Subscribe Now

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Zarząd Metropolii GZM to organ wykonawczy, odpowiadający za bieżące wykonywanie zadań, do których realizacji GZM została powołana. W skład Zarządu wchodzi pięciu członków, w tym Przewodniczący Zarządu i dwóch Wiceprzewodniczących. Zarząd wybierany jest przez członków Zgromadzenia Metropolii, czyli przedstawicieli 41 miast i gmin w głosowaniu tajnym. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia stosuje „dżentelmeńską zasadę”, zgodnie z którą w pięcioosobowym zarządzie swojego reprezentanta ma każdy z pięciu podregionów Metropolii, czyli podregion katowicki, sosnowiecki, bytomski, tyski oraz gliwicki.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, pierwszej zinstytucjonalizowanej metropolii w Polsce. Koordynuje prace związane z realizacją przez Metropolię ustawowych zadań: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, rozwoju i integracji publicznego transportu zbiorowego oraz promocji. Wcześniej pełnił funkcję wicemarszałka województwa śląskiego, gdzie odpowiadał za sprawy związane m.in. z Europejskim Funduszem Społecznym, Ochroną Środowiska oraz Gospodarką, Turystyką i Sportem. W latach 1999 – 2003 prowadził działalność gospodarczą, następnie w 2003 roku założył jedną z pierwszych w Polsce agencji zatrudnienia, firmę WORKER Sp. z o.o., która stała się wkrótce jedną z największych firm, działających w swojej branży. W 2005 został członkiem założycielem oraz Wiceprezesem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ), w tej chwili największej w Polsce branżowej organizacji pracodawców zrzeszającej agencje zatrudnienia specjalizujące się w dostarczaniu wybranych usług HR. W 2007 roku sprzedał udziały w spółce. Do 2010 roku pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora generalnego wprowadzając inwestora na polski rynek. Kazimierz Karolczak jest absolwentem Wydziału Techniki Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył również Menadżerskie Studia Podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej.

Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jest tyszaninem, ukończył krakowską AGH. Posiada wieloletnie doświadczenia kierownicze oraz samorządowe. Wcześniej pracował m.in. jako zastępca prezydenta Miasta Tychy (2000-2010), gdzie nadzorował obszar inwestycji, usług komunalnych i ochrony środowiska. Był odpowiedzialny za stworzenie i wdrożenie pierwszego w kraju Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Kierował także miejskimi spółkami Agencją Promocji i Rozwoju Gospodarczego oraz tyskim TBS-em. W latach 2010-2015 był prezesem Tauron Ciepło, a następnie wiceprezesem zarządu ds. korporacji grupy Tauron Polska Energia S.A., odpowiedzialnym za zamówienia strategiczne i konsolidowane. Pełnił również szereg funkcji społecznych jak Wiceprezes Stowarzyszenia Gmin Energie Cities, ekspert Parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska czy członek Regionalnej Rady ds. Energii przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów.

Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nadzoruje prace Departamentu Strategii i Polityki  Przestrzennej oraz Departamentu Funduszy Zewnętrznych. W latach 2001-2017 była Skarbnikiem Miasta Katowice. Wcześniej pracowała m.in. w Centrali Handlu Zagranicznego BUDIMEX, jak również prowadziła własną działalność gospodarczą.  Dodatkowo od wielu lat zaangażowana w działalność społeczną na rzecz samorządu terytorialnego, w szczególności była wieloletnim członkiem Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, przewodniczyła Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich. Ceniony wykładowca i organizator wielu konferencji, a także uczestnik spotkań ogólnokrajowych w charakterze eksperta w dziedzinie finansów publicznych, autor i współautor artykułów z zakresu finansów publicznych. Danuta Kamińska została odznaczona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Akademii Koźmińskiego w Warszawie, gdzie ukończyła studia podyplomowe i uzyskała dyplom MBA.

Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym odpowiada za sprawy związane z mobilnością miejską, w tym organizowaniem transportu publicznego i budową Kolei Metropolitalnej oraz zamówieniami publicznymi. Nadzoruje również pracę Zarządu Transportu Metropolitalnego – jednostki organizacyjnej GZM, która od 1 stycznia 2019 roku pełni funkcję organizatora transportu zbiorowego w Metropolii i scaliła trzy, działające dotychczas odrębnie, związki komunikacyjne.  W latach 2016 – 2017 pełnił obowiązki dyrektora Urzędu Miejskiego w Gliwicach, jednocześnie od 2013 r. pełnił funkcję naczelnika Wydziału Zamówień Publicznych. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu zamówień publicznych na Politechnice Śląskiej oraz studia podyplomowe MBA w Akademii WSB. Jest członkiem Rady Społecznej Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Jacek Brzezinka, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jest bytomianinem, posiada doświadczenie kierownicze i samorządowe. Po ukończeniu studiów na Politechnice Śląskiej przez kilkanaście lat pracował w prywatnych firmach na stanowiskach menedżerskich. Doświadczenie w działalności publicznej zdobył w samorządzie Bytomia, będąc radnym oraz dwukrotnie wiceprzewodniczącym rady miejskiej. W latach 2007-2015 pełnił funkcję posła na Sejm RP, był członkiem komisji: finansów publicznych, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, cyfryzacji i administracji, a także komisji nadzwyczajnej ds. ograniczenia biurokracji. Ponadto był przewodniczącym podkomisji stałej do kontroli realizacji budżetu. Współautor uchwalonej w 2015 r. ustawy o powiecie metropolitalnym. W latach 2016-2018 był doradcą marszałka województwa śląskiego. Reprezentował stronę samorządową zasiadając w zespole eksperckim opracowującym „Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego”. Był także członkiem Komitetu Sterującego „Programu dla Śląska”.

Skip to content