56 000 m3 – tyle powietrza może oczyścić w ciągu godziny nowoczesna instalacja zamontowana w nowej części biologicznego przetwarzania odpadów w zakładzie FCC w Zabrzu. Testy systemu, który zneutralizuje wszelkie ewentualne uciążliwości zapachowe, rozpoczęły się 15 kwietnia.
W ramach testowego rozruchu instalacji uruchomione zostały systemy oczyszczania powietrza procesowego oraz napowietrzania i zraszania odpadów w nowych tunelach kompostowniczych. Sercem całej uruchomionej instalacji jest system oczyszczający powietrze procesowe, składający się z trzech filtrów – powietrze najpierw będzie oczyszczone w biofiltrze, następnie nastąpi proces oczyszczania mechanicznego z cząstek stałych, takich jak pyły, a na końcu będzie dodatkowo oczyszczane w filtrze wypełnionym węglem aktywnym, który jest najlepszym znanym pochłaniaczem związków organicznych.
– Po zakończeniu modernizacji wszystkie procesy biologicznego przetwarzania odpadów będą odbywały się w szczelnie zamkniętej hali. Powietrze mające kontakt z odpadami, będzie wydostawało się na zewnątrz przez specjalny system filtrujący. Wykorzystane w nim filtry będą je oczyszczały oraz eliminowały uciążliwość zapachową będącą efektem przetwarzania odpadów – mówi Krzysztof Tomczyński, dyrektor ds. inwestycji i technologii FCC Polska. – Dzięki temu powietrze wydostające się na zewnątrz będzie całkowicie oczyszczone – dodaje.
Hermetyczna hala będzie także izolować otoczenie od hałasu. Montaż technologii kończy etap budowy nowej części instalacji biologicznego przetwarzania odpadów. Wartość całej inwestycji wyniesie ponad 15 mln zł i w całości finansowana jest ze środków Grupy FCC Environment CEE.
Źródło: um.zabrze.pl