image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

20 listopada 2019 roku Przedszkole Miejskie nr 6 im. Unicef w Będzinie wzięło udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego przez UNICEF POLSKA – organizację, która z ramienia ONZ jest „strażnikiem” praw dzieci na świecie.

W tym roku wypadła wyjątkowa 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Na tę okoliczność dzieci i nauczyciele z przedszkola byli ubrani na niebiesko. Niebieski to kolor symbolizujący jedność z dziećmi na całym świecie.

W salach przeprowadzono zajęcia w oparciu o przygotowane przez UNICEF scenariusze dla grup przedszkolnych pod hasłem przewodnim „Dla każdego dziecka – dzieciństwo”.

Na placu przedszkolnym odbył się uroczysty apel w wykonaniu dzieci – „Wielka sprawa nasze prawa”. Następnie przedszkolaki wraz z zaproszonymi gośćmi: Panią Anną Watołą – doktorem nauk humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz przedstawicielem Wydziału Oświaty UM w Będzinie, dziećmi i nauczycielami oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Będzinie przeszły ulicami osiedla Ksawera z niebieskimi balonami – pod hasłem „Wspólny niebieski marsz dla każdego dziecka”.

Obchody 30 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka były okazją, aby przypomnieć o zobowiązaniu do przestrzegania praw dzieci. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane.

To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.