1

Zakłady Chemiczne: umowa na wsparcie eksperckie podpisana

To kolejny krok na drodze do likwidacji pozostałości po Zakładach Chemicznych! Wiadomo, że przy pracach od dziś do czerwca 2026 r. wspierać będę nas eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Dziś umowę w tej sprawie podpisali zastępca burmistrza ds. gospodarczych Bartosz Skawiński oraz dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB dr inż. Artur Dyczko. – To dla nas ważny krok w stronę bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju – podkreśla burmistrz Bartosz Skawiński.

Eksperci dołączą do Zespołu ds. realizacji ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych (WTZ) po Zakładów Chemicznych „Tarnowskie Góry”. Jego kierownikiem jest pracująca w naszym Urzędzie Miejskim od kilku miesięcy Magdalena Budny, pełnomocnik ds. realizacji ustawy o WTZ.

Fachowcy od środowiska i toksykologii

Zespół ekspertów, który będzie merytorycznie wspierał naszych pracowników, to specjaliści m.in. od geologii, zanieczyszczeń środowiska, toksykologii. Będzie m.in. pracował nad poprawnością prowadzonych w terenie badań i odwiertów oraz nad opracowaniem planu poprawy środowiska.

– Dzięki współpracy z Tarnowskimi Górami możemy realnie wspierać samorządy w diagnozowaniu i niwelowaniu skutków dawnych przekształceń terenu. To działania konkretne, potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców – mówi dyrektor Artur Dyczko.

Startujemy po pieniądze na VAT

PIG – PIB wygrał przetarg na pełnienie przez jego ekspertów doradztwa merytorycznego przy kompleksowej ocenie stanu środowiska na terenie po ZCh. Trwa jeszcze procedura przetargowa na wykonanie kompleksowej oceny stanu środowiska oraz na opracowanie projektu planu poprawy środowiska. Obie dotyczą terenów po Zakładach Chemicznych.

Pieniądze na badania i program pochodzą z KPO, ale VAT musielibyśmy zapłacić z własnego budżetu. Teraz jest szansa, że otrzymamy zwrot poniesionych wydatków, a dotacja zostanie wypłacona na koniec realizacji przedsięwzięcia. Przygotowujemy właśnie wniosek o dofinansowanie w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będziemy się starać o ponad 1,2 mln zł na sfinansowanie VAT-u, który będziemy musieli zapłacić za ocenę stanu środowiska wraz z opracowaniem projektu planu poprawy środowiska na terenie po ZCh.

– Dzięki tym pieniądzom za likwidację zanieczyszczeń po państwowych zakładach nie będą musieli płacić z miejskiego budżetu tarnogórzanie – podsumowuje burmistrz Arkadiusz Czech.

Źródło: UM Tarnowskie Góry