image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Poznaliśmy wykonawcę przebudowy krytej pływalni przy ulicy Żeromskiego. Najpopularniejszy sosnowiecki basen będzie gotowy za 600 dni.   

Pływalnia została wybudowana w połowie lat 60. ubiegłego wieku. Pierwszym jej gospodarzem był Miejski Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku (MOSTiW). Pierwotnie w budynku znajdowały się dwa baseny – duży o wymiarach 25 x 12,5 metra z 6 torami i głębokości od 90 do 340 cm oraz mały o wymiarach 5 x 10 metrów i głębokości od 40 do 80 cm. W podpiwniczeniu basenu została otwarta strzelnica sportowa, którą po kilku latach zamknięto.   Obiekt został częściowo zmodernizowany w 2010 roku. Rozbudowano wówczas i zmodernizowano halę basenową, przebudowano istniejącą nieckę i dobudowano nowe, wymieniono dach. Od tego czasu pływalnia cieszy się niesłabnącą popularnością co przekłada się na olbrzymią średniomiesięczną frekwencję użytkowników oscylującą w granicach 16 tysięcy osób.   Niestety, stan pozostałej części obiektu nie odpowiada obecnym standardom i oczekiwaniom użytkowników. Ostatnie lata to także coraz większe problemy z utrzymaniem obiektu w sprawności technicznej.

– Cieszę się, że nasi mieszkańcy coraz częściej wybierają aktywne formy spędzania wolnego czasu. Dlatego tak bardzo nam zależało na remoncie basenu przy ulicy Żeromskiego. Procedury z wyłonieniem wykonawcy trochę trwały, ale umowa jest już podpisanawyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.  

Na zdjęciu od lewej: Jerzy Górak (dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji), Arkadiusz Chęciński, Damian Świącik (prezes firmy Częstobud Częstochowa) oraz Jeremiasz Świerzawski (zastępca prezydenta Sosnowca).

Pierwszym elementem było opracowanie projektu dla niezmodernizowanej dotychczas części obiektu, który wykonała Pracownia Projektowa Pion z Łodzi. W efekcie obiekt będzie zdecydowanie większy, dotychczasowa powierzchnia użytkowa obiektu, wynosząca 3582,96 m2, wzrośnie do 4344,28 m2. Projekt przewiduje gruntowną przebudowę holu głównego, szatni dla użytkowników głównej niecki basenowej, budowę nowego brodzika o wymiarach 12,5 x 6 m w miejscu dotychczasowego z zachowaniem funkcji do nauki pływania oraz przebudowę zespołów szatniowych dla użytkowników brodzika.   Na pierwszym piętrze obiektu zakres zmian jest najpoważniejszy. W miejscu obecnego tarasu ulokowana będzie siłownia, która wcześniej znajdowała się w podpiwniczeniu. Znajdą tam również sale fitness, sala TRX z szatniami oraz kompleks miejskiego ośrodka gimnastyki korekcyjnej z gabinetami do badania wad postawy i dwiema salami do prowadzenia zajęć gimnastycznych. Z kolei w podpiwniczeniu ulokowane będzie profesjonalne saunarium z trzema saunami: dwie suche, jedna parowa, w tym jedna dla 40 osób.  

  Obiekt będzie miał nową elewację nawiązującą do tej, która została już częściowo zrealizowana podczas poprzedniego etapu modernizacji.   Przebudową pływalni zainteresowane były trzy firmy. Najkorzystniejszą ofertę złożyły firmy Częstobud Częstochowa i Budopol Jaskrów (27,6 mln zł) i właśnie z tym konsorcjum została podpisana umowa. Pozostałe oferty złożyły: Dombud z Katowic (28,7 mln zł) oraz Mazur Jankowice (32,6 mln zł).  

Wypowiedź Prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego

Źródło: UM Sosnowiec