Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print

Zarząd Metropolii GZM to organ wykonawczy, odpowiadający za bieżące wykonywanie zadań, do których realizacji GZM została powołana. W jego skład wchodzi pięć osób – przewodniczący, dwóch jego zastępców oraz dwóch pozostałych członków zarządu. Zarząd wybierany jest przez członków Zgromadzenia Metropolii, czyli przedstawicieli 41 miast i gmin. Kandydaci muszą uzyskać podwójną większość głosów. Oznacza to, że musi za nimi zagłosować co najmniej połowa delegatów, reprezentujących ponad połowę mieszkańców Metropolii. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia stosuje „dżentelmeńską zasadę”, zgodnie z którą w pięcioosobowym zarządzie swojego reprezentanta ma każdy z pięciu podregionów Metropolii, czyli podregion katowicki, sosnowiecki, bytomski, tyski oraz gliwicki.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, pierwszej zinstytucjonalizowanej metropolii w Polsce. Koordynuje prace związane z realizacją przez Metropolię ustawowych zadań: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, rozwoju i integracji publicznego transportu zbiorowego oraz promocji. Wcześniej pełnił funkcję wicemarszałka województwa śląskiego, gdzie odpowiadał za sprawy związane m.in. z Europejskim Funduszem Społecznym, Ochroną Środowiska oraz Gospodarką, Turystyką i Sportem. W latach 1999 – 2003 prowadził działalność gospodarczą, następnie w 2003 roku założył jedną z pierwszych w Polsce agencji zatrudnienia, firmę WORKER Sp. z o.o., która stała się wkrótce jedną z największych firm, działających w swojej branży. W 2005 został członkiem założycielem oraz Wiceprezesem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ), w tej chwili największej w Polsce branżowej organizacji pracodawców zrzeszającej agencje zatrudnienia specjalizujące się w dostarczaniu wybranych usług HR. W 2007 roku sprzedał udziały w spółce. Do 2010 roku pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora generalnego wprowadzając inwestora na polski rynek. Kazimierz Karolczak jest absolwentem Wydziału Techniki Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył również Menadżerskie Studia Podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej.

Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie odpowiada za sprawy związane z rozwojem społeczno-gospodarczym oraz współpracą. Od lat jest związany z branżą energetyczną. W latach 2008-2016 pełnił funkcję prezesa w – należącym do Skarbu Państwa – Zespole Elektrowni Wodnych Niedzica. Decyzje podjęte w latach, gdy zarządzał spółkę, pozwoliły na osiągnięcie rekordowych wyników finansowych, co w latach 2009, 2010 i 2012 przełożyło się kolejno na 11, 7 i 15 miejsce w Rankingu Jednoosobowych Spółek Skarbu Państwa. Od lipca 2016 roku do końca 2017 roku współpracował z Urzędem Miasta w Tychach, gdzie zajmował się doradztwem w zakresie energetyki, reprezentował również miasto w Programie Elektromobilności. Był doradcą zarządu w polskim biurze regionalnym spółki Tavrida Electric Polska, zajmującej się projektowaniem i produkcją urządzeń stosowanych w energetyce. Grzegorz Podlewski jest absolwentem Politechniki Śląskiej, gdzie ukończył studia na kierunku organizacja i zarządzanie oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim (prawne aspekty HZ). Jest także członkiem Rady Społecznej przy Wydziale Energetyki i Paliw AGH oraz Towarzystwa Elektrowni Wodnych.

Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nadzoruje prace Departamentu Strategii i Polityki  Przestrzennej. W latach 2001-2017 była Skarbnikiem Miasta Katowice. Wcześniej pracowała m.in. w Centrali Handlu Zagranicznego BUDIMEX, jak również prowadziła własną działalność gospodarczą.  Dodatkowo od wielu lat zaangażowana w działalność społeczną na rzecz samorządu terytorialnego, w szczególności była wieloletnim członkiem Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, przewodniczyła Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich. Ceniony wykładowca i organizator wielu konferencji, a także uczestnik spotkań ogólnokrajowych w charakterze eksperta w dziedzinie finansów publicznych, autor i współautor artykułów z zakresu finansów publicznych. Danuta Kamińska została odznaczona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Akademii Koźmińskiego w Warszawie, gdzie ukończyła studia podyplomowe i uzyskała dyplom MBA.

Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym odpowiada za sprawy związane z transportem i komunikacją oraz zamówieniami publicznymi. Nadzoruje również prace Zarządu Transportu Metropolitalnego – jednostki organizacyjnej GZM, która od 1 stycznia 2019 roku pełni funkcje organizatora transportu zbiorowego w Metropolii i scaliła trzy, działające dotychczas odrębnie, związki komunikacyjne.  W latach 2016 – 2017 pełnił obowiązki dyrektora Urzędu Miejskiego w Gliwicach, jednocześnie od 2013 r. pełnił funkcję naczelnika Wydziału Zamówień Publicznych. Jako dyrektor odpowiadał za prawidłowe funkcjonowanie Urzędu. Jego kreatywność pomogła stworzyć jednolite oprogramowania, wykorzystywane w procesie udzielania zamówień publicznych przez wszystkie miejskie jednostki. Był inicjatorem szeregu działań mających na celu obniżenie wydatków bieżących, w tym organizował wspólne zakupy, koordynował inwestycje telekomunikacyjne. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu zamówień publicznych na Politechnice Śląskiej.

Karolina Wadowska, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym odpowiada za realizację zadań związanych z projektami i inwestycjami. Wcześniej przez wiele lat związana z Parkiem Przemysłowo Technologicznym EkoPark w Piekarach Śląskich, gdzie w latach 2015-2017 pełniła funkcję prezesa zarządu spółki. Gdy przewodniczyła pracą zarządu, przychody EkoParku wzrosły o 42 proc. w 2016 roku. Nadzorowała również prace związane z przygotowaniem i wdrożeniem innowacyjnych projektów takich jak np. Nochal (system czujników monitorujących jakość powietrza w mieście), Zielona ładowarka (ładowarki słoneczne rozmieszczone w mieście, pozwalające naładować np. telefon komórkowy) Parkanizer (system dynamicznej informacji parkingowej). Karolina Wadowska jest specjalistą, posiadającym wieloletnie doświadczenie w zakresie zarządzania nieruchomościami. Tytuł magistra uzyskała w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie, gdzie ukończyła studia na kierunku finanse i rachunkowość. Ukończyła również Master of Business Administration w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

X
Skip to content