1

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia Partnerem Oficjalnym Polskiej Ligi Koszykówki

Polska Liga Koszykówki i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęły współpracę, na mocy której GZM została Partnerem Oficjalnym najwyższej klasy rozgrywkowej. Podpisane porozumienie obejmuje działania promocyjne i aktywacje realizowane do końca roku.

Współpraca zakłada obecność Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w przestrzeni komunikacyjnej ligi oraz podczas najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Polską Ligę Koszykówki, w tym m.in. turnieju o Superpuchar Polski. Celem partnerstwa jest promocja regionu wśród kibiców koszykówki w całym kraju oraz budowanie rozpoznawalności Metropolii poprzez sport.

– Bardzo cieszę się z rozpoczęcia współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Nasza liga dociera do setek tysięcy kibiców w całej Polsce i jest doskonałą platformą do promowania miejsc, które mocno stawiają na rozwój i aktywność. Wierzę, że wspólnie zrealizujemy wiele wartościowych projektów, które zaangażują nowych i obecnych kibiców koszykówki i w ciekawy sposób zaprezentują region, który żyje tym sportem – mówi Prezes Polskiej Ligi Koszykówki Łukasz Koszarek.

– Sport od lat łączy miasta i gminy naszej Metropolii i jest ważnym elementem życia jej mieszkańców. Partnerstwo z Polską Ligą Koszykówki to dla nas szansa, aby poprzez sport pokazać potencjał Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jej energię, różnorodność i siłę współpracy. Chcemy, by kibice z całej Polski poznawali nasz region nie tylko jako miejsce wielkich sportowych emocji, ale również atrakcyjną przestrzeń do życia, pracy i spędzania wolnego czasu – mówi Leszek Pietraszek, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Region Górnego Śląska i Zagłębia od lat zajmuje ważne miejsce na koszykarskiej mapie Polski. Obecność klubów z miast Metropolii w rozgrywkach ligowych oraz duże zainteresowanie fanów sprawiają, że koszykówka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów sportowego krajobrazu GZM. Partnerstwo z Polską Ligą Koszykówki będzie okazją do promocji potencjału Metropolii wśród odbiorców spoza regionu.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest największym ustawowym związkiem metropolitalnym w Polsce. Tworzy ją 41 miast i gmin zamieszkiwanych przez ponad 2 miliony mieszkańców. GZM realizuje działania związane m.in. z transportem publicznym, rozwojem społeczno-gospodarczym oraz promocją regionu.

Polska Liga Koszykówki S.A. to spółka akcyjna, która prowadzi rozgrywki ekstraklasy mężczyzn – ORLEN Basket Ligi, najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Polska Liga Koszykówki to członek elitarnej organizacji ULEB – zrzeszającej najlepsze kluby i ligi europejskie, a od 2006 r. również akcjonariusz spółki Euroleague Commercial Assets S.A.




Największy w Polsce festiwal mikrowypraw Kierunek GZM powraca!

Średniowieczne zamki, podziemne schrony, kajaki o zachodzie słońca i taniec w rytmie retro – to tylko ułamek tego, co czeka na uczestników tegorocznego festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, jak co roku u progu wakacji, zamieni się w wielką scenę mikroturystyki. Na mieszkańców i turystów czeka aż 265 unikalnych wypraw oraz 4 niezwykłe wydarzenia specjalne.

Święto lokalności i nieodkrytych historii

Kierunek GZM to największy w Polsce festiwal mikrowypraw, który co roku udowadnia, że najbardziej fascynujące przygody kryją się tuż za rogiem. Jubileuszowa, piąta edycja wydarzenia to zaproszenie do spojrzenia na region z zupełnie nowej perspektywy. Wydarzenie odbywa się cyklicznie na terenie GZM, co roku na przełomie czerwca i lipca – co jest bezpośrednio powiązane z rocznicą jej powstania (1 lipca 2017).

– Kierunek GZM to wyjątkowa okazja, by odkryć miejsca, które często mijamy na co dzień, nie znając ich historii i niezwykłych opowieści. To święto lokalności, pasji i wspólnego poznawania naszej Metropolii. To także wspaniali przewodnicy, znane i mniej znane atrakcje oraz lokalne skarby, które pokazują, jak różnorodna, inspirująca i bogata w historię jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Zapraszam mieszkańców i gości do udziału w setkach mikrowypraw, spacerów i wydarzeń, które pozwolą spojrzeć na nasz region z zupełnie nowej perspektywy – mówi Leszek Pietraszek, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Od Wrót Piekieł po dach katedry

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się miejsca i atrakcje, które na co dzień bywają niedostępne lub ukryte przed wzrokiem przechodniów. Uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić zarówno średniowieczne zamki, jak i perły śląskiego industrialu, schrony bojowe, ruiny teatru czy… dach katedry.

Festiwal oferuje unikalne doświadczenia: od przejażdżki zabytkową windą paciorkową, przez wyprawę kultowym „ogórkiem” na śluzę, aż po przejście przez tajemnicze Wrota Piekieł. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy dzikości w sercu miasta, jak i poszukiwacze megalitów czy ceramicznych ornamentów w miejskiej architekturze.

Cztery wyjątkowe wydarzenia specjalne

Oprócz setek regularnych spacerów organizatorzy przygotowali cztery unikalne punkty programu. Jednym z nich jest Śniadanie kulturalne GZM w Gliwicach. Kolejną atrakcję stanowi rozświetlenie Bytomia, podczas którego odbędzie się uroczyste odpalenie unikalnego neonu.

Ofertę uzupełniają imprezy taneczne, w tym plenerowe Metrodisco na katowickich Sztauwajerach oraz Retrodisco w Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej, czyli taneczny powrót do przeszłości.

Mikroturystyka – trend, który łączy pokolenia

Festiwal wyrasta na absolutnego pioniera i lidera mikroturystyki w Polsce, skutecznie popularyzując ideę uważnego podróżowania oraz głębokiego doświadczania lokalnego dziedzictwa.

– Kierunek GZM to dowód na to, że aby przeżyć niesamowitą przygodę, wcale nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata. Prawdziwa magia tkwi w odkrywaniu na nowo miejsc, które mijamy każdego dnia, i pozwalaniu, by zaskoczyły nas swoją historią, klimatem i energią. Nasz festiwal udowadnia, że Metropolia to nie tylko punkty na mapie, ale przede wszystkim fascynujące opowieści i ludzie, którzy tworzą jej niepowtarzalny charakter – wyjaśnia Daria Kosmala, dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej GZM.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to fascynująca mozaika 41 miast i gmin – każda z nich kryje w sobie własną, unikalną tożsamość. Kierunek GZM to najlepsza okazja, by doświadczyć tej różnorodności na własnej skórze i przeżyć niezapomniane emocje.

Festiwal Kierunek GZM odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r. w miastach i gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Liczba miejsc na część wycieczek jest ograniczona i wymagane są rezerwacje. Pełna lista 265 mikrowypraw oraz szczegóły wydarzeń specjalnych dostępne są na stronie internetowej kierunekgzm.pl.




Boisko przy ul. Edukacji na ukończeniu

Trwają ostatnie prace przed uruchomieniem boiska przy ul. Edukacji. Obecnie prowadzone są prace kontrolne i porządkowe. Jeżeli murawa osiągnie wymaganą trwałość i jakość, obiekt zostanie oddany do użytkowania na przełomie maja i czerwca.

Nowe boisko piłkarskie znajduje się za Areną Lekkoatletyczną. W ramach inwestycji powstało nowoczesne boisko z nawierzchnią z trawy naturalnej, systemem nawadniania i podgrzewania oraz budynek z toaletami i pomieszczeniami technicznymi (toalety będą dostępne również dla użytkowników Areny Lekkoatletycznej). Teren boiska jest już oświetlony, nagłośniony i monitorowany. Powstały także trybuny dla kibiców, wiaty, ławki i inne elementy małej architektury.

Aktualnie murawa, wysiana w sierpniu 2025 roku, jest poddawana pracom kontrolnym, w tym sprawdzaniu stanu zakorzenienia i osiągania wymaganych parametrów technicznych. Co ważne, wczesną wiosną brakowało stabilnych temperatur sprzyjających wzrostowi trawy, dlatego proces regeneracji darni przebiegał wolniej niż zakładano. Konieczne było wydłużenie terminu realizacji umowy. Nowy termin obowiązuje do 30 czerwca i wynika z potrzeby zapewnienia odpowiedniej jakości nawierzchni.

Boisko będzie przeznaczone do treningów drużyny pierwszej oraz młodych zawodników, wspierając rozwój sportu w Tychach.

Źródło: UM Tychy




W roku 2026 Bieruń rozwinie infrastrukturę sportową. Co się wydarzy w tym obszarze?

W 2026 roku w Bieruniu zrealizowanych zostanie kilka istotnych inwestycji związanych infrastrukturą sportową i rekreacyjną. Absolutnym hitem będzie pętla rolkarska (docelowo oświetlona) w Mini Arboretum w Bijasowicach

Wymieniona zostanie nawierzchnia kompleksu boisk Szkoły Podstawowej nr 3 – zlokalizowanego przy ulicy Warszawskiej, sąsiadującego z nowobieruńską halą sportową. Nowe inwestycje pojawią się też na Adrenalinie. Posłuchajcie co na ten temat mówi Burmistrz Sebastian Macioł i przeczytajcie poniższy tekst.

PLANY INWESTYCYJNE BIERUNIA NA 2026 ROK:

Sport i rekreacja:

  • Pętla rolkarska w Miniarboretum – za kwotę 970 000 zł
  • Rozbudowa ścianki wspinaczkowej w Centrum Wspinaczkowym ADRENALINA – za kwotę 30 000 zł
  • Zakup materacy dla wspinaczy do Centrum Wspinaczkowego ADRENALINA – 20 000 zł.
  • Rozbudowa parkingu przy pływalni na ulicy Kadłubowej – za kwotę 130 000 zł
  • Wymiana nawierzchni na bezpieczną na placach zabaw zlokalizowanych przy ulicach Remizowej i Marcina – 200 000 zł
  • Plac zabaw na ulicy Marcina zyska także oświetlenie i nowe urządzenia – za kwotę 50 000 zł
  • Wymieniona zostanie nawierzchnia na obiekcie sportowym przy hali sportowej i przy SP3 na ulicy Warszawskiej – 1 500 000 zł.
  • Wykonanie systemu nawadniania boiska przy ulicy Warszawskiej 270 – za kwotę – 70 000 zł
  • Wykonanie systemu wentylacji w Hali Sportowej przy ul. Warszawskiej – 35 000 zł
  • „Baraniec wraca do gry” to zadanie z Budżetu Obywatelskiego 2026 obejmujące modernizację i rozbudowę boiska na Barańcu – za kwotę 400 000 zł.

Źródło: UM Bieruń




Wieża spadochronowa w Parku Kościuszki przeszła remont

Jeden z symboli Parku Kościuszki odzyskał swój blask. Z konstrukcji katowickiej wieży spadochronowej zniknęło rusztowanie, a mieszkańcy mogą ponownie podziwiać odrestaurowany zabytek, który od dekad stanowi jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście. Dzięki zamontowanej iluminacji świetlnej obiekt będzie przyciągał wzrok spacerowiczów również po zmroku.

– Wieża spadochronowa jest jednym z najważniejszych punktów na mapie historycznych spacerów po Katowicach. Staranna konserwacja i nowa instalacja oświetlenia przyczyniają się do przywrócenia jej dawnego blasku. Cieszę się, że udało nam się zachować ten obiekt dla przyszłych pokoleń – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Remont objął oczyszczenie stalowej konstrukcji oraz zabezpieczenie jej przed korozją. Zniszczone elementy zostały zastąpione wiernymi kopiami. Prace należało przeprowadzić, gdyż na powierzchni konstrukcji pojawiły się ogniska korozji, co mogłoby w przyszłości prowadzić do jej degradacji. W uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków przywrócono również pierwotny kolor wieży, która teraz jest ponownie grafitowa. Modernizacją zajęła się firma Konior Przedsiębiorstwo Budowlane z Katowic. Koszt prac wyniósł nieco ponad 860 tys. zł. Remont trwał 5 miesięcy i objął nie tylko samą konstrukcję – wykonano również instalację elektryczną i oświetlenie pozwalające na nocną iluminację wieży w różnych wariantach kolorystycznych.

– Stalowa wieża została dokładnie oczyszczona i zabezpieczona przed korozją. Najbardziej zniszczone elementy, które ważyły łącznie 2 tony, wymieniono na nowe. Pojawiły się również nowe balustrady schodów oraz kraty zabezpieczające dostęp do wieży dla osób nieuprawnionych. Kratownice zamontowano także w dolnej części szybu windy – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Wokół wieży wykonane zostaną jeszcze prace pielęgnacyjne roślinności i nowe nasadzenia. Zgodnie z zaleceniami konserwatora w niedługim czasie wyciętych zostanie ok. 90 tui. W zamian, posadzonych zostanie 250 grabów, które zajmą powierzchnię ok. 50 m2. Dzięki tym działaniom przestrzeń wokół odnowionej wieży będzie wyglądać podobnie, jak przed laty.

Wieża spadochronowa w Parku Kościuszki to miejsce znane nie tylko katowiczanom, ale wielu odwiedzającym te rejony. Jest symbolem odwagi harcerzy poległych w 1939 r. Co roku pod wieżą odbywają się obchody tych wydarzeń, a także inscenizacje historyczne. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków i podlega opiece wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wieża, którą dziś możemy oglądać, to stalowa powojenna replika przedwojennej konstrukcji. Projekt powstał w 1947 roku, a zrealizowano go w latach 50. W 1970 r. dodatkowo go wzmocniono. Na szczyt wieży prowadzą stalowe schody, ale w centralnej części nadal można dostrzec pozostałości po dawnej, dwuosobowej windzie elektrycznej. Obok wieży znajduje się obelisk z napisem „Wieczna cześć i chwała bohaterskim harcerzom, którzy swoje młode życie oddali ojczyźnie w walce z najeźdźcą hitlerowskim we wrześniu 1939 roku”.

 




„Świet(l)na równowaga” – radzionkowskie spacery

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zaprasza w sezonie jesienno-zimowym do udziału w spacerach pn. „Świet(l)na równowaga”.

Do wyboru, raz w miesiącu, są cztery różne spacery w czterech różnych lokalizacjach Radzionkowa. Można skorzystać z jednego spaceru lub ze wszystkich.

Terminy:

  • 14 XI 2025 – zbiórka przy UM Radzionków, ul. Kużaja 17
  • 12 XII 2025 – zbiórka przy Centrum Kultury „Karolinka”, Plac Jana Pawła II 2
  • 16 I 2026 – zbiórka przy Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej, ul. Księżogórska 90a
  • 13 II 2026 – zbiórka przy Centrum Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, ul. św. Wojciecha 118

Spotykamy się o godz. 17.30. Każdy spacer potrwa ok. 1,5 godziny.

Źródło: UM Radzionków




Nowa przystań sportów wodnych nad Jeziorem Paprocańskim

Nowoczesny obiekt dla klubów żeglarskich, przestrzeń szkoleniowa i magazynowa, pomosty, oświetlenie oraz infrastruktura przyjazna mieszkańcom – Tychy zyskały kolejne miejsce łączące rekreację z aktywnością sportową.

Nowa przystań sportów wodnych nad Jeziorem Paprocańskim to kolejna inwestycja, która wzbogaci infrastrukturę rekreacyjno-sportową Tychów i domknie proces zagospodarowania tej części Jeziora Paprocańskiego.

1 sierpnia br. (piątek) obiekt został oficjalnie przekazany klubom żeglarskim, które od tego momentu będą mogły korzystać z nowego zaplecza szkoleniowego, magazynowego i sanitarnego. Dzień później, w sobotę, 2 sierpnia – zaplanowano wydarzenia dla mieszkańców w formule dnia otwartego. W godzinach od 10.00 do 14.00 będzie można zajrzeć do wnętrza obiektu, zobaczyć, jak działają kluby, poznać funkcje nowej przystani i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w tej malownicznej przestrzeni Jeziora Paprocańskiego (pełny program dnia otwartego znajduje się na końcu artykułu).

– Nowa przystań sportów wodnych to nie tylko kolejna wizytówka Tychów – miasta nowoczesnego, otwartego i przyjaznego aktywnemu wypoczynkowi, ale przede wszystkim wsparcie dla lokalnych klubów żeglarskich i pasjonatów wodnych dyscyplin. To także nowa przestrzeń dla mieszkańców i gości. Wierzę, że będzie to miejsce chętnie odwiedzane, które stanie się powodem do dumy i przyczyni się do rozwoju młodych talentów – podkreśla Maciej Gramatyka, Prezydent Miasta Tychy.

Z obiektu będzie mogło korzystać sześć klubów, dla których przewidziano osobne pomieszczenia biurowo-organizacyjne oraz przyporządkowaną przestrzeń magazynową – przeznaczoną m.in. na łodzie, konserwację i drobne naprawy sprzętu pływającego. Do wspólnego użytku oddane będzie również nowoczesne zaplecze sanitarne, a także aneksy kuchenne, szatnie oraz sala szkoleniowa z możliwością dzielenia jej przestrzeni na dwie mniejsze sale konferencyjne, w zależności od potrzeb.

– Zależy nam, by marina służyła nie tylko rekreacji, ale i aktywizowała lokalne środowiska sportowe. Z infrastruktury nowej przystani skorzystają lokalne kluby żeglarskie, które będą tu prowadzić swoją działalność, ale także organizować szkolenia i różnego rodzaju wydarzenia – mówi Marcin Staniczek, Dyrektor MOSiR Tychy.

Lista klubów, które będą korzystać z nowej przystani sportów wodnych:

  • Stowarzyszenie Klub Żeglarski „Ziemowit” w Tychach
  • Abstynencki Klub Żeglarski „Paprocany”
  • Stowarzyszenie Wodniackie „Szkwał”
  • ZHP Chorągiew Śląska Hufiec Ziemi Tyskiej, 9 Harcerska Drużyna Wodna „Konie Morskie” Oddziału Szturmowego Marynarzy kpt. Roberta Oszka
  • Fundacja „Więcej Żagli”
  • Stowarzyszenie Klub Żeglarski Wyga

Koszt realizacji przedsięwzięcia to blisko 23 miliony złotych. Inwestycję zrealizowało Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o., a projekt architektoniczny opracowała pracownia RS+ Robert Skitek.

Nowa przystań wieńczy kompleksowe zagospodarowanie tej części Jeziora Paprocańskiego, sąsiadującej z promenadą, kąpieliskiem i pomostami. Teren w kierunku Zameczku Myśliwskiego w Promnicach pozostanie niezagospodarowany, zachowując swój naturalny charakter.

Źródło: UM Tychy




Do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przybył tygrys. Na jego adopcję zdecydowała się GZM

Chorzowskie ZOO ma nowego mieszkańca. To tygrys amurski, który do Chorzowa przybył kilka dni temu z czeskiej Pragi. Jego opiekunem została Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, dla której adopcja zwierzęcia to inicjatywa zarówno o charakterze zarówno promocyjnym, jak i wspierającym – to realny wkład w działania ogrodu na rzecz ochrony zagrożonych gatunków oraz edukacji przyrodniczej.

Tygrys ma na imię Tiber. Dziś po raz pierwszy, po przejściu obowiązkowej kwarantanny, pojawił się na wybiegu i pokazał publiczności.

– Tygrysy to wspaniałe zwierzęta – silne, majestatyczne, jedyne w swoim rodzaju. Ich siła, odwaga i wyjątkowość są tym, z czym chcemy się kojarzyć – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. – Jesteśmy pierwszą i jak na razie jedyną w Polsce metropolią. Siłę do działania czerpiemy z energii naszych miast i gmin, ze współpracy i integracji. To ona pozwala nam na realizację dużych projektów, które mają służyć mieszkańcom. Adopcja tygrysa to dla nas nie tylko promocja, ale też gest wsparcia dla wspaniałej pracy, jaką wykonuje Śląski Ogród Zoologiczny – dodaje Karolczak.

Wsparcie GZM przyczyni się do zapewnienia zwierzęciu wysokiej jakości opieki weterynaryjnej, odpowiedniego żywienia i utrzymania środowiska życia tygrysa na najwyższym poziomie.

Taka adopcja to nie tylko wsparcie zagrożonego gatunku, jakim jest tygrys amurski – mówi Marek Mitrenga, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.    – Dla nas, jako zoo, to także okazja do współpracy w zakresie edukacji, zwiększaniu świadomości ekologicznej i promowaniu działań na rzecz bioróżnorodności. Ważne też, że dzięki adopcji Tiber zyskuje stałego opiekuna, który zadba o jego potrzeby i wesprze nas w zapewnieniu mu odpowiednich warunków do życia – dodaje.

Tygrys amurski, zwany również syberyjskim to największy z podgatunków tygrysa azjatyckiego, drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych. Porównywalne rozmiary osiąga jedynie tygrys bengalski oraz uznany za wymarły już podgatunek tygrys kaspijski. Tygrys syberyjski to gatunek krytycznie zagrożony. Szacuje się, że na wolności żyje około 750 przedstawicieli tego gatunku.

Śląski Ogród Zoologiczny od lat angażuje się w programy hodowlane i ochronne, mające na celu ratowanie zagrożonych gatunków przed wyginięciem. Adopcja dokonywane przez różne instytucje to cenne wsparcie finansowe, które pomoże kontynuować te ważne działania.




Zagłębie za pół ceny w Sosnowcu po raz 14.

„Zagłębie za pół ceny” ma na celu zachęcenie mieszkańców do zapoznania się i skorzystania z oferty lokalnych przedsiębiorców, a przede wszystkim spędzania wolnego czasu w mieście.

Akcja polega na jednorazowym wspólnym obniżeniu cen o 50% na wybrane produkty lub usługi w jeden weekend. Najbliższa edycja odbędzie się w weekend 5-7 września. Od kilku lat akcję przeprowadzamy wspólnie z innymi zagłębiowskimi miastami – Będzinem, Czeladzią i Dąbrową Górniczą.

Do współpracy zapraszamy właścicieli lokali gastronomicznych oraz usługodawców w Sosnowcu. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani wzięciem udziału w akcji, zapraszamy do zapoznania się z regulaminem oraz do wypełnienia formularza zgłoszeniowego. Wypełniony formularz należy przesłać na adres mailowy Centrum Informacji Miejskiej cim@um.sosnowiec.pl lub dostarczyć do nich osobiście.

Na zgłoszenia czekamy do 20 sierpnia. Wszystkie podmioty biorące udział w akcji będą wymienione na specjalnej stronie www, uruchomionej po 20 sierpnia.

Formularz zgłoszeniowy 2025

Formularz zgłoszeniowy 2025 pdf.

Regulamin 2025

Źródło: UM Sosnowiec




Palmiarnia znów otwarta. Jest mała niespodzianka

Kochacie miejskie tropiki? Od jutra, 19 lipca, znów możecie odwiedzać Palmiarnię w parku Chopina i podziwiać fantastyczne okazy fauny i flory z różnych kontynentów. Na deser – wystawa. 

Po krótkiej przerwie technologicznej i koniecznych pracach konserwacyjnych, Palmiarnia Miejska przy ul. Fredry wraca z wyjątkową propozycją. W pawilonie historycznym, na górnym poziomie, prezentowane są prace Joanny Zielińskiej Akvarko, absolwentki kierunków plastycznych, która od 16 lat zawodowo zajmuje się tatuażem, ale chętnie sięga również po inne techniki. Wystawa skupia się na twarzach i portretach, ukazanych w różnych odsłonach, które autorka uczyniła swoim znakiem rozpoznawczym w malarstwie, rysunku i praktyce tatuatorskiej. Wystawa będzie dostępna od 19 lipca do 23 sierpnia. Jej zwieńczeniem będzie finisaż.

Palmiarnia znajduje się w centrum Gliwic. Ma za sobą ponad sto lat historii, można podziwiać w niej tysiące niezwykłych, egzotycznych okazów flory i fauny. W pięciu pawilonach: roślin użytkowych, tropiku, historycznym, sukulentów i akwarystycznym zgromadzono tysiące wyjątkowych roślin i niezwykłe okazy fauny. Są rośliny cytrusowe i przyprawowe, wykorzystywane w codziennym życiu, kaktusy, egzotyczne palmy i tematyczne akwaria z kilkudziesięcioma gatunkami ryb zamieszkujących wody różnych kontynentów – w pawilonie akwarystycznym można podziwiać okazy z Amazonki, Tanganiki, rzek polskich i rzek Azji południowo-wschodniej.

Więcej informacji na temat Palmiarni w Gliwicach znajdziecie na stronie mzuk.gliwice.pl. (mf)

Źródło: UM Gliwice