Powołano ją, by promowała walory turystyczne pogórniczych zabytków wpisanych na listę UNESCO, wśród których znajdują się także bytomskie obiekty. Mowa o Lokalnej Organizacji Turystycznej, do której dołączy Bytom. Decyzję tej sprawie podjęli wczoraj (24 lutego) bytomscy radni.
Dużo się mówi o zwiedzaniu Bytomia, o jego atrakcjach turystycznych, ale jak dotąd nasze miasto nie doczekało się oferty turystycznej z prawdziwego zdarzenia. Włączenie Bytomia do struktur LOT, jest szansą na zaprezentowanie turystycznego oblicza miasta – mówi prezydent Mariusz Wołosz.
Lokalna Organizacja Turystyczna skupiająca interesariuszy bez względu na formę prawną: przedsiębiorców branży turystycznej, gastronomicznej, samorządy oraz stowarzyszenia, będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą, a co ważne aplikować o środki zewnętrzne tak potrzebne na rozwój i promocję turystyki.
Obiekty UNESCO, do których po bytomskiej stronie należy Rezerwat Segiet oraz Srebrna Góra ma być magnesem dla turystów, ale nie oznacza, to że nie będziemy chronić także innych cennych obiektów, takich jak np. Górnośląska Kolei Wąskotorowa, którą LOT z powodzeniem może objąć swoim zasięgiem – mówi prezydent.
O powołaniu jednostki, która zrzeszałaby gminy, na których terenie leżą zabytki wpisane na najważniejszą listę zabytków świata, mówiono tuż po prestiżowym wpisie Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na listę UNESCO. Podkreślano wówczas, że aby zainteresować turystów przemysłową historią Bytomia, Tarnowskich Gór i innych gmin, konieczne jest wspólne opracowanie produktu turystycznego oraz wypracowanie efektywnej formy zarządzania i rozwoju szlaku. Założenia LOT przybliżył podczas wczorajszej sesji Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Nie ma gotowego rozwiązana na to jak zarządzać tak dużym obiektem. Dlatego zależy nam na tym, aby wspólnie z innymi miastami zadbać o nasze dziedzictwo i wypracować najlepszy sposób na zarządzanie i promowanie nie tylko zabytków UNESCO, ale też innych cennych obiektów – mówi Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Połączenie ofert turystycznych z innymi miastami da nam szansę wypromować nie tylko UNESCO i leżące na tereny Bytomia obiekty, ale też pozwoli pochwalić się innymi zabytkami, których w Bytomiu, mieście ze średniowiecznym pochodzeniem, nie brakuje – mówi prezydent Mariusz Wołosz.
Źródło: UM Bytom