Subscribe Now

Trending News

This site uses cookies to provide services at the highest level. Further use of the site means that you agree to their use.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Ruszyła rejestracja do konkursu CLIMATHON GZM, który odbędzie się w dniach 13-14 listopada b.r. Climathon, to 24-godzinny wyścig kreatywności odbywający się równolegle w ponad 100 miastach na świecie. Podczas metropolitalnego wydarzenia uczestnicy będą szukać rozwiązań w jaki sposób, w trosce o ochronę klimatu, możemy zadbać o zieleń w mieście. Na autorów najlepszego pomysłu czeka nagroda główna w wysokości 12 000 zł oraz nagrody rzeczowe. A przede wszystkim wspaniałe emocje i wielka satysfakcja. Konkurs skierowany jest do studentów wszystkich uczelni w całej Polsce. Wiedza specjalistyczna ani umiejętności programistyczne nie są potrzebne.

Według prognoz ONZ w 2025 roku 60% mieszkańców świata będzie mieszkało w wielkich aglomeracjach miejskich, a 80% w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. Wśród drapaczy chmur, centrów handlowych, ulic i domów musi znajdować się miejsce, w którym możemy trochę odetchnąć. Tereny zieleni w miastach to również miejsce życia wielu zwierząt i roślin. Zieleń miejska pełni bardzo ważną funkcję we współczesnym mieście, a w przyszłości jej rola będzie się tylko zwiększała.

Zieleń miejska to nie tylko atrakcyjny element estetyczny, ale przede wszystkim miejska bioróżnorodność. Roślinność skutecznie obniża temperaturę i poprawia jakość powietrza, co ma szczególne znaczenie w zabudowanych przestrzeniach, jest również ostoją roślin i zwierząt. W czasach coraz większych upałów zieleń wydaje się niezbędną częścią każdego miasta. Jak zazieleniać kolejne miejsca w miastach? Rozwiązań będą szukać uczestniczki i uczestnicy piątej edycji Climathonu GZM.

 Co to jest Climathon?

To wydarzenie, które ma charakter 24-godzinnej rywalizacji, w trakcie której uczestnicy we współpracy z zaproszonymi ekspertami i mentorami wypracowują propozycje rozwiązań, służących ochronie klimatu. Podczas Climathonu szansę na wygraną ma każdy kreatywny pomysł, który zaproponuje ciekawe i nowoczesne podejście do tematów związanych ze światowymi wyzwaniami klimatycznymi, w tym roku – z zielenią w mieście.

 Dla kogo jest Climathon GZM?

Zgłosić może się każdy, kto ma status studenta I i/lub II stopnia studiów, studenci studiów podyplomowych oraz studiów doktoranckich uczelni wyższych działających w Polsce, prowadzonych w dowolnym trybie. Wystarczy mieć pomysł związany z tematem „Zieleń w mieście”. Organizatorzy nie szukają skomplikowanych rozwiązań wiążących się np. z powstaniem zaawansowanej aplikacji mobilnej czy instalowaniem kosztowanych urządzeń. Wygrać może nawet prosta edukacyjna koncepcja jak zachęcić siebie i osoby z najbliższego otoczenia do zmiany naszych codziennych nawyków w trosce o zieleń w mieście.

Jak można się zgłosić do Climathonu?

Wystarczy wejść na stronę GZM i wypełnić formularz rejestracyjny wraz z niezbędnymi oświadczeniami. Zakwalifikowane osoby otrzymają mailowe potwierdzenie rejestracji, nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem wydarzenia.

Rejestracja

Rejestracja na wydarzenie trwa do 5 listopada!

Regulamin udziału i oświadczenie uczestnika

 

Co trzeba umieć?

Aby wziąć udział w Climathonie nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy związanej z zielenią. Wystarczy otwarty umysł i chęć tworzenia niestandardowych pomysłów. Podczas wydarzenia uczestniczki i uczestnicy otrzymają wsparcie mentorów oraz inspirację ekspertów.

Zieleń w mieście, czyli co?

Organizator rozumie temat przewodni Zieleń w mieście jako trójpodział od wewnątrz do zewnątrz, czyli zieleń a moje zdrowie/zieleń a ja, zaczynam od siebie. Następnie zieleń a moje miasto, rozumiane jako moje najbliższe otoczenie. Wreszcie zieleń a moja/nasza przyszłość, rozumiane tutaj jako otoczenie dalsze oraz nasza przyszłość – ta, którą ogarniamy umysłem, naszym i naszych najbliższych życiem.

W jakiej formule odbędzie się Climathon?

Climathon GZM odbędzie się stacjonarnie 13-14 listopada w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, przy ulicy Raciborskiej 50.

W jakich godzinach będzie się odbywać?

Climathon zacznie się 13 listopada o godz. 09:00, skończy się natomiast 14 listopada o godz. 15:00.

Co można wygrać?

Dla najciekawszych pomysłów przewidziane zostały nagrody:

  1. Nagroda I 12 000 zł
  2. Nagroda II 7 000 zł
  3. Nagroda III 5 000 zł

oraz inne upominki organizatorów oraz partnerów wydarzenia.

Dodatkowo, wręczona zostanie nagroda specjalna, której fundatorem będzie InPost Green City– partner wydarzenia.

GZM każdego roku stawia na współpracę z uczelniami i studentami, na aktywizację środowiska akademickiego, w szczególności młodych ludzi w walce ze zmianami klimatu poprzez angażowanie w ważne obszary życia od strony ekologii.

Znamy zwycięskie projekty Climathon GZM 2024

  • I nagroda: „Zieleń-dobro wspólne”, to projekt przygotowany przez studentów ASP Katowice oraz Politechnika Śląska. To projekt aktywizacji społecznej w tworzeniu i pielęgnowaniu wspólnej zieleni.
  • II nagroda: „Moduloki”, projekt studentów Akademia Śląska, który realizuje zasadę tzw. akupunktury miejskiej. To propozycja utworzenia modułów dla sadzenia zieleni dla różnych grup społecznych.
  • III nagroda: „Miejskie jaskinie”, projekt studentów katowickiej ASP. To propozycja zazielenienia tuneli miejskich.
  • Przyznano także nagrodę specjalną, której fundatorem był InPost Green Citi- partner wydarzenia. „Parking-meeting-spot” to projekt zazielenienia terenów wokół paczkomatów z wykorzystaniem wody deszczowej. Został on przygotowany przez studentki Akademii Śląskiej. Nagrodzony projekt zostanie zrealizowany przez firmę we współpracy z jego autorkami.

 

CLIMATHON GZM 2024. Nasi eksperci

 Climathony w obiektywie

Wideo. Climathon 2022

 

Skip to content