1

Bytom

Bytom

Informacje

  Bytom

Bytom jest jednym z najstarszych miast historycznego Górnego Śląska, które znajduje się w samym centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To miejsce, z którego w drugiej połowie lat 30. ubiegłego wieku można było dojechać koleją w niespełna pięć godzin do Berlina. Dziś w Bytomiu na powierzchni 69,44 km kw., mieszka około 150 tysięcy osób.

Kiedyś w mieście działało 7 ogromnych kopalń węgla i 2 huty żelaza. Śmiało można powiedzieć, że to właśnie ciężki przemysł ukształtował to miasto i nadał mu specyficzny charakter.

Bytom uplasował się w pierwszej dziesiątce najbardziej zielonych miast na Śląsku. Tereny zielone w mieście stanowią aż 20 procent jego powierzchni. To nie tylko lasy, ale również urocze skwery i parki. Trzy z dwunastu parków są zabytkowe. To Park Miejski im. Franciszka Kachla, Fazaniec w Szombierkach oraz Park Ludowy w Miechowicach. Poza parkami Bytom może się też pochwalić Miechowicką Ostoją Leśną, Żabimi Dołami, Rezerwatem Segiet i Suchogórskim Labiryntem Skalnym. Między Bytomiem a Tarnowskimi Górami, w pokopalnianych chodnikach i sztolniach znajduje się największe w Polsce zimowisko nietoperzy.

W Bytomiu został stworzony najszybszy na świecie przemysłowy procesor z rodziny 8051. Jego premiera miała miejsce w 2011 roku. Jest on ponad 75 razy szybszy i 70 procent bardziej wydajny od najszybszych procesorów, które są oferowane przez firmy na rynku.

W Bytomiu czynna jest najstarsza, nieprzerwanie funkcjonująca Kolej Wąskotorowa na świecie. Z kolei ulicą Piekarską biegnie najkrótsza linia tramwajowa w Polsce. Trasa ma zaledwie 1340 metrów i obsługuje 5 przystanków. Tramwaj linii 38 jest najstarszym w Europie wozem, kursującym regularnie.

Bytom stoi zachwycającą architekturą i pięknymi budynkami. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Górnośląskie i jego ponadstuletnia historia. Muzeum od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty przyrodnicze, etnograficzne, archeologiczne, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki. Jest jednym z najważniejszych punktów na muzealnej mapie Polski, wyróżniając się regionalnym, śląskim charakterem.

Na podobne uznanie zasługuje neoklasycystyczna Opera Śląska, zabytkowy kościół św. Jacka i Elektrownia Szombierki, która znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Charakterystyczny dla Bytomia jest również Szyb Krystyna. To jeden z jego symboli, a także punkt orientacyjny, bo 57-metrowa wieża widoczna jest z wielu miejsc w mieście.

Wielu osobom z województwa śląskiego Bytom kojarzy się ze sportem. To między innymi za sprawą działającego od 1920 roku klubu piłkarskiego Polonia Bytom oraz Towarzystwa Miłośników Hokeja Polonia Bytom, jednego z najbardziej utytułowanych polskich klubów hokejowych. Sportową dumą miasta są też judocy, którzy zdobywają najwyższe trofea na całym świecie. W ich dorobku znajdziemy medale mistrzostw Polski, Europy, świata i Igrzysk Olimpijskich. Dziś Czarni Bytom są jednym z najlepszych i najsilniejszych kadrowo klubów judo w całej Polsce.

W bytomskich Dolomitach padł pierwszy klaps do serialu „Wiedźmin”. W Bytomiu urodził się Mariusz Kałamaga, jeden z najbardziej znanych polskich artystów kabaretowych.

Niewiele osób wie, że to właśnie w Bytomiu został stworzony najszybszy na świecie przemysłowy procesor z rodziny 8051. Jego premiera miała miejsce w 2011 roku. Jest on ponad 75 razy szybszy i 70 procent bardziej wydajny od najszybszych procesorów, które są oferowane przez firmy na rynku.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Bytomia jest Elektrociepłownia Szombierki.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Bytom, Gospodarka i Inwestycje
Szyb Krystyna z zielonym światłem na rewitalizację

Od bijącego serca Szybu Krystyna, czyli artystycznej instalacji, która miała zwrócić uwagę na potrzebę ratowania cennych przykładów architektury postindustrialnej, po prawdziwe wskrzeszenie. Firma Multi Polymers, właściciel obiektu, uzyskała pozwolenia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytku na prowadzenie prac konserwatorskich oraz robót budowlanych przy zabytku. Szyb Krystyna to…

Bytom, Transport publiczny
Metrokolej: nowy przystanek kolejowy Bytom Stroszek i dojazd pociągiem na lotnisko z Bytomia i Gliwic

Od 9 marca pasażerowie korzystają z nowego przystanku kolejowego Bytom-Stroszek Bezpośrednie połączenie z Gliwic i Bytomia na lotnisko Katowice w Pyrzowicach oraz otwarcie nowego przystanku Bytom-Stroszek. To zmiany, z których mogą korzystać pasażerowie Kolei Śląskich, które pojawiły się w wiosennym rozkładzie jazdy. W grudniu PKP…

Bytom, Mieszkańcy
770 kilometrów na 770 lat miasta Bytom

W tym roku Bytom obchodzi 770 urodziny. Z okazji wyjątkowego jubileuszu Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje akcję „770 km dla Bytomia”, w której uczestnicy będą pokonywać wspomniany dystans, mając do wyboru bieg lub chód, jazdę na rowerze oraz pływanie. Akcja rozpocznie się 15 stycznia a…

Bytom, Turystyka i Rekreacja
Nocna szychta z wąskotorówką

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych już po raz kolejny zaprasza na Nocną szychtę, czyli wieczorno-nocną przejażdżkę koleją wąskotorową ze stacji Bytom Wąskotorowy do Miasteczka Śląskiego i z powrotem. Przejazd odbędzie się w poniedziałek, 14 sierpnia, ale warto pospieszyć się z zakupem biletów, bo liczba miejsc jest ograniczona….

zaladuj-wiecej  Load more

  Aktualnie w Metropolii