Na katowickim rynku prezydent Marcin Krupa zainaugurował 6 sierpnia b.r. program „Katowicka srebrna książka dla seniorów”.
– W Katowicach, podobnie jak w całej Polsce, społeczeństwo się starzeje. Zależy nam na tym, żeby wyciągać seniorów z domów i włączać ich w życie miasta oraz korzystać z ich doświadczenia. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele naszych planów. Dostęp do kultury został znacząco ograniczony – w szczególności dla osób w wieku senioralnym, niepełnosprawnych i chorych – podkreślał prezydent Marcin Krupa. – W I półroczu tego roku, w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, zanotowaliśmy 40% spadek liczby wypożyczeń książek w bibliotece miejskiej. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to wyzwanie i uruchomić „książkobusa”. Założenie jest proste. Mieszkańcy powyżej 65. roku oraz osoby niepełnosprawne będą mogli zamówić książkę lub audiobooka z biblioteki z dowozem do domu. Dokładnie w taki sam sposób można dziś zamówić pizzę czy kupić setki produktów prze Internet. Nasza usługa będzie jednak bardziej kompleksowa, gdyż „książkobus” będzie także odbierał lektury po przeczytaniu – dodał prezydent.
Chęć wypożyczenia książek można zgłaszać drogą telefoniczną lub poprzez maila – pisząc na adres filii, do której przynależy czytelnik. – Chętne osoby muszą podać swoje imię i nazwisko, adres oraz telefon kontaktowy. Oczywiście kluczowym jest przekazanie tytułów książek, które dana osoba chce wypożyczyć. Można też określić swoje preferencje literackie. Wiedząc, że czytelnik lubi przykładowo kryminały lub biografie znanych ludzi – na pewno będziemy mogli zaproponować coś ciekawego. Oczywiście dostarczanie i odbiór książek odbywa się bezpłatnie. W razie pytań zachęcamy do korzystania z infolinii pod nr 502 28 88 28 – podkreślała Ewa Stasiak, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) w Katowicach. Zgodnie z regulaminem czytelnicy mogą wypożyczyć jednocześnie maksymalnie 5 książek. Należy je zwrócić najpóźniej po 30 dniach – można to uczynić zarówno w danej filii, jak i za pośrednictwem „książkobusa”.
Na potrzeby realizacji programu Miasto Katowice zakupiło samochód bagażowy, który został wyklejony reklamą projektu. „Książkobusem” będzie jeździł Sławomir Hordejuk, pracownik MBP. Wybór nie był przypadkowy. W opinii przełożonych pan Sławomir doskonale nadaje się do takiej pracy, gdyż ma doskonały kontakt z czytelnikami, jest empatyczny i udziela się społecznie – jako honorowy dawca krwi czy też inicjator akcji na rzecz osób niepełnosprawnych. Pracownik biblioteki przyjeżdżając z zamówionymi książkami będzie miał na sobie promocyjną koszulkę MBP w kolorze czarnym, z kolorowym napisem „Czytaj dla odmiany” oraz identyfikator pracownika MBP. W czasie pracy, ze względu na zagrożenie epidemiczne, będzie nosił przyłbicę, rękawiczki ochronne oraz korzystał z płynów do dezynfekcji. Z kolei książki zwracane do biblioteki przed kolejnym wypożyczeniem będą przechodzić kilkudniową „kwarantannę”.
O tym, jak ważny jest ten projekt dla mieszkańców mówiła Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej Urzędu Miasta Katowice. – Część katowickich seniorów to osoby, które nie mają Internetu. Niejednokrotnie są to osoby samotne. Jedyną rozrywką podczas pandemii staje się dla nich telewizor lub radio. I choć możliwość przeczytania dowolnie wybranej książki może wydawać się nam czymś bardzo prozaicznym, to dla wielu emerytów lub osób niepełnosprawnych jest to bardzo ważna część dnia. Wiemy, że zapotrzebowanie na taką pomoc jest duże, bo w okresie wprowadzonych obostrzeń wiele osób korzystało z naszego „pogotowia zakupowego” czy też wsparcia psychologicznego – dodaje naczelnik.
Koszt realizacji projektu objął głównie kupno, oklejenie i ubezpieczenie pojazdu i wyniósł łącznie ok. 42 tys. zł. Więcej informacji o akcji, w tym dane kontaktowe do 35 bibliotecznych filii można znaleźć na stronie MBP www.mbp.katowice.pl. Z kolei na podstronie www.opac.mbp.katowice.pl możemy sprawdzić, czy dana książka znajduje się w bibliotecznym zbiorze.
Warto przypomnieć, że na początku lutego tego roku w Katowicach został uruchomiony projekt o podobnym charakterze. „Złota rączka dla seniorów” to ciesząca się dużą popularnością bezpłatna usługa umożliwiająca najstarszym mieszkańcom miasta telefoniczne zgłaszanie konieczności wykonania drobnych napraw.
Źródło: UM Katowice