Singletrack oddany do użytku

Park Strzelnica w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach ma kolejną atrakcję. W ramach budżetu obywatelskiego powstała tam trasa rowerowa typu singletrack. To ponad 1,6 km toru, 3 trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności i miejsca do odpoczynku. Koszt inwestycji to ponad
226 tys. zł.

Długość jezdna torów ma ponad 1 600 metrów. Całość została podzielona na trzy trasy zjazdowe: „flow” (ponad 400 m), „natural” (prawie 500 m) oraz „hard”. Ostatnia ma dwa warianty: trudniejszy „trawers” (256 m) oraz łatwiejszy „wariant 2” (266 m). Wykonano również odcinek podjazdowy o długości ponad 450 m oraz 140-metrowy łącznik dojazdowy do dolnej platformy startowej. Platformy startowe dolna i górna zaprojektowane zostały w formie placów żwirowych.

Tory mają różną nawierzchnię: naturalną (ziemną), bądź utwardzoną, kamienną i są wyposażone w różnego rodzaje przeszkody, m.in. roller, rockgarden, skocznię czy stolik. Obok tras rowerowych postawiono również obiekty małej architektury: stojaki na rowery, kosze na śmieci, ławki oraz tablice instruktażowo-informacyjne z mapą tras i regulaminem użytkowania. Całość zlokalizowana jest na terenie o powierzchni ok. 50 tys. m2.

– Warto dodać, że przy realizacji inwestycji nie wycięto żadnego drzewa – podkreśla Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. – Wykorzystujemy dobrą praktykę budowania przyjaznych dla środowiska, a równocześnie atrakcyjnych dla użytkowników ścieżek rowerowych – dodaje. Trasa
w bielszowickim parku została wykonana w formule „projektuj i buduj”, czyli wyłoniony w przetargu wykonawca najpierw przygotował dokumentację inwestycji, a następnie ją zrealizował.

Warto przypomnieć, że rewitalizację parku Strzelnica miasto prowadzi od 2014 roku. Pierwszą inwestycją była budowa placu zabaw i siłowni napowietrznej. Rok później oddano do użytku pierwszy w Rudzie Śląskiej specjalny tor do jazdy rowerem tzw. pumptrack, natomiast od 2016 r. mieszkańcy korzystają z kompleksu boisk do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki. W tym roku do dyspozycji mieszkańców oddano rolkowisko i kort tenisowy. Większość inwestycji została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Budżet obywatelski zwany także partycypacyjnym powstał w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w brazylijskim mieście Porto Alegre. Wprowadzony został jako inicjatywa oddolna i był wynikiem współpracy mieszkańców z władzami miasta jako wspólna odpowiedź na walkę z wojskową dyktaturą, która rządziła krajem w latach 1964–1985. Projekt okazał się wielkim sukcesem i wkrótce zyskał ogromną popularność w Brazylii. Do 2008 r. w tym kraju wprowadziło go około 200 miast. Następnie idea budżetu partycypacyjnego upowszechniła się kolejno w Ameryce Południowej (ponad 500 miast) i Europie (200 miast). Pierwszy budżet obywatelski w Polsce wprowadziły władze Sopotu w 2011 r.

W Rudzie Śląskiej przygotowania do realizacji budżetu obywatelskiego podjęto w 2013 r., kiedy to pierwszy raz przyjęto zasady jego realizacji oraz przeprowadzono nabór wniosków oraz głosowanie. Na realizację zarezerwowano 2 mln zł. Prace inwestycyjne tej edycji budżetu prowadzone były w roku kolejnym, tj. 2014 r. Taki cykl realizacji utrzymany pozostał w kolejnych edycjach.

W sumie, we wszystkich edycjach BO mieszkańcy zgłosili 421 projektów, do realizacji wybrano 88, a w głosowaniach wzięło udział ponad 34 tys. osób. W przyszłym roku planowana jest realizacja 11 zadań małych (koszt realizacji do 270 tys. zł) i 2 dużych (koszt powyżej 270 tys. zł). Pula środków wyniesie blisko 4 mln zł, z czego ponad 1 mln zł na projekty duże i blisko 3 mln zł na projekty małe.