Subscribe Now

Trending News

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Ruda Śląska

Informacje

Na bieżąco

  Ruda Śląska

Ruda Śląska to miasto w centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które ma 78 km kw. powierzchni i około 140 tysięcy mieszkańców. Powstała z połączenia miast Nowa Ruda i Nowy Bytom. W drugiej połowie XVII wieku odkryto tu pokłady węgla kamiennego. Jest obecnie największym miastem górniczym w Europie – na jej terenie znajdują się cztery czynne kopalnie węgla kamiennego. Choć przemysł wydobywczy to wciąż istotna gałęź rudzkiej gospodarki, rozwija się ona również w innych kierunkach tj. nowe technologie oraz sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Ruda Śląska jest ważnym punktem na mapie pasjonatów obiektów industrialnych. Wzrok przyciąga 40-metrowy wielki piec Huty Pokój. W jego otoczeniu znajduje się osiedle robotnicze Kaufhaus. To zabytkowe osiedle, ciąg charakterystycznych budynków na łuku ulicy Niedurnego. Zostało wybudowane w 1840 roku dla pracowników huty. To na Górnym Śląsku tzw. familoki. Mają dwa piętra i dwuspadowy dach. Nazwa osiedla pochodzi od domu towarowego, który został na nim wybudowany i był w tamtych czasach fenomenem na skalę europejską. Toczyło się wokół niego życie mieszkańców, w domu towarowym znajdowała się przestrzeń w której handlowano oraz ubojnia.

Mimo przemysłowego charakteru, Ruda Śląska jest jednym z bardziej zielonych miast na Górnym Śląsku. 21 procent powierzchni miasta to lasy. O wyjątkowości i złożoności rudzkiej przyrody stanowią zbiorniki wodne, rzeki, zalewiska, liczne zieleńce, planty oraz parki.

Ruda Śląska została nagrodzona przez firmę Google tytułem „E-miasta w Polsce”. Znalazła się dzięki temu wśród 10 polskich miast, które najszybciej rozwijają swoją działalność w Internecie. Wszystko za sprawą małych i średnich przedsiębiorców, którzy od lat dynamicznie działają w sieci i prowadzą działalność w Rudzie Śląskiej. Chodzi o prowadzenie stron internetowych oraz efektywne realizowanie kampanii reklamowych w sieci. Poza Rudą Śląską w województwie śląskim Google wyróżniło Zabrze i Siemianowice Śląskie.

Ruda Śląska ma wiele ciekawych perełek architektonicznych. To między innymi powstały w XIX wieku dworzec kolejowy w Chebziu, który dzięki zaangażowaniu społeczników stał się siedzibą „Teatru Bezpańskiego”. Nie brakuje tu historycznych osiedli robotniczych, kościołów oraz elementów przemysłu górniczego.

Z miasta pochodzi polska lekkoatletka Zuzanna Radecka, która zdobyła m.in. brązowy medal podczas Mistrzostw Europy w Monachium w 2002 roku. Urodził się tu znany w całym kraju polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, Dariusz Gnatowski.

Najbardziej charakterystycznym obiektem Rudy Śląskiej jest Wielki piec hutniczy Huty Pokój.

  Galeria/video

 Artykuły archiwalne

Rozwój i nauka, Ruda Śląska
Ruda Śląska i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach współpracują dla rozwoju regionu

Rozwój i doskonalenie oferty dydaktycznej, naukowej i eksperckiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach to niektóre z celów współdziałania uczelni z Rudą Śląską. Miasto staje się partnerem strategicznym kierunku Gospodarka miejska i nieruchomości. 13 czerwca br. została podpisana umowa o współpracy. – Zarządzanie miastem musi być oparte…

Mieszkańcy, Ruda Śląska
Upamiętnienie Grażyny Dziedzic

8 marca na Burloch Arenie odsłonięto tablicę upamiętniającą Grażynę Dziedzic. Decyzją Rady Miasta Ruda Śląska obiektowi nadano imię zmarłej w czerwcu ubiegłego roku Prezydent Miasta Ruda Śląska w latach 2010 – 2022. Grażyna Dziedzic (ur. 28 czerwca 1954 r. – zm. 16 czerwca 2022 r.)…

Ruda Śląska
Budowa SP 17 na półmetku

Trwa budowa nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17. Podczas ostatniej sesji Zgromadzenie Górnośląskiej Metropolii podjęło uchwałę o dotacji dla tej inwestycji w wysokości 5 171 761 zł. Wcześniej miasto pozyskało na nią także środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Wniosek o dofinansowanie budowy nowej…

Ruda Śląska
Tereny pokopalniane „pod lupą” Banku Światowego

Ruda Śląska była w centrum uwagi uczestników warsztatów zorganizowanych we wtorek w Katowicach przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Bank Światowy. Dyskutowano przede wszystkim o terenach po kopalni „Pokój”. Analiza możliwości ich zagospodarowania będzie przedmiotem pilotażowego projektu realizowanego przez Bank Światowy. – Transformacja energetyczna to…

zaladuj-wiecej  Załaduj więcej

  Aktualnie w Metropolii

Skip to content