Subscribe Now

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Zgromadzenie Metropolii

Zgromadzenie to organ uchwałodawczo-kontrolny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W jego skład wchodzą przedstawiciele wszystkich 41 miast i gmin członkowskich.

Zgromadzenie podejmuje uchwały dotyczące sposobu, formy i finansowania projektów związanych z realizacją przez Metropolię ustawowych zadań. Zgromadzenie pełni również funkcję kontrolną wobec Zarządu.

Uchwały Zgromadzenia podejmowane są podwójną większością głosów. Oznacza to, że dany projekt musi uzyskać nie tylko większość głosów ustawowego składu delegatów, ale muszą oni również reprezentować ponad połowę mieszkańców Metropolii.

Przedstawiciele Zgromadzenia wybierają przewodniczącego oraz maksymalnie trzech jego zastępców. Zadaniem przewodniczącego lub – w razie jego nieobecności – wiceprzewodniczących jest zwoływanie sesji Zgromadzenia oraz ich prowadzenie. Pierwszą sesję Zgromadzenia po wyborach samorządowych zwołuje prezydent Katowic, który pełni rolę pełnomocnika rządu ds. Metropolii. Do czasu wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących Zgromadzenia, sesję prowadzi delegat najstarszy wiekiem.

Zgromadzenie powołuje komisję rewizyjną, która czuwa nad legalnością, rzetelnością, celowością i gospodarnością podejmowanych przez Metropolię oraz jej jednostki organizacyjne – działań.

W Metropolii GZM działa również komisja rozjemcza. Jej zadaniem jest znajdowanie kompromisowych rozwiązań w sytuacji, gdy co najmniej jedna z gmin uzna, że podjęta lub procedowana przez Zgromadzenia uchwała, narusza jej interes. Do sprzeciwu, wniesionego przez jedną gminę, mogą dołączyć również inni delegaci. Komisja rozjemcza przygotowuje opinię i propozycję rozwiązania takiej sytuacji, która później przedstawiana jest wszystkim delegatom Zgromadzenia.

Inicjatywa uchwałodawcza przysługuje co najmniej 11 delegatom Zgromadzenia, komisjom Zgromadzenia oraz Zarządowi.

Prezydium Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, przewodniczący Zgromadzenia GZM

Prezydent Chorzowa urodził się 9 listopada 1962 roku, ukończył studia na Politechnice Śląskiej ze specjalnością w zakresie maszyn i urządzeń górniczych i wiertniczych. Na początku lat 90. zajął się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, w 1992 został prezesem zarządu spółki prawa handlowego. Od 2008 do 2010 pełnił funkcję prezesa Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. W 2002 roku po raz pierwszy uzyskał mandat radnego miasta. W wyborach w 2006 bez powodzenia ubiegał się o prezydenturę Chorzowa, ponownie będąc wybranym do rady miasta. Ponownie wystartował na prezydenta miasta w wyborach samorządowych w 2010. Na początku 2015 roku objął również funkcję Przewodniczącego Zgromadzenia Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. W drugiej turze pokonał ubiegającego się o reelekcję Marka Kopla, uzyskując 50,59 proc. głosów. W 2014 i 2018 był wybierany na kolejne kadencje w pierwszej turze głosowania.

Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, wiceprzewodniczący Zgromadzenia GZM

Prezydent Tychów od 2000 roku. Od tego czasu tyszanie pięciokrotnie powierzali mu tę funkcję. Ostatnie wybory w 2018 roku wygrał w pierwszej turze, zdobywając blisko 76 procent głosów. Często powtarza, że „jego partią są Tychy” i od lat cieszy się dużą sympatią mieszkańców oraz uznaniem innych samorządowców, regularnie plasując się w czołówce najlepszych prezydentów w Polsce. W ciągu kilkunastu lat, razem ze swoim zespołem zrealizował setki, a nawet tysiące projektów i inwestycji, dzięki którym miasto prężnie się rozwija. W rankingach badających różne parametry poziomu życia mieszkańców miast, Tychy zajmują często wysokie miejsca, a wielu tyszan identyfikuje się z hasłem promocyjnym miasta: „Tychy – dobre miejsce”. Sam prezydent ma na koncie wiele wyróżnień i tytułów: m.in. Złoty Krzyż Zasługi, kilkukrotnie został także wybrany Menedżerem Roku, Samorządowym Menedżerem Regionu. Andrzej Dziuba jest także członkiem Zarządu Związku Miast Polskich.

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, wiceprzewodniczący Zgromadzenia GZM

Prezydent Sosnowca urodził się w Sosnowcu 5 czerwca 1971 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu na kierunku administracja publiczna. Zanim trafił do samorządu prowadził firmę zajmującą się m.in. kontrolą jakości produktów stalowych. W 2006 roku został radnym z ramienia Platformy Obywatelskiej. W grudniu 2010 został przewodniczącym Rady Miejskiej. Funkcję tę sprawował do października 2011 roku, kiedy to został pierwszym zastępcą prezydenta Sosnowca. W czerwcu 2013 został Członkiem Zarządu Województwa Śląskiego. 30 listopada 2014 roku w II turze wyborów prezydenckich w Sosnowcu pokonał urzędującego prezydenta uzyskując 63,16 proc. głosów. W sumie głosowało na niego 29284 mieszkańców Sosnowca. 21 października 2018 roku w I turze wyborów prezydenckich został wybrany na kolejną kadencję. Uzyskał 66,72 proc. głosów. W sumie głosowało na niego 55 618 mieszkańców. Mąż i ojciec trójki dzieci. Jest zwolennikiem rozwijania sieci dróg rowerowych, strefy czasu wolnego oraz uspakajania ruchu samochodowego.

Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, wiceprzewodniczący Zgromadzenia GZM

Prezydent Bytomia od 2018 roku. Współtwórca i wiceprezes zarządu Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, a w latach 2014-2018 dyrektor Szpitala nr 2 w Mysłowicach. Od listopada 2020 r. do listopada 2021 r. był przewodniczącym Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ukończył studia podyplomowe na kierunku Master of Business Administration. Przez 16 lat był radnym Rady Miejskiej w Bytomiu, a w latach 2010-2012 pełnił funkcję wiceprezydenta Bytomia ds. służby zdrowia i polityki społecznej. Działacz społeczny – prezes Stowarzyszenia Bytom Przyjazne Miasto. Mąż i ojciec.

Skip to content