image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Trwa instalacja nowoczesnego oświetlenia w technologii LED na ulicy Zdrowia. Inwestycja ta realizowana jest w ramach bardzo dużego zadania pn.: „Instalacja efektywnego energetycznie oświetlenia na terenie gminy Bieruń – etap II”.

Zadanie zakłada instalacje 400 opraw LED na 23 ulicach Bierunia. Jego wartość to 1 127 771,00 zł. Warto podkreślić, że Gmina Bieruń pozyskała skutecznie 85% dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na realizację tego przedsięwzięcia. To największa tego typu inwestycja w historii naszego miasta. 

Do tej pory zmodernizowano już oświetlenie ulic: Nasypowej, Bażantów, Sokolskiej, Majowej, części ulicy Ekonomicznej oraz  ulicy Chemików – od skrzyżowania z ulicą Turystyczną do skrzyżowania z ulicą Krakowską. Całe zadanie zakończone ma być do połowy września 2020 roku.

Całe zadanie obejmuje swoim zakresem modernizację oświetlenia na następujących ulicach  i obszarach:

  1. ul. Ekonomiczna
  2. ul. Turyńska i Chemików
  3. ul. Nasypowa
  4. ul. Sokolska i Bażantów
  5. ul. Majowa
  6. ul. Kościelna
  7. ul. św. Barbary
  8. ul. Pilnikowa
  9. ul. Marcina (boczna)
  10. ul. Królowej Jadwigi (teren Skatepark)
  11. ul. Turystyczna (teren wokół budynku Centrum Inicjatyw Gospodarczych)
  12. ul. Turystyczna (teren wokół budynku Komendy Powiatowej Policji)
  13. ul. Bojszowska (teren przy „Zajeździe Jajosty”)
  14. ul. Mikołaja
  15. ul. Krótka
  16. ul. Warszawska (teren przed halą sportową przy Szkole Podstawowej nr 3)
  17. łącznik pomiędzy halą sportową przy ul. Warszawskiej a Plantami Karola
  18. ul. Kadłubowa (parking)
  19. ul. Solecka (Plac przed Domem Pogrzebowym)
  20. ul. Węglowa ( teren przed Szkołą Podstawową nr 3)
  21. ul. Szarych Szeregów (parking przy hali sportowej)
  22. ul. Jagiełły (teren wokół Triady)
  23. ul. Zdrowia

Oprawy sodowe oświetlenia zewnętrznego o mocy 150 i 250 wat zastąpione zostaną przez oprawy ledowe o mocy 20, 55 oraz 71 wat. Oznacza to ogromną oszczędność energii. Warto zaznaczyć, że każda oprawa w technologii LED wyposażona jest w sterownik lokalny, który łączy się z centralnym systemem sterowania i zarządzania oświetleniem. Dzięki temu, oświetleniem ulicznym można sterować w podziale 1/3, 2/3 lub 100% mocy. Jest to niezwykle funkcjonalne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Sterownik z wbudowanym przekaźnikiem umożliwia również fizyczne wyłączanie i włączanie opraw. Technologia ta docelowo doprowadzi do znacznego obniżenia kosztów utrzymania oświetlenia ulicznego, zwiększając jednocześnie jego niezawodność. Niewątpliwymi zaletami lamp ledowych są efektywność – zapewniają bowiem bardzo dobrą widoczność, a także trwałość – ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku oświetlenia kablowego. Ponad to, oświetlenie uliczne typu LED jest bardzo ekologiczne – gwarantuje niską emisję  spalin. Montaż kilkuset nowych opraw ledowych w mieście obniży koszty eksploatacji, a także doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co przełoży się na znaczne ograniczenie emisji CO2.

Źródło: UM Bieruń