Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Fundusz wspierania nauki

Wykłady dla studentów prowadzone przez wybitnych naukowców z uniwersytetów Harvard, Stanford albo Cambridge? W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest to możliwe dzięki Funduszowi Wspierania Nauki. Uczelnie publiczne i niepubliczne, działające na terenie GZM, mogą otrzymać nawet 99 proc. dofinansowania na zaproszenie światowej klasy naukowców. Do 2022 roku Metropolia na ten cel przeznacza 8 milionów złotych.

Najczęściej jest tak, że gdy młodzi ludzie wyjeżdżają na studia do innego miasta, to wiążą swoje losy z nowo wybranym miejscem – kończą tam naukę, podejmują prace, zakładają rodzinę. Powoduje to drenaż intelektualny naszych miast i gmin, a przez to maleje potencjał całej Metropolii. Chcemy temu przeciwdziałać i zachęcić młodych ludzi do tego, aby związali swoją przyszłość właśnie z GZM.

Dlatego powstała idea Funduszu Wspierania Nauki. Metropolia chce w ten sposób pomóc uczelniom w podnoszeniu atrakcyjności ich oferty naukowej i edukacyjnej oraz zachęcić studentów do tego, by tu zamieszkali, a po skończeniu nauki mogli realizować się zawodowo.

W Metropolii działa 28 uczelni wyższych, na których studiuje około 120 tysięcy studentów. Wszystkie one do 2022 roku mogą otrzymać 8 milionów złotych dotacji na pokrycie kosztów związanych z wynagrodzeniem dla wybitnej klasy naukowców, którzy poprowadzą dla naszych studentów wykłady, seminaria, laboratoria albo konsultacje. Wysokość dotacji to nawet 99 procent.

Kto z wybitnych naukowców do nas przyjedzie? O tym będą decydować uczelnie. Wiadomo natomiast, że będą to naukowcy, którzy na co dzień pracują na uniwersytetach, znajdujących się w pierwszej 20. najlepszych uczelni na świecie według najbardziej prestiżowych rankingów akademickich np. listy szanghajskiej. To m.in. amerykańskie uczelnie jak Harvard, Stanford czy Massachusetts Institute of Technology; brytyjskie – Cambridge czy Oxford. Wysokie miejsca w notowaniach zajmują aktualnie również uniwersytety ze Szwajcarii, Kanady, Chin, Singapuru oraz Japonii.

Dodatkowe punkty we wniosku o dotację będzie można otrzymać, gdy zaproszona osoba jest laureatem: Nagrody Nobla lub pracuje/pracowała w zespole badawczym noblisty, Medalu Fieldsa, Nagrody Kioto, Nagrody Templetona, Nagrody Miesa van der Rohe czy Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oskara).

Zakres dziedzin, z których przyznawane są te prestiżowe nagrody, jest bardzo szeroki. Przyznawane są m.in. w takich dyscyplinach jak: ekonomia, fizyka, chemia, medycyna, literatura, biologia, matematyka, astronomia i astrofizyka, nauki przyrodnicze, kognitywistka, elektronika, biotechnologia i technologie medyczne, nauki materiałowe i inżynieria, nauki informacyjne, muzyka, sztuka, teatr i film, myśl i etyka, architektura.

Składając wniosek o przyznanie dotacji, uczelnie muszą przedstawić CV światowej klasy naukowca, jego wstępną zgodę do wzięcia udziału w planowanym projekcie, jego dorobek naukowy oraz zaprezentować opis i zakres planowanej współpracy np. liczbę wykładów otwartych, indywidualnych konsultacji oraz czas trwania specjalistycznego seminarium. Dotacje można otrzymać na jednostkowe wydarzenia, ale premiowane będą pobyty dłuższe, które potrwają dłużej niż jeden miesiąc. Dodatkowe punkty można również uzyskać, jeśli uczelnie z Metropolii będą współpracować ze sobą podczas realizacji danego projektu – chodzi np. o wymianę studentów czy poprowadzenie przez zaproszonego naukowca zajęć na partnerskiej uczelni.

Nabór wniosków odbywa się w sposób ciągły. To znaczy, że uczelnie, w dowolnym momencie roku, mogą zwrócić się do Metropolii z wnioskiem o dofinansowanie przygotowywanego przez nie projektu. Przez trzy najbliższe lata mogą otrzymać łącznie 8 milionów złotych: po 3 mln zł w roku 2020 i 2022 oraz 2 mln zł w 2021.

Dofinansowanie otrzymane w danym roku budżetowym, musi zostać rozliczone do końca grudnia.

Regulamin i wniosek dostępne są >> TUTAJ <<

 

X
Skip to content