1

Metrorower gotowy do startu w Siemianowicach Śląskich

W niedzielę 25 lutego br. na ulicach Siemianowic Śląskich zadebiutuje Metrorower. To największy system roweru miejskiego w Polsce i jeden z największych w Europie, który w sumie obejmie 7000 rowerów i umożliwi swobodne podróżowanie po 31 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

System będzie wdrażany etapami. W pierwszej fazie zostanie uruchomiony w ośmiu miastach GZM, w których do tej pory działały podobne systemy rowerów miejskich. W tym gronie znalazły się Siemianowice Śląskie oraz Chorzów, Czeladź, Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Tychy i Zabrze.
Początkowo siemianowiccy miłośnicy jednośladów wypożyczą 80 rowerów rozmieszczonych na 8 stacjach. Docelowo w naszym mieście udostępnionych zostanie 271 rowerów na 28 stacjach. Metrorower będzie działał przez cały rok, również zimą.
W pierwszej fazie uruchamiania systemu, w Siemianowicach Śląskich rowery będą dostępne na następujących stacjach:
1. Plac 11 listopada,
2. ul. Jagiełły,
3. ul. Wróbla i Tuwim,
4. Centrum I (ul. Jana Pawła II),
5. ul. Wyzwolenia
6. Pl. Alfreda,
7. Park Pszczelnik,
8. Bańgów (M. Skłodowskiej-Curie).

W ramach systemu Rower Metropolitalny wypożyczymy charakterystyczne żółto-czarne rowery IV generacji, wyposażone w nadajnik GPS, które nie wymagają odręcznego przypinania ich do stojaka, a wyłącznie pozostawienia w obrębie stacji. Skorzystanie z Metroroweru będzie możliwe za pomocą aplikacji Nextbike oraz Metrorower, a w przyszłości aplikacji Transport GZM. Posiadacze biletów okresowych, w systemie Transport GZM, będą mogli korzystać z Metroroweru bezpłatnie do 60 minut dziennie.
Aby rozpocząć użytkowanie roweru należy zarejestrować się w systemie (poprzez aplikację lub stronę internetową www.metrorower.transportgzm.pl) i dokonać opłaty inicjalnej wynoszącej 10 zł. Pierwsze 30 minut korzystania z roweru wyniesie 1 zł w cenniku standardowym. W abonamencie użytkownicy otrzymają 60 minut darmowych dziennie. (Szczegółowe informacje oraz cennik dostępne są na ww. stronie operatora).
Jeszcze w tym roku, w drugiej fazie, rowery pojawią się: w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach. Trzecia i ostatnia faza wdrażania systemu przewiduje pojawienie się Metroroweru w Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie, Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach.