image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Wybitni naukowcy, wywodzący się z pierwszej 20. uczelni notowanych w światowych rankingach, którzy poprowadzą otwarte wykłady i zajęcia dla studentów uczelni wyższych. To założenia regulaminu Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki, którego celem jest podnoszenie atrakcyjności oferty naukowej i dydaktycznej uczelni, działających na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Regulamin funduszu został przyjęty podczas wtorkowej (17 września) sesji Zgromadzenia, która odbyła się w Tychach. 

Pierwsza edycja naboru wniosków w ramach Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki zostanie ogłoszona jeszcze w tym roku, a w puli będzie 900 tys. zł. W latach 2019-2022 Metropolia chce przeznaczyć na ten cel łącznie 8 mln zł.  

W konkursie ofert będą mogły wziąć udział uczelnie publiczne i niepubliczne, które działają na terenie Metropolii. Maksymalna wartość dofinansowania może wynieść nawet 99 proc.

– Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki to realizacja zadań, zapisanych w programie działań strategicznych. Chcemy w ten sposób podnosić atrakcyjność oferty edukacyjnej i naukowej naszych uczelni, aby zachęcać młodych ludzi do studiowania u nas i związania swojej przyszłości z miastami i gminami Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– Najczęściej jest tak, że gdy młody człowiek wybiera uczelnię poza regionem, to bardzo często wiąże swoją dalszą przyszłość z nowo wybranym miejscem – zakłada tam rodzinę, podejmuje prace zawodową. Powoduje to drenaż intelektualny naszych miast i gmin, a przez to maleje nasz potencjał. Wydaje się zatem, że wsparcie naszych uczelni, by ich oferta była jak najbardziej atrakcyjna dla młodych ludzi, dawała im możliwości rozwoju i zdobywania cennego doświadczenia, jest właściwym kierunkiem – dodaje.

Metropolia, powołując funduszu wspierania nauki, chce w ten sposób umożliwić studentom wzięcie udziału w zajęciach, prowadzonych przez wybitnej klasy naukowców, wywodzących się z takich uczelni jak np. Harvard, Stanford, czy Cambridge, czyli najwyżej notowanych uniwersytetów w światowych rankingach.  

Składając wniosek o przyznanie dotacji, uczelnie będą musiały przedstawić CV światowej klasy naukowca, jego wstępną zgodę do wzięcia udziału w planowanym projekcie, jego dorobek naukowych oraz zaprezentować opis i zakres planowanej współpracy: liczbę wykładów otwartych, indywidualnych konsultacji oraz czas trwania specjalistycznego seminarium. Dotacje będzie można otrzymać na jednostkowe wydarzenia, ale premiowane będą pobyty dłuższe, które potrwają dłużej niż jeden miesiąc. 

Czytaj więcej: Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski