image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Teatr Zagłębia zakończył sezon 2018/2019 – pierwszy pod dyrekcją Iwony Woźniak i Jacka Jabrzyka. Przygotował w tym czasie siedem premier, gościł na festiwalach teatralnych, zainicjował kilka cykli z obszaru pedagogiki teatru oraz zorganizował wiele wydarzeń edukacyjnych i społecznych.

Premiery sezonu

Premiery reżyserowali: Jakub Skrzywanek („Duchologia polska” Pawła Soszyńskiego w koprodukcji z Teatrem im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu), Aneta Groszyńska („Mesjasze” Jana Czaplińskiego i Marcina Kąckiego w koprodukcji z Malta Festival Poznań, gdzie spektakl był prezentowany w czerwcu ubiegłego roku), Jacek Jabrzyk („Horror szał” Przemysława Pilarskiego), Wiktor Rubin („Dead Girls Wanted” Jolanty Janiczak i Grzegorza Stępniaka), Rudolf Zioło („Tartuffe” Moliera), Remigiusz Brzyk („Między ustami a brzegiem pucharu” Martyny Wawrzyniak) oraz Bartosz Kurowski („Powitanie” spektakl dla najnajów w koprodukcji Teatru Miejskiego w Gliwicach). 

„Mesjasze” i „Wróg – instrukcja obsługi” na festiwalach

Dwa spektakle – „Mesjasze” w reż. Anety Groszyńskiej oraz „Wróg –instrukcja obsługi” w reż. Justyny Sobczyk – były prezentowane na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych. W tym „Wróg-instrukcja obsługi” na festiwalu Augenblickmal – Festiwalu Teatrów dla Młodej Publiczności w Berlinie. To jeden z największych festiwali teatralnych dla dzieci w Niemczech, który co roku gromadzi europejskie środowisko teatralne. Spektakl „Wróg – instrukcja obsługi” był jedynym spektaklem z Polski i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

Nowe projekty z obszaru pedagogiki teatru

W sezonie 2018/2019 Teatr Zagłębia zainicjował także wiele projektów i wydarzeń z obszaru pedagogiki teatru i edukacji. Rozpoczął się innowacyjny w skali kraju projekt Klas Partnerskich – sformalizowanej współpracy pomiędzy szkołami a teatrem w zakresie rozwoju edukacji humanistycznej. Odbywały się cykle Premier Nauczycielskich i Studenckich, w ramach których prezentacje spektaklu były połączone z rozmowami i spotkaniami z twórcami. Ruszył także Klub Teatralny, który tworzą miłośnicy aktorstwa i dziennikarstwa uczestniczący w warsztatach, a także projekt Laboratorium Pedagogiki Teatru, czyli kurs rozwijający umiejętności w zakresie szeroko pojętej edukacji teatralnej.

Druga edycja Laboratorium Pedagogiki Teatru, której realizacja rozpocznie się we wrześniu 2019 r., otrzymała dofinansowanie w wysokości 49 tys. zł w programie „Edukacja kulturalna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sporo wydarzeń i inicjatyw

Wiele działo się także w obszarze wydarzeń towarzyszących. Rozpoczął się cykl spotkań z aktorami „Wieczór z aktorem”, spacerów nawiązujących do spektakli teatru, a także przegląd Letnie Granie Przedstawień Teatralnych, któremu towarzyszyła potańcówka na zakończenie sezonu.

Teatr Zagłębia otworzył także swoją scenę dla najnajów, czyli dzieci w wieku od pół roku do 3 lat. Odbyła się premiera spektaklu „Powitanie”, którą poprzedził cykl warsztatów sensorycznych dla dzieci i opiekunów, które prowadzili twórcy spektaklu.

Łącznie w sezonie 2018/2019 Teatr Zagłębia odwiedziło 38 tys. widzów.

W wakacje odbywają się Letnie Warsztaty Teatralne, których efekty zostaną wykorzystane w profesjonalnym spektaklu „Plac zabaw” przygotowywany przez Tobiasza Berga. A nowy sezon rozpocznie się 21 września 2019 roku premierą „Nowej księgi dżungli” w reż. Iwa Vedrala.