1

Finansowanie Metropolii

Finansowanie Metropolii

Ustawa, powołująca Metropolię GZM, określiła bezprecedensowe w Polsce zapisy, dotyczące finansowania tego typu instytucji. Źródłem dochodów są przede wszystkim 5-procentowe wpływy z podatku od osób fizycznych, które mieszkają na terenie Metropolii oraz składki członkowskie gmin i miast, tworzących GZM.

Pierwszy budżet Metropolii, w 2018 roku, wyniósł ponad 362 mln zł.

W kolejnym budżecie zaplanowane dochody wyniosły prawie trzy razy tyle, czyli ponad miliard złotych.

Wzrost ten miał związek z poszerzeniem zakresu działania Metropolii, która od 1 stycznia 2019 r. przejęła zadania związane z organizacją transportu zbiorowego.

Zgodnie z ustawą – gminy mogą przekazywać Metropolii realizację swoich ustawowych zadań, ale muszą zagwarantować ich finansowanie. Część, którą poszczególne gminy wpłacają dodatkowo do budżetu GZM, gdy zleciły jej wykonanie swojego zadania własnego, nazywana jest składką zmienną. Tak właśnie jest w przypadku organizacji transportu publicznego. To, formalnie, zadanie własne gmin, które zostało przekazane Metropolii. Dlatego też gminy co roku wpłacają do budżetu GZM składkę finansującą funkcjonowanie komunikacji miejskiej na ich obszarze.