Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Elektromobilność

Niższe koszty eksploatacyjne, mniejsze zanieczyszczanie powietrza i zupełnie nowa jakość podróżowania komunikacją miejską. To korzyści sukcesywnego wprowadzania nowoczesnych, zeroemisyjnych autobusów na ulice miast i gmin Metropolii. Aktywnie uczestniczymy również w dyskusji na temat transportu zasilanego wodorem. 

Promujemy wszelkie „zielone” rozwiązania, które mają dobry wpływ na środowisko i nie zanieczyszczają powietrza. W tym kontekście szczególnie ważny jest dla nas ekologiczny transport. Dlatego już teraz planujemy zakup kilkuset elektrycznych autobusów, które zastąpią 30 procent diesli funkcjonujących w naszym systemie komunikacji miejskiej. Umożliwi nam to porozumienie, które zawarliśmy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu „Bezemisyjny transport publiczny”. Do projektu zgłosiły się ośrodki miejskie z całej Polski, ale to właśnie Metropolia – ze względu na tak duże zamówienie – została jego liderem. Dofinansowanie na zakup tych pojazdów może sięgać nawet 100 procent!

W odniesieniu do infrastruktury dla pojazdów elektrycznych, widzimy siebie jako koordynatora w procesie budowy instalacji elektrycznych w gęsto zaludnionych miejscach. Ważne jest dla nas, aby optymalnie planować infrastrukturę ładowania na terenach miast i gmin. Wzrost udziału samochodów elektrycznych w transporcie może przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Stworzenie odpowiedniej infrastruktury do ładowania pojazdów przełoży się także na większe zainteresowanie indywidualnych użytkowników samochodami elektrycznymi. Jesteśmy także przekonani, że z infrastruktury ładowania korzystać będą nie tylko użytkownicy prywatni, ale także firmy, rozwijające floty pojazdów elektrycznych, korporacje taksówkowe czy samorządy, zobowiązane do tego ustawą o elektromobilności.

Naszą rolą jest zapewnienie mieszkańcom wachlarza komunikacyjnych możliwości, które będą dopasowane do potrzeb danej chwili i ich osobistych preferencji. Pamiętamy przy okazji, że innowacje to nie tylko rozwiązania technologiczne sensu stricto, ale również nowe modele biznesowe i rozwiązania organizacyjne, które będą możliwe do wdrażania w naszych miastach i gminach.

Jednocześnie cały czas uczestniczymy w rozmowach o możliwościach stosowania wodoru jako paliwa przyszłości. Dostrzegamy wiele atutów autobusów na ogniowa paliwowe – mogą mieć zasięg jak pojazdy na paliwo konwencjonalne, ale nie wymagają tak rozbudowanej infrastruktury ładowania jak autobusy na baterie tradycyjne. Technologia ta dynamicznie się rozwija i wkrótce również samorządy będą zainteresowane pojazdami o tego typu zasilaniu. Gdy tak się stanie, jako Metropolia chcemy być na to gotowi.

 

Rekomendacje dla rozwoju nowoczesnej mobilności w GZM dostępne są w Bibliotece

X
Skip to content