Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Grupa zakupowa

Nawet największe miasto nie jest w stanie osiągnąć tyle, co synergia 41 lokalnych samorządów. To właśnie we współpracy widzimy siłę naszej Metropolii. Dlatego powołaliśmy grupę, która dokonuje wspólnego zakupu energii elektrycznej dla kilkuset podmiotów! Dzięki temu jesteśmy w stanie negocjować korzystniejsze stawki, niż gdyby każda gmina robiła to osobno. W ślad za grupą zakupową prądu, w 2019 r. przeprowadziliśmy także po raz pierwszy wspólny zakup gazu.

Oświetlenie ulic, działanie sygnalizacji świetlnych, zasilanie budynków użyteczności publicznej i placówek oświatowych – to przykładowe działania, do których wykorzystywany jest prąd kupowany przez samorządy. Każdego roku na tego typu cele miasta zużywają dziesiątki tysięcy megawatogodzin energii elektrycznej. Prąd dostarczają spółki energetyczne, które zgłaszają swoje oferty w przetargach. Im więcej energii samorząd zamawia, tym większe są szanse na uzyskanie bardziej korzystnej ceny. Stąd pomysł powołania grupy zakupowej, która w jednym przetargu zamawia energię dla kilkudziesięciu podmiotów na raz.

Po raz pierwszy tego typu grupę powołał Górnośląski Związek Metropolitalny, który zrzeszał 14 miast centralnej części woj. śląskiego. Działalność grupy zakupowej przynosiła oszczędności poszczególnym samorządom, dlatego do inicjatywy dołączały również miasta spoza związku. Kiedy z początkiem 2018 r. rozpoczęła działalność Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, tradycja wspólnego zakupu energii została utrzymana i poszerzona.

Struktury GZM tworzy obecnie 41 miast i gmin, ale grupa zakupowa energii elektrycznej składa się również z podmiotów, które nie są częścią Metropolii. W przetargu na zakup prądu na 2019 r. grupa liczyła aż 73 zamawiających, skupiających 289 jednostek! Łącznie zamówiliśmy prawie pół TWh energii. Grupę zakupową na lata 2020-2021 stworzyło 113 zamawiających, na których terenie działa ponad 300 jednostek.

Współpraca przy zakupie energii ma szczególne znaczenie właśnie teraz, gdy ceny prądu drastycznie wzrosły w skali całego kraju. Wzrost cen energii ma wymiar globalny i wynika z kilku czynników, np. wzrostu kosztów produkcji energii czy zakupu zielonych certyfikatów. W ten sposób ceny za prąd dla wielu samorządów stały się nieakceptowalne. Szeroka współpraca miast i gmin pozwoli, choć częściowo, uchronić ich budżety przed nadmiernym obciążeniem.

Zgodnie z ustawą prawo energetyczne, racjonalizacja zużycia energii i promocja rozwiązań zmniejszających zużycie energii na obszarze gminy należą do zadań własnych samorządów. Uczestnictwo w grupie zakupowej to jedna z możliwości realizowania tych zadań. Inne zapisy ustawy mówią także, że do obowiązków gminy należy planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Dlatego powołaliśmy również grupę zakupową gazu, co dodatkowo zoptymalizuje wydatki samorządów. Przystąpiło do niej 25 gmin, które w latach 2020-2021 planują zakupić blisko 225 gigawatogodzin (GWh) gazu.

X
Skip to content