Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Współpraca międzynarodowa

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest pierwszą metropolią w Polsce. Jako pionierzy w naszym kraju przecieramy szlaki, którymi żaden polski samorząd jeszcze nie podążał. Ale nie chcemy wyważać otwartych drzwi. Chcemy korzystać z doświadczeń zagranicznych partnerów i chętnie to robimy. Poprzez udział w międzynarodowych inicjatywach, kreujemy własną drogę rozwoju, która ma się przełożyć na poprawę jakości życia naszych mieszkańców.  

Metropolia GZM to silnie zurbanizowany obszar, w którym zmagamy się z przekształceniami społeczno-gospodarczymi. Jesteśmy w trakcie transformacji z regionu, w którym dominował przemysł wydobywczy, w region oparty na nowoczesnych technologiach. Z podobnymi wyzwaniami mierzą się jedni z naszych kluczowych partnerów, czyli Niemcy z Zagłębia Ruhry. Jest to miejsce, w którym przez lata rozwijano przemysł węgla kamiennego i stali, aby z czasem przemodelować system gospodarczy, opierając go na usługach i kulturze. Ze względu na bliźniaczą specyfikę naszych regionów, podjęliśmy współpracę z naszymi zachodnimi sąsiadami już w pierwszych miesiącach funkcjonowania Metropolii.

List intencyjny o współpracy pomiędzy obiema metropoliami podpisano 14 sierpnia 2018 roku w Essen, natomiast porozumienie o partnerstwie – 9 sierpnia 2019 roku w Katowicach. W dokumentach wskazano obszary, w których możemy kooperować. Chodzi o kwestie związane z planowaniem przestrzennym, gospodarką opartą na wiedzy, zintegrowaną mobilnością miejską, rozwojem kulturalnym czy promocją obszarów metropolitalnych.

Pokonując podobną drogę, co nasi przyjaciele z Metropolii Ruhry, pozostajemy ze sobą w stałym kontakcie. Oprócz wizyty w Essen, gdzie podpisywaliśmy porozumienie, nasi zachodni sąsiedzi odwiedzili nas również w Katowicach, podczas odbywającego się w tym mieście Szczytu klimatycznego ONZ w grudniu 2018 roku. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń na temat działań rewitalizacyjnych. W lipcu 2019 roku GZM zorganizowała wyjazd studyjny, poświęcony tematyce zarządzania terenami zielonymi w obszarach metropolitalnych.

Innym działaniem Metropolii GZM z zakresu współpracy międzynarodowej jest obecność na Forum European Metropolitan Authorities. Jest to cyklicznie odbywające się wydarzenie, poświęcone zagadnieniom rozwoju i umacniania pozycji europejskich obszarów metropolitalnych. W 2018 roku forum odbywało się w Rzymie.

To właśnie w Wiecznym Mieście podpisano Deklarację Rzymską, której jesteśmy sygnatariuszem. W dokumencie tym podkreślono kluczową rolę metropolii i obszarów metropolitalnych jako narzędzi, które mogą skutecznie wspomagać rozwiązywanie problemów, z jakimi zmagają się europejskie miasta. Zwrócono uwagę, że funkcje metropolitalne powinny zostać wsparte narzędziami finansowymi Unii Europejskiej. Deklarację podpisały także obszary metropolitalne m.in. Rzymu, Turynu, Krakowa, Warszawy, Barcelony, Lizbony i Helsinek.

Kolejne międzynarodowe partnerstwo – równie dla nas ważne – dotyczy mobilności miejskiej, a mówiąc dokładniej: mobilności w przestrzeni powietrznej.  Tego właśnie dotyczy inicjatywa Urban Air Mobility, do której przystąpiły miasta z takich krajów jak: Anglia, Niemcy, Szwajcaria, Francja, Belgia, Grecja, Hiszpania, Szwecja czy Bułgaria. Metropolia GZM jest jedynym podmiotem z Polski w tej inicjatywie.

Partnerstwo ma na celu wypracowanie takich rozwiązań, które pozwolą przenieść część mobilności miejskiej do przestrzeni powietrznej. My realizujemy w tym zakresie projekt CEDD, czyli Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów. Dzięki niemu chcemy stworzyć możliwość, aby drony świadczyły w powietrzu usługi zarówno komercyjne, jak i dla administracji publicznej.

X
Skip to content