1

Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry

Informacje

  Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry na powierzchni 83,72 km kw. liczą ponad 57 tysięcy mieszkańców. Gory, czyli po staropolsku kopalnie powstały tu na gruntach wsi Tarnowice, stąd nazwa miasta Tarnowskie Góry. Położone są w pobliżu jeziora Nakło-Chechło.

Od 2017 roku tutejsze zabytki pogórnicze znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, które leżą na Szlaku Zabytków Techniki. W sztolni turyści mogą przepłynąć łodziami najdłuższym podziemnym kanałem w Polsce, który ma 600 metrów długości. Nazwa sztolni wzięła się od pstrąga, którego można zobaczyć w wodzie na głębokości blisko 1 metra. W świetle ma on właśnie czarny kolor.

W kopalni z kolei zwiedza się chodniki, komory i multimedialne muzeum. Można tu przejechać się miniwąskotorówką skansenową, zwiedzić Galerię pod Kopułą, zobaczyć koło wodne, kamienie górnicze oraz szolę, czyli słynną górniczą windę, która przez 30 lat obsłużyła ponad 2 miliony turystów. Od czasu, w którym podziemia tarnogórskie trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znacznie wzrosło zainteresowanie tymi obiektami. Tylko w dwa miesiące 2017 odwiedziło je blisko 117 tysięcy turystów.

Tarnowskie Góry są znane z „gwarków”, czyli rzeźb o 1,6 metrów wysokości, które przedstawiają górników srebra w pracy. W ręce trzymają oni lampkę górniczą. Stoją one przy ulicy Krakowskiej, Piłsudskiego, na Rynku oraz na rondzie na Kaczyńcu.

W Tarnowskich Górach urodził się znany na całym świecie patolog, psychiatra i neurolog, Carl Wernicke. Swoją sławę zawdzięcza on badaniom, które dotyczyły uszkodzenia mózgu. To Wernicke opisał afazję sensoryczną i odkrył korowy ośrodek mowy.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Tarnowskich Gór jest Sztolnia Czarnego Pstrąga.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Gospodarka i Inwestycje, Tarnowskie Góry
Rynek: dzięki tablicom poznasz historię najważniejszych budynków

Dzięki wspólnej z Muzeum w Tarnowskich Górach inicjatywie na dziewięciu budynkach przy Rynku zawisły tablice informujące o historii obiektów oraz ich najciekawszych elementach architektonicznych. Tablice uwzględniające wymagania osób o specjalnych potrzebach zawisły na niższej od zwyczajowej wysokości, ciemne litery na jasnym tle są czytelne dla…

Mieszkańcy, Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry – stop smog!

Jako że temperatury są coraz niższe nieubłaganie nadchodzą trudne smogowe dni. Przypominamy o miejskich inicjatywach, w jakie możecie się włączyć lub już się włączyliście, które pomagają nam sukcesywnie poprawiać stan powietrza w mieście. Dzięki dotacjom z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji likwidowane przez prywatnych właścicieli są…

Gospodarka i Inwestycje, Tarnowskie Góry
Będzie remont podcieni

Długo oczekiwany remont tarnogórskich podcieni dojdzie do skutku. Właściciele budynków, do których należą podcienia, doszli wspólnie do porozumienia i jeszcze w tym roku planują przystąpić do zlecenia projektu, uzyskania odpowiednich pozwoleń – budowlanych i konserwatorskich, a następnie do robót. Gmina, która z uwagi na własność…

Kultura, Tarnowskie Góry
Barbórka w środku lata 2021

W ramach Barbórki w środku lata po rocznej przerwie zapraszamy w niedzielę 18 lipca na uroczystości na Kunszcie oraz na tarnogórski Rynek. Wszystko po to, aby uczcić 237. rocznicę odkrycia złóż srebronośnych w szybie Rudolphine, czwartą rocznicę wpisu tarnogórskich zabytków pogórniczych na listę UNESCO oraz…

zaladuj-wiecej  Load more

  Aktualnie w Metropolii