Obchody Święta Niepodległości oraz odsłonięcie Pomnika Powstańców Śląskich

Rok stulecia Powstań Śląskich jest dla Bierunia rokiem wyjątkowym, w którym systematycznie, przy rozmaitych okazjach miasto stara się upamiętniać bohaterskie zrywy śląskich powstańców oraz wyrażać wdzięczność za wkład poprzednich pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Miasto Bieruń świętuje w tym roku na wiele sposobów! W lipcu odbył się Bieruński Rajd Rowerowy Szlakiem Powstańców Śląskich zorganizowany przez BOSiR, a w sierpniu wystawa „Mieszkańcy Bierunia na początku XX w. w fotografii ks. Mateusza Bieloka” zorganizowana przez Muzeum Miejskie w Bieruniu. Były też uroczystości 3-majowe przy Pomnikach Powstańców Śląskich zorganizowane przez BOK oraz obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.

W Roku Powstań Śląskich miasto pragnie również w sposób wyjątkowy obchodzić Święto Niepodległości. Z radością i dumą informuje, że 11 listopada nastąpi oficjalne otwarcie zrewitalizowanego skweru na terenie historycznej Hamrowizny. Dodać należy, że na najbliższej Sesji Rady Miejskiej, 31 października Radni podejmować będą uchwałę o nazwaniu go „Skwerem Powstańców Śląskich”. 

Ponadto w Święto Niepodległości odsłonięty zostanie i poświęcony nowy Pomnik Powstańców Śląskich, który jest rekonstrukcją przedwojennego pomnika, według projektu Romana Nygi. Będzie on usytuowany na zrewitalizowanym skwerze. 

Bieruński Ośrodek Kultury przygotował dodatkową niespodziankę. 11 listopada, o godzinie 15.30 (zaraz po uroczystościach przy Pomniku Powstań Śląskich), w RCKG „Remiza” wystawiony zostanie spektakl Teatru dla Dorosłych pt.: „Wojna nasza ostatnia”. Bilety czekają do odebrania w placówkach BOK.

Zdjęcie pochodzi z lat ’20. Tak wyglądał przedwojenny pomnik.