Subscribe Now

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Bytom

Informacje

Na bieżąco

  Bytom

Bytom jest jednym z najstarszych miast historycznego Górnego Śląska, które znajduje się w samym centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To miejsce, z którego w drugiej połowie lat 30. ubiegłego wieku można było dojechać koleją w niespełna pięć godzin do Berlina. Dziś w Bytomiu na powierzchni 69,44 km kw., mieszka około 150 tysięcy osób.

Kiedyś w mieście działało 7 ogromnych kopalń węgla i 2 huty żelaza. Śmiało można powiedzieć, że to właśnie ciężki przemysł ukształtował to miasto i nadał mu specyficzny charakter.

Bytom uplasował się w pierwszej dziesiątce najbardziej zielonych miast na Śląsku. Tereny zielone w mieście stanowią aż 20 procent jego powierzchni. To nie tylko lasy, ale również urocze skwery i parki. Trzy z dwunastu parków są zabytkowe. To Park Miejski im. Franciszka Kachla, Fazaniec w Szombierkach oraz Park Ludowy w Miechowicach. Poza parkami Bytom może się też pochwalić Miechowicką Ostoją Leśną, Żabimi Dołami, Rezerwatem Segiet i Suchogórskim Labiryntem Skalnym. Między Bytomiem a Tarnowskimi Górami, w pokopalnianych chodnikach i sztolniach znajduje się największe w Polsce zimowisko nietoperzy.

W Bytomiu został stworzony najszybszy na świecie przemysłowy procesor z rodziny 8051. Jego premiera miała miejsce w 2011 roku. Jest on ponad 75 razy szybszy i 70 procent bardziej wydajny od najszybszych procesorów, które są oferowane przez firmy na rynku.

W Bytomiu czynna jest najstarsza, nieprzerwanie funkcjonująca Kolej Wąskotorowa na świecie. Z kolei ulicą Piekarską biegnie najkrótsza linia tramwajowa w Polsce. Trasa ma zaledwie 1340 metrów i obsługuje 5 przystanków. Tramwaj linii 38 jest najstarszym w Europie wozem, kursującym regularnie.

Bytom stoi zachwycającą architekturą i pięknymi budynkami. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Górnośląskie i jego ponadstuletnia historia. Muzeum od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty przyrodnicze, etnograficzne, archeologiczne, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki. Jest jednym z najważniejszych punktów na muzealnej mapie Polski, wyróżniając się regionalnym, śląskim charakterem.

Na podobne uznanie zasługuje neoklasycystyczna Opera Śląska, zabytkowy kościół św. Jacka i Elektrownia Szombierki, która znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Charakterystyczny dla Bytomia jest również Szyb Krystyna. To jeden z jego symboli, a także punkt orientacyjny, bo 57-metrowa wieża widoczna jest z wielu miejsc w mieście.

Wielu osobom z województwa śląskiego Bytom kojarzy się ze sportem. To między innymi za sprawą działającego od 1920 roku klubu piłkarskiego Polonia Bytom oraz Towarzystwa Miłośników Hokeja Polonia Bytom, jednego z najbardziej utytułowanych polskich klubów hokejowych. Sportową dumą miasta są też judocy, którzy zdobywają najwyższe trofea na całym świecie. W ich dorobku znajdziemy medale mistrzostw Polski, Europy, świata i Igrzysk Olimpijskich. Dziś Czarni Bytom są jednym z najlepszych i najsilniejszych kadrowo klubów judo w całej Polsce.

W bytomskich Dolomitach padł pierwszy klaps do serialu „Wiedźmin”. W Bytomiu urodził się Mariusz Kałamaga, jeden z najbardziej znanych polskich artystów kabaretowych.

Niewiele osób wie, że to właśnie w Bytomiu został stworzony najszybszy na świecie przemysłowy procesor z rodziny 8051. Jego premiera miała miejsce w 2011 roku. Jest on ponad 75 razy szybszy i 70 procent bardziej wydajny od najszybszych procesorów, które są oferowane przez firmy na rynku.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Bytomia jest Elektrociepłownia Szombierki.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Bytom, Gospodarka i Inwestycje
Budowa nowego kompleksu Polonii Bytom przebiega dynamicznie. Będą zmiany w harmonogramie płatności

Dobre warunki atmosferyczne sprzyjają budowie nowego kompleksu piłkarskiego Polonii Bytom. Wykonawca – firma Tamex Obiekty Sportowe SA – zrealizował wszystkie dotychczas zaplanowane prace zgodnie z harmonogramem. Jednak galopująca inflacja, stale wzrastające ceny artykułów budowlanych i elementów konstrukcyjnych, mogłyby mieć wpływ na ostateczną wartość całego projektu,…

Bytom, Turystyka i Rekreacja
Nowe nasadzenia na Rynku

Zakończył się montaż mebli miejskich na bytomskim Rynku. Modułowym elementom, na których posiedzimy, a nawet poleżymy, towarzyszy zieleń. W ramach projektu zazieleniania Rynku posadzono tam m.in. siedem platanów klonolistnych oraz krzewy i pnącza. Przypomnijmy, że prace związane zazielenieniem płyty Rynku rozpoczęły się dwa sezony temu,…

Bytom, Transport publiczny
Podpisana umowa na modernizację torowiska w Bytomiu od centrum do zajezdni Stroszek

Spółka Tramwaje Śląskie S.A. stoi u progu jednej z priorytetowych inwestycji w realizowanym projekcie inwestycyjnym. We wtorek 19.07.2022 r. podpisana została umowa z generalnym wykonawcą prac modernizacyjnych torowiska między centrum Bytomia a zajezdnią w dzielnicy Stroszek. O tym, jak ważna to inwestycja wie każdy, kto choć raz miał okazję podróżować tramwajem między centrum Bytomia…

Bytom, Mieszkańcy
Rosną mury nowego przedszkola w Miechowicach

Budowa wartego prawie 13,5 mln zł nowego Przedszkola Miejskiego nr 58 przy ul. Nowej 66 w Bytomiu-Miechowicach idzie pełną parą. Wykonawca wykonał już większość prac związanych z fundamentami i bezpośrednim przyziemiem budynku. W trakcie wakacji będą kontynuowane prace w przyziemiu, na parterze nowego przedszkola, wykonany…

Bytom, Mieszkańcy
Pomoc ze Śląska dla miasta partnerskiego Bytomia

Od początku wojny w Ukrainie Bytom wspiera Drohobycz, gdzie między innymi dostarczono ambulans ze sprzętem medycznym. Inne miasta Górnego Śląska również pomagają ukraińskiej miejscowości. Ośrodek Caritas „Nazaret” pod Drohobyczem, znajduje się na terenie dawnej sowieckiej bazy broni atomowej. W ostatnich latach to ośrodek terapii uzależnień,…

Bytom, Mieszkańcy
Pierwsi uchodźcy z Ukrainy już w Bytomiu

19 uchodźców z Ukrainy przyjechało dziś wieczorem (26 lutego) do Bytomia. Kolejne osoby są w drodze do naszego miasta. Rodziny znalazły bezpieczne schronienie w miejskich placówkach, gdzie utworzono miejsca noclegowe dla uchodźców. – Dzięki ogromnemu zaangażowaniu bytomian i miejskich jednostek bezpośrednie działania pomocowe rozpoczęliśmy natychmiastowo…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

Skip to content