd na bieżąco z zatankowanego wodoru przy użyciu ogniwa paliwowego. Fizycznie wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza i wytwarzana jest energia zasilająca silnik elektryczny. Nie ma żadnego procesu spalania. Autobus emituje z rury wydechowej jedynie destylowaną parę wodną. Czas tankowania autobusu wodorowego wynosi ok.15 minut, co pozwala na przejechanie co najmniej 450 km.

Wartość zamówienia wynosi 31 847 484,72 zł brutto. Zakup autobusów wodorowych realizowany jest w ramach większego projektu HYDROGEN GZM finansowanego z programu priorytetowego NFOŚiGW „Ochrona atmosfery Zielony transport publiczny (Faza I)”, na który GZM uzyskała wsparcie w 2021 roku. Dofinansowanie na cały zakres projektu sięga blisko 90 proc. kosztów kwalifikowanych.