Gliwicka Starówka będzie bardziej przyjazna spacerowiczom i rowerzystom. Od 9 sierpnia zamknięte dla aut zostaną kolejne uliczki. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność i zastosować się do nowej organizacji ruchu.
Na sporej części gliwickiej Starówki funkcjonować będzie stała Strefa Ograniczonej Dostępności dla samochodów. Będą mogli tu wjechać posiadacze specjalnych identyfikatorów, ale dla większości kierowców obszar ten będzie zamknięty.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i wyborczymi deklaracjami prezydenta Gliwic Adama Neumanna, miasto kontynuuje działania zmierzające do jak najszerszego udostępnienia Starówki wszystkim gliwiczanom i przyjezdnym gościom. Nowe rozwiązanie ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pieszych, pojawią się też większe możliwości dalszego atrakcyjnego zagospodarowywania tej wyjątkowej części Gliwic. Do tej pory piesi dzielili przestrzeń z licznymi samochodami, teraz sytuacja ma się poprawić, a auta nie powinny być dominującym elementem tego historycznego obszaru.
Strefa Ograniczonej Dostępności wraz z zakazem ruchu obejmie Rynek oraz następujące ulice:
- Zwycięstwa – od placu Inwalidów do Rynku,
- Matejki – od Rynku do ul. Tkackiej,
- Bytomską – od Rynku do ul. Tkackiej,
- Bankową – od ul. Kaczyniec do Rynku,
- Krupniczą – od Rynku do ul. Kaczyniec,
- Raciborską – od placu Wszystkich Świętych do Rynku,
- Szkolną,
- Plebańską – od Rynku do placu Wszystkich Świętych,
- Krótką,
- Średnią – od ul. Kaczyniec do placu Inwalidów.
Wybierasz się samochodem w okolice gliwickiej Starówki? Zwolnij i dostosuj się do nowego oznakowania.
Zarząd Dróg Miejskich, który przygotował organizację ruchu samochodów, apeluje do wszystkich właścicieli dwóch kółek o ostrożność, zachowanie odpowiedniej prędkości i zwrócenie uwagi na znaki. Jeśli złamiesz przepisy, musisz liczyć się z konsekwencjami.
NOTE
Ważne dla kierowców uprawnionych do wjazdu do Strefy.
- Wraz z ograniczeniem ruchu na kolejnych ulicach gliwickiej Starówki, wprowadzony zostaje kontraruch dla rowerzystów. To oznacza, że amatorzy dwóch kółek będą od 9 sierpnia poruszać się po Strefie bez ograniczeń, w obu kierunkach (dotąd jazda na rowerze mogła odbywać się tylko i wyłącznie zgodnie z wyznaczonymi kierunkami ruchu).
- Fragmenty ul. Krótkiej i Średniej (od strony placu Inwalidów Wojennych) i Szkolnej (od strony placu Wszystkich Świętych) będą dwukierunkowe w związku z dojazdem mieszkańców do podwórek (na mapie poza żółtą strefą).
- Kierowcy pojazdów wjeżdżający do Strefy Ograniczonej Dostępności muszą pamiętać o szczególnej ochronie pieszych i rowerzystów.
Do Strefy Ograniczonej Dostępności będą mogły wjechać auta ze specjalnymi identyfikatorami.
Identyfikatory pozwalające na wjazd do Strefy Ograniczonej Dostępności są wydawane m.in. mieszkańcom, właścicielom mieszkań oraz właścicielom użytkującym, najemcom lub dzierżawcom lokali użytkowych z tego terenu (umożliwiony zostanie dojazd do podwórek przy ul. Krótkiej, Szkolnej i częściowo ul. Średniej – działka nr 865 – bez identyfikatora).
Identyfikatory będą obowiązywać również m.in. w przypadku dostaw towaru – bez identyfikatora dostawca będzie mógł wjechać i zatrzymać się na 15 minut, w godzinach od 7.00 do 10.00. W innej sytuacji będzie wymagany identyfikator, który umożliwia 15-minutowy postój również w pozostałych godzinach.
Identyfikator będzie niezbędny także podczas przeprowadzek, dostawy sprzętu i wyposażenia mieszkań oraz lokali użytkowych, dostarczania przesyłek kurierskich oraz wjazdu na płytę Rynku np. par młodych w związku z ceremonią ślubną.
Niemożliwy będzie postój samochodów mieszkańców na zamkniętych uliczkach dłużej niż przez kwadrans.
Kto będzie mógł wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności na Starówce?
- pojazdy oznaczone identyfikatorem A podczas dojazdu do parkingu poza drogą,
- pojazdy z wystawionym identyfikatorem A, B do 15 minut,
- pojazdy oznaczone identyfikatorem R,
- pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne,
- rowery,
- urządzenia transportu osobistego,
- hulajnogi elektryczne,
- motorowery elektryczne,
- służby miejskie,
- firmy ochroniarskie w czasie pełnienia obowiązków,
- dostawcy w godzinach 7.00 – 10.00 do 15 minut,
- inne pojazdy wymienione na tabliczce pod znakiem B-1.
Identyfikator typu A
umożliwi właścicielom lub użytkownikom miejsca postojowego znajdującego się w Strefie Ograniczonej Dostępności poza drogą publiczną (wewnętrzne podwórka, dziedzińce, etc.) nieograniczony czasowo dojazd do takiego miejsca. Na jego podstawie będzie można też zatrzymać się na kwadrans na ulicy.
Identyfikator typu B
umożliwi krótkotrwałe zatrzymanie samochodu na jezdni, ograniczone do 15 minut, w związku z:
- postojem mieszkańców Strefy Ograniczonej Dostępności, właścicieli lokali mieszkalnych i użytkowników lokali użytkowych z tego obszaru,
- remontem i utrzymaniem infrastruktury,
- transportem przesyłek kurierskich,
- prowadzeniem transmisji radiowej bądź telewizyjnej,
- przeprowadzką,
- dostawą sprzętu i wyposażenia mieszkań i lokali użytkowych,
- dostawą towarów,
- decyzją administracyjną na realizację przedsięwzięcia odbywającego się w Strefie Ograniczonej Dostępności oraz jej przygotowaniem.
Identyfikator typu R
umożliwi wjazd na płytę Rynku w szczególności w związku z:
- ceremonią ślubną – dla jednego pojazdu pary młodej,
- realizacją zadania zlecanego przez jednostki publiczne,
- decyzją administracyjną na realizację przedsięwzięcia odbywającego się na Rynku oraz jej przygotowaniem.
Jak uzyskać identyfikator?
Identyfikatory pozwalające na wjazd aut do Strefy Ograniczonej Dostępności można odebrać w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Płowieckiej 31 po złożeniu odpowiednio uzasadnionego i udokumentowanego wniosku. Zasady wydawania i użytkowania identyfikatorów uprawniających do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności określa regulamin zawarty w zarządzeniu Prezydenta Miasta Gliwice.
Wnioski od wydanie identyfikatora można składać w siedzibie ZDM lub w Biurze Podawczym w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. Formularz wniosku (wniosek 7e) jest dostępny na stronie internetowej www.zdm.gliwice.pl (Obsługa Klienta/Wnioski).
Identyfikatory wydawane będą bezpłatnie na okres nie dłuższy niż rok. Ich posiadanie nie zwalnia z dotychczasowego obowiązku uiszczania opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania.
W razie pytań można kontaktować się z Referatem Inżynierii Ruchu w Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach pod numerami telefonów 32/300-86-73 lub 32/300-86-68.
Szczegółowe informacje: www.zdm.gliwice.pl