image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W czasie zagrożenia koronawirusem mieszkańcy Dąbrowy Górniczej bardzo chętnie mobilizują się i są gotowi, by pomagać innym. Pomagamy indywidualnie, działamy grupowo. Potrzebujących chętnie wspierają także instytucje i przedsiębiorcy. Pamiętajmy jednak, aby nasze pomaganie było „mądre”.

Poradnik lokalnego pomocnika:

 1. Chcąc pomagać zastanów się, czy mimo chęci niesienia pomocy, nie zaszkodzisz samemu sobie i najbliższym?
 2. Nie szukaj daleko osoby, której możesz pomóc. Przemyśl, czy w pobliżu nie mieszka ktoś komu przydałaby się pomocna dłoń.
 3. Jeśli nie możesz się z kimś spotkać osobiście, pamiętaj że telefon jest na ten czas świetnym rozwiązaniem, a pozostanie w domu nie oznacza izolacji.
 4. Lokalny pomocnik musi być odpowiednio uzbrojony – maseczka, rękawiczki, płyn do dezynfekcji mile widziany.
 5. Dąbrowscy aktywiści! Wasza energia i dobre serce pcha was w różne miejsca, ale pamiętajcie, że wiele spraw da się załatwić zdalnie. To działa.
 6. Zostańcie w domu, a Centrum Aktywności Obywatelskiej, pracujące na pełnych obrotach, pomoże w sprawach, które są teraz ważne, ale nie najważniejsze. Najważniejsze jest zdrowie!
 7. Od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00 – 16.00 działa Infolinia Senioralna, a wolontariusze są w gotowości do działania. Masz problem – zadzwoń 602 502 478.
 8. Jeśli chcesz pomóc w szyciu maseczek – dołącz do grupy na facebooku – Dąbrowa Górnicza szyje maseczki dla tych co na służbie.
 9. Wspieraj lokalnie – pamiętaj o firmach i sklepikach obok ciebie – zamawiaj i kupuj u nich.
 10. Masz ochotę zjeść coś ze swojej ulubionej restauracji – zamów przez telefon, a ona bezpiecznie dostarczy posiłek do twojego domu.
 11. W miarę możliwości dbaj o kondycję fizyczną i psychiczną.
 12. Ograniczaj wyjścia do minimum i stosuj się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia.

Pamiętajcie, że nasza samodyscyplina jest jednym z warunków przetrwania tej nietypowej sytuacji, której do niedawna nikt sobie nawet nie wyobrażał, a przecież „wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija” /S. J. Lec/

Autor: Magdalena Koziak / UM Dąbrowa Górnicza