Rozpoczęły się prace konserwatorskie rzeźby „Murarka” – jednej z ikon osiedla A. Zabytek zostanie oczyszczony, zabezpieczony i poddany specjalistycznym zabiegom, które przywrócą mu estetykę i trwałość. Remont obejmuje również cokół i podest, a całość realizowana jest pod okiem doświadczonego konserwatora, w ramach projektu realizowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego.
Rozpoczęła się konserwacja Murarki, jednej z najbardziej charakterystycznych rzeźb w przestrzeni osiedla A. Prace obejmują m.in. oczyszczenie powierzchni, uzupełnienie ubytków i pęknięć, zabezpieczenie metalowych elementów przed korozją oraz zaimpregnowanie, a także wyremontowanie cokołu i podestu. Całość działań prowadzona jest przez Agnieszkę Niemczyk-Janik – malarkę i konserwator zabytków z wieloletnim doświadczeniem w pracy przy rzeźbach historycznych. Projekt realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego, a zakończenie prac zaplanowano na koniec września br.
Rzeźba powstała w 1955 roku i przedstawia kobietę z kielnią i modelem budynku. Została ustawiona na wjeździe na osiedle A, podkreślając osiowość układu osiedla i placu Świętej Anny. Autorem pracy był artysta rzeźbiarz Stanisław Marcinów. Tradycyjny charakter stroju Murarki zdradza kabotek, czyli bluzka z bufiastymi rękawami i falbaniastym kołnierzem i kiecka z zopaską, czyli fartuchem. Rzeźba została wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego w 2024 roku.
Źródło: UM Tychy